Pierwsi maturzyści opuszczają już sale po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pojawiają się już informacje dotyczące tematów wypracowań, tytuły lektur i zagadnienia, które były na egzaminie. Prześledźmy jedno z nich. Symbolika złotego rogu w weselu Wyspiańskiego.
"Wesele" Wyspiańskiego na maturze?
"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego to dramat z 1901 r., uważany za jedno z najważniejszych dzieł epoki Młodej Polski. Utwór po raz pierwszy wystawiono w Teatrze Miejskim w Krakowie 16 marca 1901 roku w reżyserii Adolfa Walewskiego.
Dramat Wyspiańskiego jest nawiązaniem do autentycznego wydarzenia, jakim było wesele poety Lucjana Rydla i chłopki Jadwigi Mikołajczykówny. Ślub odbył się 20 listopada 1900 roku w bazylice Najświętszej Maryi Panny w Krakowie, wesele w podkrakowskiej wsi Bronowice, w dworku Włodzimierza Tetmajera, nazwanym później Rydlówką. Ślub wzbudził duże kontrowersje.
Symbolika w "Weselu"
Utwór jest naładowany symboliką. Symboliczne są postacie, przedmioty i miejsca. Jednym z najważniejszych symboli "Wesela" jest złoty róg. Został on wręczony Gospodarzowi przez Wernyhorę wraz z przepowiednią nadchodzących wydarzeń, Gospodarz miał zadąć w niego po trzecim pianiu koguta. Odgłos rogu miał zbudzić Polaków do walki. Następnie przedmiot dostaje się w ręce Jaśka, który traci go, schylając się po swoją czapkę z pawimi piórami.
W utworze czytamy:
“Miałeś, chamie, złoty róg, miałeś, chamie, czapkę z piór: czapkę wicher niesie, róg huka po lesie, ostał ci się ino sznur, ostał ci się ino sznur.”
Złoty róg w "Weselu" to symbol czynu i walki narodowowyzwoleńczej, mający ruszyć społeczeństwo do walki.
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl