Co zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach? Jakie zmiany się szykują dla uczniów?
- Nauka religii w szkołach i przedszkolach - zmiany
- Organizacja zajęć religii i etyki
- Ile osób w grupie na lekcji religii
Nauka religii w szkołach i przedszkolach - zmiany
Czy organizacja lekcji religii w szkołach będzie wreszcie bardziej elastyczna? Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.
Chodzi o to, aby dostosować warunki i sposób organizacji zajęć religii i etyki do możliwości organizacji pracy szkół i przedszkoli, zapewnić optymalne dysponowanie kadrą pedagogiczną i właściwy czas na realizację zajęć.
Organizacja zajęć religii i etyki
Jak obecnie wygląda nauka religii w szkołach? Na ten moment jest organizowana oddzielnie dla uczniów każdego oddziału, ale w tym przypadku musi się zgłosić przynajmniej siedmiu uczniów danego oddziału. Gdy chętnych uczniów jest mniej, szkoła organizuje naukę religii lub etyki w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych.
Jakie są plany? W projektowanej nowelizacji chodzi o umożliwienie organizowania lekcji religii i etyki i etyki w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej w ten sposób, aby objąć wychowanków lub uczniów oddziałów lub klas, w których na lekcję religii zgłosiło się także więcej niż siedmiu uczniów.
Ile osób w grupie na lekcji religii
Maksymalna liczba uczniów uczestniczących w zajęciach to według projektu 30 osób. Grupy będą dla uczniów szkoły podstawowej, liceum ogólnokształcącego, technikum, branżowej szkoły I stopnia i branżowej szkoły II stopnia.
Mniejsze grupy będą dla dzieci przedszkolnych i uczniów klas I-III szkoły podstawowej, tutaj będzie mogło uczęszczać maksymalnie 25 dzieci. Ponadto w szkole podstawowej dopuszcza się tworzenie grup międzyklasowych wyłącznie w ramach danego etapu edukacyjnego.
Konsultacje publiczne i uzgodnienia resortowe rozpoczęły się 30 kwietnia 2024 r., będą trwać do 29 maja br.
W roku szkolnym 2022/2023 na lekcje religii w placówkach edukacyjnych uczęszczało 80,3 proc. uczniów. W szkołach podstawowych uczęszczało - 88,9 proc. dzieci.
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl