Dobiega końca pierwszy semestr nauki w szkołach. Niektórzy uczniowie jeszcze nie mogą odetchnąć, bo oceny śródroczne w ich szkołach nie zostały póki co wystawione. Inni natomiast, nie tylko znają już swoje wyniki, ale muszą się już martwić tym, jakie oceny wpadły im na drugi semestr. Czy taka sytuacja jest dopuszczalna?
- Drugi semestr nie zawsze rozpoczyna się po feriach
- Zanim uczeń odpocznie, już pracuje na konto drugiego półrocza
Drugi semestr nie zawsze rozpoczyna się po feriach
Już w poniedziałek 15 stycznia 2024 r. niektórzy uczniowie rozpoczną ferie zimowe. W roku szkolnym 2023/2024 jako pierwsze będą wypoczywały dzieci z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego (od 15 do 28 stycznia 2024 r.). Te dwa tygodnie wolnego w okresie zimowym są zarówno w świadomości uczniów, jak i ich rodziców „przerywnikiem” pomiędzy pierwszym a drugim semestrem roku szkolnego. Jednak ostatnia tura ferii rozpocznie się w tym roku szkolnym dopiero 12 lutego i potrwa do 25 dnia tego miesiąca (dla województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego). Kiedy więc kończy się 1 semestr, a uczniowie zaczną pracować na oceny drugiego semestru?
Zanim uczeń odpocznie, już pracuje na konto drugiego półrocza
W przypadku szkół położonych w województwach, w których ferie odbywają się w trzecim i czwartym terminie, zdarza się, że jeszcze zanim uczniowie udadzą się na wypoczynek, otrzymują oceny na drugie półrocze nauki. Po feriach nie zaczynają więc nauki z „czystą kartą”. Oczywiście nie ma problemu, gdy te oceny są pozytywne, jednak jeśli zdarzy się, że ocena jest niedostateczna, zarówno uczeń, jak i jego rodzice często zadają sobie pytanie, czy takie postępowanie jest dopuszczalne?
W takich sytuacjach należy pamiętać o tym, że termin zakończenia pierwszego semestru nie został odgórnie określony. Biorąc pod uwagę czas trwania roku szkolnego oraz termin rozpoczęcia i zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych, rady klasyfikacyjne odbywają się w większości szkół pod koniec stycznia, a oceny podsumowujące pierwszy semestr są zazwyczaj wystawiane pomiędzy 13 a 20 stycznia, co pozwala na zrównoważenie czasu trwania pierwszego i drugiego semestru nauki. To z kolei oznacza, że w praktyce część uczniów rozpocznie pracę na wyniki drugiego semestru po tym, jak odpocznie w czasie ferii, a część jeszcze przed zimowym odpoczynkiem. Może więc zdarzyć się sytuacja, w której jeszcze przed feriami w dziennikach pojawią się oceny dotyczące kolejnego semestru nauki.
Podstawa prawna
art. 44e–44i ustawy z 7 września 1991 o systemie oświaty (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 2230 ze zm.)