Czy trzeba zdawać ustną maturę, czy wystarczy zdać egzaminy pisemne? Niedługo wystartują egzaminy, ale czy każdy abiturient będzie musiał przystąpić do egzaminów ustnych, skoro nie mają one znaczenia przy rekrutacji na studia?
Czy trzeba zdawać egzaminy ustne na maturze?
Ustne egzaminy to ta część egzaminu dojrzałości, której uczniowie obawiają się zwykle najbardziej. Często też zadają sobie pytanie o sens przeprowadzania tej części matury. Wyniki z egzaminów ustnych nie są bowiem brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia wyższe, a więc z punktu widzenia zdających nie są potrzebne.
W 2025 r. ustne egzaminy maturalne będą się odbywały w okresie od 9 do 24 maja. Każdy maturzysta będzie miał obowiązek przystąpić do ustnego egzaminu z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.
Na egzamin ustny z języka polskiego przewidziano 30 minut. Abiturient wylosuje dwa pytania. Jedno z nich będzie pytaniem z puli tzw. pytań jawnych i będzie dotyczyło lektur obowiązkowych. W roku szkolnym 2024/2025 lista pytań jawnych została ograniczona do 68. Drugie z pytań będzie odnosiło się do zagadnień związanych z literaturą lub innych dzieł sztuki. Pierwsze 15 minut z przysługujących mu 30, zdający poświęci na przygotowanie odpowiedzi, kolejne 10 na jej przedstawienie, a ostatnie 5 minut na rozmowę z komisją egzaminacyjną.
Egzamin ustny z języka obcego nowożytnego jest o połowę krótszy niż ten z języka polskiego i trwa tylko 15 minut. Zdający wylosuje zestaw egzaminacyjny składający się z 3 zadań, przeprowadzi z komisją ok. dwuminutową rozmowę wstępną, a następnie przystąpi do ich wykonania. Zadania będą polegały na:
- wcieleniu się przez zdającego i egzaminującego w role wskazane w poleceniu do zadania i przeprowadzeniu rozmowy,
- opisaniu wylosowanej ilustracji oraz odpowiedzi na związane z nią pytania egzaminujących,
- wypowiedzi na podstawie materiału stymulującego i udzieleniu odpowiedzi na dwa pytania.
Czy można nie zdać ustnej matury?
Na obowiązkowym egzaminie ustnym z języka polskiego zdający może uzyskać łącznie 30 punktów, w tym:
- od 0 do 16 za aspekty merytoryczny wypowiedzi,
- od 0 do 4 za kompozycję wypowiedzi,
- od 0 do 6 za aspekt merytoryczny wypowiedzi podczas rozmowy z egzaminującymi,
- od 0 do 4 za zakres i poprawność środków językowych w wypowiedziach oraz podczas rozmowy.
Również w przypadku egzaminu z języka obcego nowożytnego zdający może zdobyć łącznie 30 punktów, w tym:
- od 0 do 6 punktów za sprawność komunikacyjną (ocenianą za każde zadanie osobno, a więc łącznie do 18 punktów),
- od 0 do 4 punktów za zakres środków leksykalno-gramatycznych (dla wszystkich wypowiedzi),
- od 0 do 4 punktów za poprawność środków leksykalno-gramatycznych (dla wszystkich wypowiedzi),
- od 0 do 2 punktów za wymowę (dla całej wypowiedzi),
- od 0 do 2 punktów za płynność wypowiedzi (dla całej wypowiedzi).
Warunkiem zdania matury jest uzyskanie wymaganego minimum 30 proc. z każdego z egzaminów z przedmiotów obowiązkowych oraz przystąpienie do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej (dla tego przedmiotu nie jest określony próg zaliczenia). Obowiązek uzyskania wymaganych 30 proc. dotyczy więc także obowiązkowych egzaminów ustnych. Jak z tego wynika, matury ustnej z obowiązkowych przedmiotów można nie zdać i egzaminy te mają wpływ na uzyskanie świadectwa dojrzałości.
art. 47 ust. 1 pkt 1 lit. c i d ustawy z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 737)