Czy można zdać z 1 na koniec semestru? Decydują o tym przepisy i statut szkoły. Sprawdź, co robić, jeśli twoje dziecko jest zagrożone

Małgorzata Masłowska
rozwiń więcej
uczeń semestr półrocze szkoła / Czy można zdać z 1 na koniec semestru? Decydują o tym przepisy i statut szkoły. Sprawdź, co robić, jeśli twoje dziecko jest zagrożone / Shutterstock

Regulacje dotyczące oświaty bywają niejasne dla uczniów i ich rodziców. Szczególnie, że zasady funkcjonowania poszczególnych placówek różnią się między sobą. Różne też bywają tryby postępowania w sytuacji, gdy na koniec semestru uczeń otrzyma ocenę niedostateczną.

Kiedy w szkołach są wystawianie oceny za pierwszy semestr?

Uczeń podlega klasyfikacji:
1) śródrocznej i rocznej;
2) końcowej.
Klasyfikacja śródroczna polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć z zajęć edukacyjnych i zachowania oraz ustaleniu śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z tych zajęć i śródrocznej oceny zachowania (art. 44f ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty). Innymi słowy, jej celem jest ustalenie ocen podsumowujących osiągnięcia ucznia z każdego nauczanego przedmiotu oraz ocena jego zachowania. Przeprowadza się ją co najmniej raz w ciągu roku szkolnego, w terminie określonym w statucie szkoły. Najczęściej rodzice poznają oceny za pierwszy semestr nauki swoich dzieci pomiędzy 13 a 20 stycznia 2024 roku. Bo choć przepisy nie określają konkretnej daty zakończenia pierwszego semestru nauki, to rady klasyfikacyjne odbywają się w większości szkół pod koniec stycznia, a oceny podsumowujące pierwszy semestr są zazwyczaj wystawiane pomiędzy 13 a 20 stycznia, co pozwala na zrównoważenie czasu trwania pierwszego i drugiego semestru nauki.

Oceny śródroczne z poszczególnych przedmiotów (zajęć edukacyjnych) ustalają nauczyciele prowadzący te zajęcia, a śródroczną ocenę z zachowania, wychowawca klasy po zasięgnięciu opinii nauczycieli, uczniów danej klasy oraz ocenianego ucznia. W klasach I–III szkoły podstawowej śródroczne oceny klasyfikacyjne są ocenami opisowymi, a począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, oceny śródroczne są ustalane w sposób określony w statucie szkoły.

Czy można zdać z 1 na koniec semestru?

Krótko po wystawieniu ocen śródrocznych część uczniów i rodziców zadaje sobie pytanie, jaki wpływ będą one miały na klasyfikację końcową ucznia i czy można zdać do kolejnej klasy, jeśli jedna z ocen śródrocznych jest oceną niedostateczną? Z przepisów jasno wynika, że jeżeli w wyniku klasyfikacji śródrocznej stwierdzono, że poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia uniemożliwi lub utrudni mu kontynuowanie nauki w klasie programowo wyższej, szkoła umożliwia uczniowi uzupełnienie braków (§ 14 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych). Jednak szczegółów dotyczących zasad postępowania w takich sytuacjach, każdy uczeń i rodzic musi poszukiwać w zapisach statutu szkoły, do której dziecko uczęszcza. Jak bowiem wynika z art. 98 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, to właśnie statut określa szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego uczniów. Między innymi wskazuje zasady postępowania w sytuacji, gdy na koniec 1 semestru uczeń otrzyma ocenę niedostateczną, czyli 1. Kierując się ogólnymi zasadami wskazanymi w powszechnie obowiązujących przepisach, rada szkoły uchwalająca statut może więc w zależności od potrzeb, przewidzieć różne tryby postępowania mające na celu umożliwienie uczniowi uzupełnienia braków. Należy jednak podkreślić, że jeśli uczeń w czasie klasyfikacji śródrocznej otrzyma ocenę niedostateczną z jednego z przedmiotów, to nie zamyka mu to drogi do zdania do kolejnej klasy, czyli otrzymania w czasie klasyfikacji rocznej, promocji do klasy programowo wyższej.

