REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Matura próbna z języka angielskiego 2023/2024. Arkusz egzaminacyjny z odpowiedziami i komentarz eksperta

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Matura próbna z języka angielskiego 2023/2024
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

8 grudnia odbyła się matura próbna z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Egzamin nie był obowiązkowy, a jego celem było sprawdzenie poziomu wiedzy uczniów przed egzaminem właściwym. Czy był trudniejszy niż majowa matura? Mamy komentarz eksperta.

W dniach 6-8 grudnia uczniowie ostatnich klas liceów, techników i szkół branżowych mogli przystąpić do testu diagnostycznego (tzw. próbnej matury) oceniającego poziom przygotowania do egzaminu maturalnego w Formule 2023. Dziś odbyła się matura próbna z języka angielskiego na poziomie podstawowym. 

REKLAMA

Arkusz egzaminacyjny i kartę odpowiedzi znajdziecie poniżej:

Komentarz eksperta

Elżbieta Deja, Główny Metodyk Tutlo Teens w Tutlo 

Lektorka języka angielskiego z ponad 20-letnim doświadczeniem zdobytym zarówno w szkołach publicznych, jak i prywatnych, egzaminatorka OKE, wykładowczyni akademicka, tłumaczka, badaczka i autorka licznych artykułów naukowych. 

REKLAMA

Arkusz maturalny z języka angielskiego, z którym zmierzyli się dziś maturzyści w mojej opinii był trudniejszy niż majowy. O ile zadania na rozumienie ze słuchu oraz rozumienie tekstów pisanych zapewne nie przysporzyły uczniom problemów, o tyle sformułowanie wypowiedzi pisemnej i wykonanie zadań na znajomość środków językowych dla niejednego z nich mogły stanowić spore wyzwanie. Według mnie średni wynik z dzisiejszej matury próbnej będzie o kilka procent niższy niż uzyskany przez maturzystów w maju 2023 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W części sprawdzającej znajomość środków językowych warto zwrócić szczególną uwagę na kilka zadań, które - jeśli uczniowie nie poświęcili im wystarczająco dużo czasu - zapewne wypadną najgorzej. Na przykład zadanie nr 8 zdaje się być stosunkowo łatwe, ale wielu uczniów prawdopodobnie nie wykona go dobrze, ponieważ zgubi ich pośpiech i nie doczytają jego treści do końca. A tu bardzo ważna jest precyzyjna odpowiedź.

Z kolei o ile w zadaniu nr 9 (wielokrotny wybór) maturzyści mogą „strzelić”, to zadanie nr 10 może już nastręczyć trudności. Dla wielu z nich problematyczne będzie bowiem napisanie wyrazów w pełni poprawnych pod względem gramatycznym i ortograficznym, ponieważ uczniowie mają tendencję do „gubienia liter”, nawet jeśli nie mają dysfunkcji. Nie lada wyzwaniem będzie natomiast zadanie nr 11 na gramatykalizację - za nie uczniowie zazwyczaj otrzymują najmniejszą liczbę punktów. Trudność w tym przypadku polega na dobraniu właściwej struktury gramatycznej i w 100% poprawnego zapisu.

Zobacz także: Raport GUS potwierdza zmiany w edukacji Polaków. Jak dobrze wykształceni jesteśmy?
Matura próbna z angielskiego już dziś. O tych wymaganiach należy pamiętać

REKLAMA

Problematyczne może również być właściwe nawiązanie do słów podanych w wypowiedzi pisemnej (zadanie nr 12) z uwagi na dość trudne słownictwo użyte w formatce (currently, participate) - słabsi uczniowie mogą go nie zrozumieć. Zakładam, że podobnie jak na maturze z maja 2023 r. to zadanie sprawi maturzystom najwięcej trudności. Dodatkowym wyzwaniem może być także sama treść polecenia - sytuacja dość nowa dla uczniów, ponieważ musieli wyobrazić sobie okoliczności, w których przyuczają się do zawodu.

Patrząc na arkusz matury próbnej zakładam, że matura właściwa będzie trudniejsza niż tegoroczna. Spodziewam się bardziej problematycznych zadań na znajomość struktur językowych i już nie tak szablonowych poleceń w zadaniu nr 12, jak miało to miejsce do tej pory. Z pewnością w zadaniach na gramatykalizację pojawią się trudniejsze zwroty, struktury do użycia - nie będzie to już tylko poprawne użycie czasu, ale także właściwe zrozumienie zdania zawierającego idiom czy czasownik frazalny np. typu “run out”. 

Aby odpowiednio przygotować się do przyszłorocznej matury, uczniowie powinni przede wszystkim skupić się na powtarzaniu struktur leksykalno-gramatycznych, idiomów i czasowników frazalnych. Ponadto powinni jak najwięcej pisać. Zwróćmy uwagę, że znajomość poprawnego zapisu słów i struktur językowych umożliwia zdobycie łącznie aż 11 punktów (zadania nr 10, 11 i 12). Warto pamiętać, że każdy uczeń ma inne obszary do poprawy. Wynik z próbnej matury powinien być wytyczną, pokazującą, na których z nich należy się skupić. Podczas powtarzania ważny jest dobór odpowiednich materiałów - bazę powinny stanowić arkusze maturalne (te z matur próbnych i właściwych) oraz Informatory. Pamiętajmy, by wykorzystywać materiały, które biorą pod uwagę wymogi egzaminacyjne i strukturę arkusza maturalnego. Nie zapominajmy też o tym, by język angielski towarzyszył nam tak często, jak to możliwe - czytajmy po angielsku, słuchajmy podcastów, oglądajmy filmy w wersji anglojęzycznej. 

Elżbieta Deja

Elżbieta Deja

 

Shutterstock

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyfrowe wykluczenie w miejscu pracy: cicha forma mobbingu. Czy za wysyłanie memów przez pracowników na WhatsAppie odpowiada pracodawca?

Cyfrowe wykluczenie stanowi często bagatelizowany aspekt mobbingu. Prawo nie nadąża za zmieniającym się środowiskiem pracy. Coraz częściej występująca praca zdalna, powszechne używanie komunikatorów, sprawiają że mobbing nie jest już tylko zjawiskiem bezpośrednim – doświadczalnym i widzialnym przez wszystkich, ale staje się cichy i trudny do udowodnienia dla osób nękanych. Według badań ponad 40 proc. pracowników przyznaje, że doświadcza mobbing.1

Rewolucja w płacy minimalnej i zwrot o 180 stopni: pracodawcy nadal będą mogli ustalać wynagrodzenie zasadnicze poniżej najniższej krajowej, a tysiące pracowników nie otrzyma zapowiadanych podwyżek od 1 stycznia 2026 r.

W rządzie, od sierpnia zeszłego roku, trwają prace nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (numer w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UC62), w którym – w ostatnim czasie, w związku z uwagami do projektu zgłoszonymi podczas uzgodnień międzyresortowych – zostały wprowadzone istotne zmiany. Pierwotnie – projekt zakładał, że płaca minimalna ma zostać zrównana z wynagrodzeniem zasadniczym, a tym samym – dodatki do wynagrodzenia miały stać się prawdziwymi dodatkami, a nie elementami pozwalającymi pracodawcom na ustalanie wynagrodzenia zasadniczego poniżej najniższej krajowej. Z ostatecznego tekstu projektu ustawy, który został skierowany do rozpatrzenia przez Komitet do Spraw Europejskich wynika jednak, że tak się nie stanie, a bynajmniej – nie od 1 stycznia 2026 r.

Socjolog: wyborcy kierują się emocjami, nikt nie czyta programów; zwycięża ten, kto umiejętnie przeplata politykę nienawiści z polityką miłości

Wyborcy deklarują, że chcą programów, ale kierują się emocjami - powiedział w Studiu PAP socjolog, dr hab., prof. Uniwersytetu Warszawskiego Przemysław Sadura. Zapytany jakich działań kandydatów można się spodziewać w miesiącu, który pozostał do wyborów, powiedział, że boi się "puszczać wodze fantazji".

Złodzieje nie świętują: zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, trwa policyjna akcja: Wielkanoc 2025

Wielkanoc 2025, podobnie jak te w latach ubiegłych jest szczególnie ważnym dla nas okresem, ale w natłoku obowiązków nietrudno o nieuwagę. Taki moment mogą szybko wykorzystać złodzieje. Policja od lat ostrzega: złodzieje nie świętują - zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, bo jak zawsze trwa policyjna akcja: Wielkanoc na drogach.

REKLAMA

Prof. Sieroszewski: Powyżej 24 tygodnia ciąży nie ma aborcji a poród. NRL: wytyczne Ministra Zdrowia dot. aborcji nie są wiążące dla sądów i nie rozwiewają wszystkich wątpliwości

Opinią publiczną wstrząsnęła ostatnio informacja o przerwaniu 9 miesięcznej ciąży w szpitalu w Oleśnicy. Zdarzyło się w 2024 roku ale informacja o tym fakcie dotarła do szerszej opinii publicznej w bieżącym roku. Wiele osób jest zaszokowanych tym, że zamiast doprowadzić do urodzenia dziecka, lekarz doprowadził do jego śmierci. W tej sprawie Prokuratura Okręgowej we Wrocławiu prowadzi postępowanie wyjaśniające. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Natomiast Naczelna Rada Lekarska apeluje do Ministra Zdrowia o doprecyzowanie przepisów prawnych dot. dopuszczalności przerywania ciąży. O wyjaśnienia co do pojęcia przerwanie ciąży apeluje też Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Prezes PTGiP prof. Sieroszewski wskazuje, że słowo +aborcja+" pochodzi z łaciny; +abortus+ oznacza poronienie. Z poronieniem mamy do czynienia do 23 tygodnia ciąży i tym samym z aborcją. Powyżej 24 tygodnia nie ma żadnej aborcji, a poród" – wyjaśnia prof. Sieroszewski. W tle całej sprawy są wydane w sierpniu 2024 r. wytyczne Ministra Zdrowia w sprawie obowiązujących przepisów prawnych dotyczących dostępu do procedury przerwania ciąży.

Papież Franciszek: Egoizm ciąży bardziej niż krzyż – rozważania na Drogę Krzyżową

Watykan opublikował poruszające rozważania Drogi Krzyżowej autorstwa papieża Franciszka, który wciąż dochodzi do siebie po ciężkim zapaleniu płuc. „W świecie chłodnej kalkulacji i bezlitosnych interesów” Ojciec Święty wzywa do nawrócenia serca, współczucia i odrzucenia obojętności.

Wielkanocne zwyczaje: Polska, Ukraina, Kolumbia i Filipiny

Wielkanoc w Polsce, Ukrainie, Kolumbii i na Filipinach charakteryzuje się różnorodnymi tradycjami, z których zatrudniający cudzoziemców pracodawca powinien zdawać sobie sprawę. To właśnie z tych krajów jest w Polsce sporo pracowników. A co jeśli pracownik nie chce świętować polskiej Wielkanocy?

Linia orzecznicza: Sądy o przeliczaniu emerytur niekorzystnie dla ZUS. Emeryci walczą o wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.

Orzecznictwo w sprawach wniosków o ponowne przeliczenie emerytury po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. sygn. akt SK 140/20 jest bardzo niejednolite. Wskazana niejednolitość przejawia się na wielu płaszczyznach, przede wszystkim niektóre sądy powszechne orzekają na korzyść emerytów poprzez zmianę decyzji ZUS, inne z kolei orzekają na niekorzyść, oddalając odwołania emerytów. W artykule zostaną przedstawione zarówno wyroki korzystne, jak i niekorzystne.

REKLAMA

Luka w przepisach. W MOPS rodzina z podwójnym 20 000 zł. Świadczenie pielęgnacyjne i świadczenie wspierające

Zapadł wyrok sądu administracyjnego, z którego wynika, że opiekunka albo opiekun osoby niepełnosprawnej wcale nie musi oddawać świadczenia pielęgnacyjnego do MOPS w związku ze świadczeniem wspierającym (dla osoby niepełnosprawnej). Wydawałoby się, że wszystko jasne – jest świadczenie wspierające dla osoby niepełnosprawnej więc zwracamy świadczenie pielęgnacyjne. Ale nie. Sąd stwierdził:

IMGW ostrzega: burze, trąby powietrzne, wiatr do 100 km/h i gwałtowne wzrosty stanów wody

IMGW alarmuje. Trąby powietrzne mogą wystąpić w pasie od Lubelszczyzny po Kujawy. Tam też zostało wydane ostrzeżenie II stopnia przed burzami, którym może towarzyszyć wiatr do 100 km/h. IMGW wydał również ostrzeżenia I stopnia przed burzami. Na południu kraju intensywne opady deszczu mogą powodować podtopienia.

REKLAMA