Wysokość nagrody jubileuszowej dla nauczyciela. Jak uwzględniać godziny ponadwymiarowe [wyliczenia]
REKLAMA
REKLAMA
W jakiej wysokości nauczycielowi przysługuje nagroda jubileuszowa?
Za wieloletnią pracę nauczyciel otrzymuje nagrodę jubileuszową w wysokości:
1) za 20 lat pracy – 75% wynagrodzenia miesięcznego;
2) za 25 lat pracy – 100% wynagrodzenia miesięcznego;
3) za 30 lat pracy – 150% wynagrodzenia miesięcznego;
4) za 35 lat pracy – 200% wynagrodzenia miesięcznego;
5) za 40 lat pracy – 250% wynagrodzenia miesięcznego.
Podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie miesięczne przysługujące nauczycielowi w dniu nabycia prawa do niej, a jeżeli jest to dla nauczyciela korzystniejsze – wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty. Nagrodę oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, co oznacza, że należy w tym zakresie zastosować zasady wynikające z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1455 ze zm.). Co za tym idzie, uwzględnia się:
1) wynagrodzenie zasadnicze,
2) dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy,
3) wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
4) dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej,
5) odrębne wynagrodzenie za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy,
6) wynagrodzenie za pracę w święto,
7) jednorazowy dodatek uzupełniający.
Nie uwzględnia się natomiast:
1) wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,
2) wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego oraz wynagrodzenia za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
3) wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną.
Dodatkowo w § 4 rozporządzenia wskazano, że wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oblicza się, mnożąc przeciętną miesięczną liczbę godzin z okresu miesięcy danego roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego – z tego okresu, przez godzinową stawkę wynagrodzenia przysługującą w miesiącu wykorzystywania urlopu.
REKLAMA
Nauczyciel nabył 1 lutego 2024 r. prawo do nagrody jubileuszowej z tytułu 30 lat pracy (150% wynagrodzenia miesięcznego). Otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze (4550 zł), dodatek za wysługę (910 zł) i dodatek motywacyjny (227,50 zł). Dodatkowo, w poszczególnych miesiącach pojawia się zmienne wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe. Jak w takim przypadku obliczyć prawidłowo wysokość nagrody jubileuszowej?
W przedstawionym przypadku do podstawy obliczenia nagrody jubileuszowej należy wliczyć: wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za wysługę i dodatek motywacyjny oraz wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe. Uwzględniając w podstawie godziny ponadwymiarowe, należy pomnożyć przeciętną miesięczną liczbę godzin z okresu od września 2023 r. do stycznia 2024 r. przez godzinową stawkę wynagrodzenia przysługującą w miesiącu nabycia prawa do nagrody.
Podstawa prawna
- ar. 47 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 984 ze zm.)
- rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1455 ze zm.)
- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz.U. z 2001 r. poz. 1418 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat