Matura 2024. Co trzeba umieć na maturę z polskiego? Wymagania egzaminacyjne

Matura 2024 / Shutterstock

Matura coraz bliżej. Jakie są wymagania egzaminacyjne na egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, a jakie na rozszerzonym? Jakie lektury trzeba znać? 

Matura 2024 - terminy

Egzaminy maturalne w 2024 r. odbędą się w dniach od 7 do 24 maja. Maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym uczniowie będą pisać 7 maja (wtorek) o godz. 9:00. Egzamin w wersji rozszerzonej odbędzie się 20 maja (poniedziałek) o godz. 9:00. Egzamin na obu poziomach potrwa 240 min. 

Część ustna egzaminu będzie odbywać się w dniach od 11 do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 do 25 maja.

Zdający, którzy uzyskali zgodę dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej na przystąpienie do egzaminu maturalnego w terminie dodatkowym będą pisać egzamin na poziomie podstawowym 3 czerwca (poniedziałek) o godz. 9:00. Część ustna odbędzie się w dniach 10-12 czerwca. 

Termin ogłaszania wyników egzaminu maturalnego będzie 9 lipca 2024 r.

Co trzeba umieć na maturę z polskiego?

W roku 2024 egzamin maturalny z języka polskiego jako przedmiotu obowiązkowego (część ustna oraz część pisemna na poziomie podstawowym) w Formule 2023 jest przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w załączniku do rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 10 czerwca 2022 r. 

Wymagania podzielone są na ogólne i szczegółowe. 

Do ogólnych wymagań na egzaminie w wersji podstawowej i rozszerzonej należy:

  • kształcenie literackie i kulturowe (w tym m.in. znajomość wybranych utworów z literatury polskiej i światowej oraz umiejętność mówienia o nich z wykorzystaniem potrzebnej terminologii, rozróżnianie kultury wysokiej i niskiej, elitarnej i popularnej oraz dostrzeganie związków między nimi)
  • kształcenie językowe (w tym m.in. uwrażliwianie na piękno mowy ojczystej, wspomaganie rozwoju kultury językowej, doskonalenie umiejętności posługiwania się poprawną polszczyzną)
  • tworzenie wypowiedzi (w tym m.in. wykorzystanie kompetencji językowych i komunikacyjnych w wypowiedziach ustnych i pisemnych)
  • samokształcenie (w tym m.in. wyrabianie nawyku samodzielnej, systematycznej lektury).

W wymaganiach szczegółowych jest podział na te, które są niezbędne na poziomie podstawowym i te na rozszerzonym. Ponadto, na egzaminie maturalnym będą sprawdzane również wiadomości i umiejętności nabyte w szkole podstawowej.

Cały zakres zagadnień wymaganych na egzaminie maturalnym znajduje się TUTAJ

Matura 2024 - lista lektur

Na egzaminie maturalnym obowiązuje znajomość całego utworu większości lektur, przy części lektur wymagana jest znajomość tylko fragmentów. W poniższym artykule przedstawiamy listę lektur obowiązujących na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. 

Lista lektur, których znajomość jest wymagana na maturze jest dość obszerna, przygotowaliśmy małą powtórkę przed egzaminem w postaci testów wiedzy ze znajomości lektury. Można je naleźć w poniższym artykule. 

Matura 2024 - ile punktów, żeby zdać  

Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań w części pisemnej egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym zdający otrzyma 60 punktów. Praca powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów. Próg zdawalności egzaminu pisemnego i ustnego to 30% punktów. 

Zobacz także: Matura 2024. Co jeść w trakcie nauki do egzaminów? Dietetyczka kliniczna podpowiada, jak zwiększyć efektywność pracy mózgu
Wątpliwości co do oceny i punktacji matur: Jak uzyskać wgląd do matury? Jaki wniosek złożyć?

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...