Prawo
Niższe ceny prądu w I kwartale 2025 roku tylko z tym oświadczeniem. Trzeba je złożyć do końca stycznia. Opublikowano nowy wzór
15 sty 2025

Niższe ceny prądu dla podmiotów uprawnionych w I kwartale 2025 roku tylko z tym oświadczeniem. W końcu opublikowano nowy wzór. Trzeba je złożyć do końca stycznia. Zawiera aż cztery strony, ale z wypełnieniem go nie powinno być problemów.

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Oto najważniejsze terminy!
15 sty 2025

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 stycznia 2025 r. w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Data wyborów prezydenckich została wyznaczona na niedzielę dnia 18 maja 2025 r.

Pacjent ze znaczną niepełnosprawnością. Jak zadbać o swoje prawa?
15 sty 2025

Osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym mają prawo do świadczeń z NFZ poza kolejnością. Co robić, gdy placówka nie respektuje tych przepisów? Ministerstwo Zdrowia odpowiada na ważną interpelację.

FUS: Niby jest stabilnie, ale tendencje są deficytowe. ZUS przedstawił prognozę na lata 2025-2029
15 sty 2025

W Polsce zmienia się struktura osób pracujących i tych, które zakończyły aktywność zawodową w związku z przejściem na emeryturę lub pobieraniem innych świadczeń. Powoduje to, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych wykazuje tendencje deficytowe, chociaż pozostaje stabilny – wynika z przedstawionej przez ZUS prognozy funduszu na lata 2025-2029.

Uzupełniający urlop macierzyński. Jaka będzie treść wniosku o urlop i jakie trzeba będzie dołączyć załączniki
15 sty 2025

Będzie nowe rozporządzenie regulujące kwestie dotyczące uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem. Wiadomo już, co będzie musiał zawierać wniosek o uzupełniający urlop macierzyński i jakie załączniki trzeba będzie dołączyć do wniosku.

Czy rozróżniasz: mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny. Czym są i jakie mają funkcje?
15 sty 2025

Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniało w komunikacie, jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy mDowodem, e-dowodem, dowodem osobistym, dowodem cyfrowym i dowodem elektronicznym. Wskazało też jakie funkcje pełnią te dokumenty.

1000 zł netto na dziecko. Bez kryterium dochodowego. Dla studentów, bezrobotnych i rodziców niepłacących składek chorobowych
15 sty 2025

Również osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji zawodowej mogą liczyć na pomoc państwa w wychowaniu dzieci. Mowa np. o rodzicach będących studentami czy osobami bezrobotnymi. Mają oni prawo do szczególnego świadczenia w wysokości 1000 zł netto miesięcznie.

Potencjał seniorów na rynku pracy – jak go efektywnie wykorzystać?
15 sty 2025

Starzejące się społeczeństwo stawia przed rynkiem pracy wyzwania związane z rosnącą liczbą seniorów i mniejszą liczbą pracujących w wieku produkcyjnym. Aktywizacja zawodowa osób starszych nie tylko wykorzystuje ich potencjał, ale także wspiera budowanie bardziej zrównoważonego i inkluzyjnego społeczeństwa.

Dodatek specjalny nie przysługuje za zadania powtarzalne i przewidywalne
15 sty 2025

Pracownicy samorządowi mają prawo do dodatku specjalnego w razie okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań. Urzędnikom nie można przyznawać tego dodatku na długi okres za zadania powtarzalne i przewidywalne.

Posiłki i zasiłki na żywność z MOPS. W 2025 r. nowe kryteria
15 sty 2025

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły kryteria dochodowe w pomocy społecznej, co wpływa również na wsparcie w ramach programu „Posiłek w domu i w szkole”. Ile wynoszą aktualne progi? Kto może ubiegać się o świadczenia?

pokaż więcej
Proszę czekać...