Matura 2024. Co trzeba umieć na maturę z języka angielskiego? Wymagania egzaminacyjne
REKLAMA
REKLAMA
- Matura 2024 - terminy
- Co trzeba umieć na maturę z języka angielskiego?
- Matura z języka angielskiego - ile punktów, żeby zdać
Matura 2024 - terminy
Egzaminy maturalne w 2024 r. odbędą się w dniach od 7 do 24 maja. Maturę z języka angielskiego na poziomie podstawowym uczniowie będą pisać 9 maja (czwartek) o godz. 9:00. Egzamin w wersji rozszerzonej z tego przedmiotu odbędzie się 13 maja (poniedziałek) o godz. 9:00. Egzamin na poziomie podstawowym w wersji pisemnej potrwa 120 minut, a na poziomie rozszerzonym 150 minut.
REKLAMA
Część ustna egzaminu maturalnego odbędzie się od 11 do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 do 25 maja zgodnie z harmonogramem ustalonym przez dyrektorów szkół.
Zdający, którzy uzyskali zgodę dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej na przystąpienie do egzaminu maturalnego w terminie dodatkowym będą pisać egzamin na poziomie podstawowym 5 czerwca (środa) o godz. 9:00. Część ustna odbędzie się w dniach 10-12 czerwca.
Termin ogłaszania wyników egzaminu maturalnego będzie 9 lipca 2024 r.
Co trzeba umieć na maturę z języka angielskiego?
W roku 2024 egzamin maturalny z języka angielskiego jako przedmiotu obowiązkowego (język obcy - część ustna oraz część pisemna) w Formule 2023, w której zdaje zdecydowana większość uczniów, jest przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w załączniku do rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 10 czerwca 2022 r.
Najprościej mówiąc, wymagania egzaminacyjne dotyczące egzaminu maturalnego z języka angielskiego (i każdego innego obcego nowożytnego zdawanego na maturze) odpowiadają:
- na poziomie podstawowym: poziomowi B1 (B1+ w zakresie rozumienia wypowiedzi)
- na poziomie rozszerzonym: poziomowi B2 (B2+ w zakresie rozumienia wypowiedzi)
Do ogólnych wymagań egzaminacyjnych na poziomie podstawowym należą:
Znajomość środków językowych - zdający posługuje się w miarę rozwiniętym zasobem środków językowych (leksykalnych,
gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych), umożliwiającym realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie tematów wskazanych w wymaganiach szczegółowych.Dodatkowo na poziomie rozszerzonym (leksykalnych – w tym związków frazeologicznych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych)
Rozumienie wypowiedzi - zdający rozumie wypowiedzi ustne o umiarkowanym stopniu złożoności, wypowiadane w naturalnym tempie, w standardowej odmianie języka, a także wypowiedzi pisemne o umiarkowanym stopniu złożoności, w zakresie opisanym w wymaganiach szczegółowych.
Dodatkowo na poziomie rozszerzonym - zdający rozumie różnorodne złożone wypowiedzi ustne wypowiadane w naturalnym tempie
oraz różnorodne złożone wypowiedzi pisemne.Tworzenie wypowiedzi - zdający samodzielnie tworzy proste, spójne i logiczne, w miarę płynne wypowiedzi ustne oraz proste, spójne i logiczne wypowiedzi pisemne, w zakresie opisanym w wymaganiach szczegółowych.
Dodatkowo na poziomie rozszerzonym - zdający samodzielnie tworzy w miarę złożone, spójne i logiczne, płynne wypowiedzi ustne
oraz w miarę złożone, bogate pod względem treści, spójne i logiczne wypowiedzi pisemne.Reagowanie na wypowiedzi - zdający uczestniczy w rozmowie i reaguje ustnie w typowych, również w miarę złożonych sytuacjach oraz reaguje w formie prostego tekstu pisanego w typowych sytuacjach w zakresie opisanym w wymaganiach szczegółowych.
Dodatkowo na poziomie rozszerzonym - dający uczestniczy w rozmowie i reaguje ustnie w różnorodnych, również złożonych
i nietypowych sytuacjach oraz reaguje w formie w miarę złożonego tekstu pisanego.Przetwarzanie wypowiedzi -zdający zmienia formę przekazu ustnego lub pisemnego w zakresie opisanym
w wymaganiach szczegółowych.Dodatkowo na poziomie rozszerzonym - zdający zmienia formę przekazu ustnego lub pisemnego w zakresie opisanym
w wymaganiach szczegółowych
Szczegółowe wymagania egzaminacyjne w zakresie podstawowym i rozszerzonym znajdują się TUTAJ.
Matura z języka angielskiego - ile punktów, żeby zdać
Aby zaliczyć egzamin maturalny w Formule 2023, zdający musi otrzymać co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania z egzaminu w części ustnej i w części pisemnej.
Zobacz także: Matura 2024. Ekspertka podpowiada jak radzić sobie ze stresem przed egzaminem
Matura 2024 w dwóch formułach. Skąd te zmiany? Czym się różnią?
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat