Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?
REKLAMA
REKLAMA
Matura 2024 - harmonogram
Tegoroczne matury w terminie głównym rozpoczynają się 7 maja (wtorek) o godz. 9:00 egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym (poziom rozszerzony tego przedmiotu 20 maja).
REKLAMA
W środę, 8 maja o godz. 9:00 odbędzie się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym (poziom rozszerzony 15 maja), tego samego dnia o godz. 14:00 na poziomie rozszerzonym będzie można zdawać egzaminy z języka kaszubskiego, łemkowskiego oraz łacińskiego i kultury antycznej.
W czwartek 9 maja o godz. 9:00 maturzyści napiszą egzamin z języka angielskiego (poziom rozszerzony 13 maja), o 14:00 będą egzaminy z francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego. Wszystkie na poziomie podstawowym.
W piątek 9 maja o godz. 9:00 będzie egzamin z wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym, o 14:00 z języka niemieckiego również na poziomie rozszerzonym lub w wersji dwujęzycznej.
Wtorek 14 maja o godz. 9:00 będzie egzamin z biologii na poziomie rozszerzonym. 16 i 17 maja (czwartek i piątek) o godz. 9:00 będzie można zdawać na poziomie rozszerzonym odpowiednio chemię i geografię.
W dniach 21, 22 i 23 maja o godz. 9:00 odbędą się egzaminy w wersji rozszerzonej z przedmiotów odpowiednio: historia, informatyka, fizyka.
Egzaminy z języków obcych na poziomie rozszerzonym, języków mniejszości narodowych oraz historii sztuki, filozofii i historii muzyki również na poziomie rozszerzonym odbędą się w dniach 13-23 maja.
Część ustna egzaminów odbędzie się od 11 do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 do 25 maja.
Harmonogram dostępny jest także na stronie CKE.
Termin ogłaszania wyników egzaminu maturalnego to 9 lipca 2024 r.
Matura 2024 - co trzeba, a co można zabrać
Zgodnie z Komunikatem dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 17 sierpnia 2023 r. w sprawie materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2024 roku każdy zdający powinien mieć na egzaminie z każdego przedmiotu:
- długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem), przy czym nie jest dozwolone korzystanie ze ścieralnych długopisów.
W przypadku potrzeby wykonania rysunku - uczeń wykorzystuje długopis. Na egzaminie nie wykonuje się rysunków ołówkiem.
Na egzamin maturalny należy wziąć ze sobą dokument tożsamości.
REKLAMA
Pozostałe materiały i przybory pomocnicze to już kwestia potrzeby na konkretnym egzaminie. Część z nich jest fakultatywna, a część obowiązkowa. O tym, czy przybory zapewni szkoła, czy zdający musi mieć własne informuje dyrektor szkoły.
Na przykład na egzaminie z biologii czy geografii obowiązkowy jest kalkulator prosty, a na egzaminie z fizyki czy chemii - kalkulator naukowy. Podręcznik "Wybrane wzory i stałe fizykochemiczne na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki" zapewni placówka. Na egzaminie z matematyki należy mieć obowiązkowo cyrkiel, linijkę i kalkulator prosty (w zależności od placówki - zapewni szkoła lub musi mieć zdający). Słowniki językowe zapewni szkoła.
Listę wszystkich przedmiotów można sprawdzić TUTAJ.
W przypadku uczniów ze specjalnymi potrzebami lub przewlekle chorymi dopuszcza się oczywiście możliwość korzystania z zaleconego sprzętu medycznego, leków czy z telefonu komórkowego z aplikacją do mierzenia poziomu glukozy.
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat