Regulacje dotyczące oświaty bywają niejasne dla uczniów i ich rodziców. Szczególnie, że zasady funkcjonowania poszczególnych placówek różnią się między sobą. Różne też bywają tryby postępowania w sytuacji, gdy na koniec semestru uczeń otrzyma ocenę niedostateczną.
Kiedy w szkołach są wystawianie oceny za pierwszy semestr?
Uczeń podlega klasyfikacji:
1) śródrocznej i rocznej;
2) końcowej.
Klasyfikacja śródroczna polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć z zajęć edukacyjnych i zachowania oraz ustaleniu śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z tych zajęć i śródrocznej oceny zachowania (art. 44f ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty). Innymi słowy, jej celem jest ustalenie ocen podsumowujących osiągnięcia ucznia z każdego nauczanego przedmiotu oraz ocena jego zachowania. Przeprowadza się ją co najmniej raz w ciągu roku szkolnego, w terminie określonym w statucie szkoły. Najczęściej rodzice poznają oceny za pierwszy semestr nauki swoich dzieci pomiędzy 13 a 20 stycznia 2024 roku. Bo choć przepisy nie określają konkretnej daty zakończenia pierwszego semestru nauki, to rady klasyfikacyjne odbywają się w większości szkół pod koniec stycznia, a oceny podsumowujące pierwszy semestr są zazwyczaj wystawiane pomiędzy 13 a 20 stycznia, co pozwala na zrównoważenie czasu trwania pierwszego i drugiego semestru nauki.
Oceny śródroczne z poszczególnych przedmiotów (zajęć edukacyjnych) ustalają nauczyciele prowadzący te zajęcia, a śródroczną ocenę z zachowania, wychowawca klasy po zasięgnięciu opinii nauczycieli, uczniów danej klasy oraz ocenianego ucznia. W klasach I–III szkoły podstawowej śródroczne oceny klasyfikacyjne są ocenami opisowymi, a począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, oceny śródroczne są ustalane w sposób określony w statucie szkoły.
Czy można zdać z 1 na koniec semestru?
Krótko po wystawieniu ocen śródrocznych część uczniów i rodziców zadaje sobie pytanie, jaki wpływ będą one miały na klasyfikację końcową ucznia i czy można zdać do kolejnej klasy, jeśli jedna z ocen śródrocznych jest oceną niedostateczną? Z przepisów jasno wynika, że jeżeli w wyniku klasyfikacji śródrocznej stwierdzono, że poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia uniemożliwi lub utrudni mu kontynuowanie nauki w klasie programowo wyższej, szkoła umożliwia uczniowi uzupełnienie braków (§ 14 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych). Jednak szczegółów dotyczących zasad postępowania w takich sytuacjach, każdy uczeń i rodzic musi poszukiwać w zapisach statutu szkoły, do której dziecko uczęszcza. Jak bowiem wynika z art. 98 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, to właśnie statut określa szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego uczniów. Między innymi wskazuje zasady postępowania w sytuacji, gdy na koniec 1 semestru uczeń otrzyma ocenę niedostateczną, czyli 1. Kierując się ogólnymi zasadami wskazanymi w powszechnie obowiązujących przepisach, rada szkoły uchwalająca statut może więc w zależności od potrzeb, przewidzieć różne tryby postępowania mające na celu umożliwienie uczniowi uzupełnienia braków. Należy jednak podkreślić, że jeśli uczeń w czasie klasyfikacji śródrocznej otrzyma ocenę niedostateczną z jednego z przedmiotów, to nie zamyka mu to drogi do zdania do kolejnej klasy, czyli otrzymania w czasie klasyfikacji rocznej, promocji do klasy programowo wyższej.
art. 44f ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 750)
art. 98 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 737)
§ 14 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 2572)