REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcie rodziców w czasie egzaminów. Jak pomóc dzieciom przebrnąć przez stresujący czas

wsparcie dla dziecka
wsparcie dla dziecka
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nawet coraz bardziej niezależne dziecko potrzebuje wsparcia rodzica w procesie kształcenia. Wybór szkoły, pomoc w obraniu właściwej ścieżki, wsparcie przy decyzji o zajęciach dodatkowych to ogromnie ważne kwestie. Jak wspierać wyrozumiale? 

Posłuchaj, co mam do powiedzenia

Sztuka słuchania to klucz do zrozumienia i wzajemnego szacunku. Każdy pragnie być zrozumiany, szczególnie przez tych, na których nam zależy. Rodzice powinni pamiętać, jak ważne jest słuchanie i wspieranie swoich dzieci, nawet gdy niekoniecznie zgadzają się z ich decyzjami. Fundamentem tej relacji jest przede wszystkim przyjaźń.

REKLAMA

REKLAMA

- Rodzice nie powinni narzucać swoich niezrealizowanych oczekiwań ani marzeń. Często zdarza się, że próbują przenieść swoje niespełnione ambicje na dzieci, co jest problematyczne. Ważne jest słuchanie oraz bycie dobrym, uważnym obserwatorem, towarzyszem w procesie rozwoju dziecka.- mówi Adam Jeziorski, trener mentalny, twórca marki Van Horn.

Chęć zmuszania dzieci, do czegoś, czego nie chcą robić, i sugerowanie im na siłę, jaką drogą mają pójść to zachowanie, które jest jednym z najbardziej szkodliwych. Warto pozwolić dzieciom na samodzielne wybory i nie stać na drodze w spełnianiu ich marzeń i celów. 

Podążanie za potrzebami 

Jednym nauka przychodzi z łatwością, inni muszą spędzać godziny na dokładnym przyswojeniu materiału. Jedna osoba może opanować temat na zajęciach lekcyjnych, podczas gdy druga potrzebuje dodatkowego czasu i powtórek, by przyswoić wiedzę. Istnieje mnóstwo różnych metod uczenia się, dlatego warto pomóc dziecku odkryć, która jest dla niego najskuteczniejsza.

- Zdrowa równowaga jest kwestią bardzo indywidualną. Jedno dziecko może preferować wykonanie swoich obowiązków na raz, by potem mieć czas na zabawę czy własne zajęcia, podczas gdy inne będzie wolało rozłożyć naukę na kilka krótszych sesji w ciągu dnia. Ważne jest, aby pozwolić dziecku budować swój własny rytm nauki, dostosowany do jego potrzeb i preferencji. - podkreśla Adam Jeziorski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dawanie przestrzeni do nauki w odpowiednim dla dziecka tempie i trybie jest kluczowe dla jego dobrego rozwoju.

- Uważam, że każde dziecko ma swoje własne potrzeby, dlatego ważne jest obserwowanie i rozpoznawanie, czego konkretnie potrzebuje. Istnieją umysły, które najlepiej funkcjonują w środowisku opanowanym ciszą i ładem podczas nauki, podczas gdy inne lepiej radzą sobie w atmosferze, w której panuje lekki szum, na przykład przy włączonej telewizji. Kluczowe jest dostosowanie otoczenia nauki do indywidualnych preferencji dziecka i umożliwienie mu bycia sobą. - dodaje Adam Jeziorski.

Reakcja na niepowodzenie

REKLAMA

Nie wszystko zawsze idzie zgodnie z planem i od dzieci też nie powinniśmy oczekiwać, że zawsze będzie sobie z wszystkim radziło doskonale. Niepowodzenia i porażki są naturalną częścią życia, które dotykają każdego z nas. Ważne jest, abyśmy stworzyli atmosferę, w której dziecko będzie czuło się bezpieczne dzieląc się z nami zarówno sukcesami, jak i trudnościami w nauce. Zamiast kar, warto nawiązać z nim rozmowę i pomóc zrozumieć, dlaczego coś poszło nie tak. Wspólnie możemy znaleźć rozwiązanie, które zapobiegnie kolejnym niepowodzeniom. 

- Często widzę, że dużo stresu generuje najbliższe otoczenie dziecka, a często są to sami rodzice. Zamiast skupiać się na wspieraniu i dawaniu przekonania, że jesteśmy z dzieckiem, jesteśmy dumni z jego osiągnięć i umiejętności, często koncentrujemy się na wynikach egzaminów. Ważne jest, abyśmy pokazywali, że bez względu na wyniki, jesteśmy dumni i kochamy nasze dziecko. Zawsze znajdziemy drogę do sukcesu, wspólnie lub indywidualnie. Nie ma miejsca na wyśmiewanie czy szyderstwo, nawet w żartach. - podkreśla Adam Jeziorski.

Najważniejsze w trosce o rozwój dziecka i budowaniu relacji z nim jest umiejętność słuchania, okazywanie empatii i pamiętanie, że jesteśmy tylko ludźmi. Bądźmy dla naszych dzieci najlepszymi przyjaciółmi i największym wsparciem, na jakie zasługują.

Adam Jeziorski - Trener mentalny, biznesmen z ponad 20-letnim doświadczeniem. Twórca własnej marki odzieżowej Van Horn. 

Zobacz także: Matura 2024: Najważniejsze zagadnienia z matematyki. To będzie na egzaminie
Matura 2024. Ekspertka podpowiada jak radzić sobie ze stresem przed egzaminem

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA