REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Matura i egzamin ósmoklasisty zaczną się lada moment. Czas na naukę się kończy, ale wciąż można pomóc uczniom. Sprawdź, co możesz zrobić.

Małgorzata Masłowska
Małgorzata Masłowska
matura egzamin ósmoklasisty egzaminy stres nauka zdrowy sen odpoczynek pozytywne myślenie
Matura i egzamin ósmoklasisty zaczną się lada moment. Czas na naukę się kończy, ale wciąż można pomóc uczniom. Sprawdź, co możesz zrobić.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty i matura to punkty zwrotne w edukacji szkolnej. W czasie ich trwania ważna jest nie tylko nauka, ale też świadomy odpoczynek i zdrowy sen. Warto też już na tym etapie uczyć się odpowiedniego zarządzania stresem. Szczególnie ważne jes to tuż przed rozpoczęciem egzaminów, gdy zmęczenie i stres rosną.

Egzamin ósmoklasisty i matura to ważne momenty edukacji szkolnej

Większość z nas niecierpliwie czeka na majówkę i związaną z nią perspektywę odpoczynku. Jednak dla niektórych maj będzie się wiązał z innego rodzaju przeżyciami. To właśnie w tym miesiącu odbędą się bowiem egzaminy ósmoklasisty i maturalne – pierwsze w dniach 7, 8 i 9 maja, a drugie 14, 15 i 16 maja. I cokolwiek byśmy nie myśleli na ten temat, patrząc z perspektywy czasu, to dla zdających i ich najbliższych będzie to bardzo emocjonujący okres. Niewątpliwie bowiem są to kluczowe punkty zwrotne w edukacji szkolnej, które wpłyną na to, jak będzie ona dalej przebiegała. Warto więc, oprócz przysłowiowego siedzenia nad książkami, pamiętać także o tym, że na wynik egzaminu spory wpływ ma też kondycja fizyczna i psychiczna zdającego.

REKLAMA

Świadomy odpoczynek i zdrowy sen mogą pomóc  każdemu

Neurobiolodzy nie mają wątpliwości co do tego, że ze świadomego odpoczynku płyną duże korzyści. Intensywną naukę należy łączyć z aktywnym odpoczynkiem, aby mózg konsolidował wiedzę, szybciej rozwiązywał problemy i przetwarzał nowe informacje. Zdrowy sen pozwala także zachować higienę pracy, zwiększyć potencjał pamięciowy i zdolności poznawcze. W czasie snu zachodzi bowiem proces „opracowywania” przez mózg zdobytych informacji. Warto też uczyć się ze znajomymi. W czasie interakcji z drugą osobą nasz mózg zapamiętuje nie tylko suche informacje, ale także wyraz twarzy, emocje, czy ton głosu rozmówcy i kojarzy je z zapamiętywanym materiałem. To z  kolei może być pomocne, gdy podczas egzaminu będziemy próbowali „dotrzeć” do zapisanych w mózgu informacji.

Jak jeszcze można sobie pomóc? 
  1. stworzyć harmonogram powtórek,
  2. podzielić czas na naukę różnych przedmiotów,
  3. powtarzać materiał etapami.

Zarządzania stresem i pozytywnego myślenia trzeba uczyć się już w młodości

Niezwykle istotne jest też odpowiednie zarządzanie stresem. Spięte i zdenerwowane ciało nie sprzyja koncentracji i zapamiętywaniu informacji. Może też prowadzić do rozproszenia uwagi. Warto więc pamiętać o ćwiczeniach oddechowych, medytacji, czy jakimkolwiek wysiłku fizycznym, który uspokoi nie tylko ciało, ale i umysł. Ogromne znaczenie ma też pozytywne myślenie i wizualizacja sukcesu. Warto skupić się na tym, że z łatwością sprostamy stawianym nam wymaganiom i bez trudu oraz w milej atmosferze zdamy egzaminy, które wciąż są przed nami. Choć od takiego myślenia wiedzy zapewne nam nie przybędzie, to z pewnością zredukuje ono lęk i stres, co z kolei pozwoli na lepsze wykorzystanie zasobów wiedzy, którą zdobyliśmy i umożliwi osiągnięcie pożądanych rezultatów.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niepełnosprawność i ciężka choroba. Co przysługuje, gdy ZUS odmówił renty?

Jakie są aktualnie możliwości wsparcia finansowego dla osób w ciężkiej sytuacji zdrowotnej po odmowie przyznania renty chorobowej? Takie zapytanie wpłynęło do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

MEN zbada, jak korzystać ze smartfonów w szkołach. Będzie zakaz?

60 proc. szkół w Polsce zdecydowało się na całkowity zakaz korzystania z telefonów komórkowych przez uczniów. W 2025 r. MEN planuje przeprowadzenie badań dotyczących sposobów uregulowania przez szkoły zasad korzystania ze smartfonów i innych urządzeń elektronicznych.

Najatrakcyjniejszy benefit dla pracownika? Pokolenie Z redefiniuje priorytety

Jak pokazuje najnowsze badanie Pracuj.pl dla pracowników młodego pokolenia coraz ważniejsze jest wsparcie psychologiczne. Ten benefit najmocniej wyróżnia „Zetki” na rynku pracy. Jakim oczekiwaniom będą musieli sprostać pracodawcy?

MSWiA: Żołnierz, który chce służyć jako policjant ma gorzej niż policjant, który chce zostać żołnierzem [wystąpienie RPO]

RPO problemy żołnierzy zawodowych przedstawił MSWiA. W skrócie chodzi o to, że żołnierz, który chce się stać policjantem ma gorzej niż policjant, który chce zostać żołnierzem

REKLAMA

Rumunia przegoniła Polskę - jeden z najszybszych wzrostów gospodarczych wśród krajów UE

Rumunia przegoniła Polskę pod względem PKB na mieszkańca według parytetu siły nabywczej. Ten kraj jest daleko przed Węgrami, Chorwacją i Grecją. Od wstąpienia do UE w 2007 r. Rumunia odnotowała jeden z najszybszych wzrostów gospodarczych wśród krajów członkowskich.

Będzie jeden bezpłatny dziennik elektroniczny? MEN wyjaśniło jak wygląda sytuacja. Od kiedy rodzice nie będą musieli płacić?

W odpowiedzi na interpelację MEN przypomniało, jakie przepisy regulują zasady korzystania z dziennika elektronicznego. Poinformowało też, że rozważane jest wprowadzenie jednego w pełni bezpłatnego dziennik, z którego miałyby korzystać wszystkie placówki.

Dodatki do zasiłku rodzinnego 2026 r.

W ustawie z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych wymienione zostały dodatki do zasiłku rodzinnego. W 2024 r. wysokość dodatków podlegała weryfikacji. Ile wyniosą dodatki do zasiłku rodzinnego w 2026 r.?

Prof. Piotrowski: jeżeli przyjąć, że naruszenia konstytucji to zamach stanu - to wszyscy są zamachowcami

W rozmowie z Polską Agencją Prasową, prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z UW powiedział m.in.: "(...) należy przestrzegać postanowień konstytucji, ale jeśli chcemy powiedzieć, że ten, kto narusza konstytucję przy pewnym nasileniu tych przypadków, dopuszcza się zamachu na państwo, to zmierzamy w takim kierunku, w którym wszyscy są zamachowcami". "Nie ma takiego okresu, w którym konstytucja nie była naruszana" - dodał profesor Piotrowski.

REKLAMA

MEN: Prognoza zapotrzebowania na pracowników. Wiadomo, jaki zawód wybrać

Ministerstwo Edukacji Narodowej sporządziło prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. Dzięki temu szkoły mogą zaplanować zawody, które będą uruchamiane w nowym roku szkolnym 2025/2026. Młodzi mogą zorientować się, jaką profesję warto wybrać. MEN zapowiada też dodatkowe środki dla szkół, które będą przygotowywać uczniów do wykonywania danych profesji.

Uczysz zawodu? Dostaniesz bon na 2500 złotych na zakup laptopa. Ministerstwo Cyfryzacji potwierdza, że takie wsparcie jest dostępne

Ruszyła kolejna tura składania wniosków o bon na zakup laptopa. I rodzą się kolejne pytania. Jedno z nich dotyczy sytuacji instruktorów praktycznej nauki zawodu. Czy będą mogli liczyć na wsparcie resortu cyfryzacji?

REKLAMA