Próbna matura 2023/2024 już w grudniu. Czy jest obowiązkowa?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
rozwiń więcej
Próbna matura 2023/2024 / Shutterstock

Próbna matura 2023/2024. Już w dniach 6-8 grudnia uczniowie ostatnich klas liceów, techników i szkół branżowych będą mogli przystąpić do testu diagnostycznego oceniającego poziom przygotowania do egzaminu maturalnego w Formule 2023. Czy tzw. matura próbna jest obowiązkowa dla wszystkich? Co z ocenami?

Dla kogo matura próbna 2023/2024

W październiku 2023 r. dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej poinformował o dostępności materiałów do przeprowadzenia próbnego egzaminu maturalnego i podał harmonogram przeprowadzania go w zainteresowanych szkołach. Test diagnostyczny przeznaczony jest dla uczniów: 

  • klasy IV liceum ogólnokształcącego, 
  • klasy V technikum, 
  • klasy II branżowej szkoły II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej.

Obejmuje części pisemne z:

  • języka polskiego na poziomie podstawowym 
  • matematyki na poziomie podstawowym 
  • języków obcych nowożytnych na poziomie podstawowym.

Materiały do testów diagnostycznych będą również dostosowane do uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniów z niepełnosprawnościami. 

Czy matura próbna jest obowiązkowa? 

Szkoły nie mają obowiązku przeprowadzania próbnego egzaminu maturalnego, jest to test dobrowolny. Ale CKE sugeruje, aby te placówki, które się na to zdecydują w miarę możliwości przeprowadziły go w warunkach odpowiadających właściwemu egzaminowi. Test ma pomóc uczniom zorientować się, jaki jest ich stan wiedzy przed egzaminem i jak pracować z arkuszem egzaminacyjnym w wyznaczonym czasie. 

Uczniowie (i nauczyciele) powinni mieć świadomość, że zagadnienia na testach diagnostycznych będą z całego zakresu materiału obowiązującego na egzaminie maturalnym, dlatego pewne zadania mogą nie zostać rozwiązane poprawnie, ze względu na to, że dany materiał jeszcze nie był analizowany na lekcjach.

CKE podkreśliła w komunikacie, ze wystawianie ocen za egzamin - czy to liczbą, czy literą - jest nieuzasadnione. 

Matura próbna 2023/2024 - harmonogram

Chętne do przeprowadzenia egzaminu szkoły będą mogły przetestować umiejętności uczniów zgodne z poniższym harmonogramem:

  • 6 grudnia br. (środa), godz. 9:00 – język polski na poziomie podstawowym (240 minut) 

  • 7 grudnia br. (czwartek), godz. 9:00 – matematyka na poziomie podstawowym (180 minut) 

  • 8 grudnia br. (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne na poziomie podstawowym, tj. język angielski, język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język rosyjski, język włoski (120 minut).

Materiały do przeprowadzenia testu diagnostycznego zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych w dniu, w którym będzie przeprowadzany test z danego przedmiotu, o godz. 9:00, tak aby w teście mogli wziąć udział również ci uczniowie, którzy nie będą mogli uczestniczyć w egzaminie w szkole.

Kiedy odbędą się egzaminy maturalne 2024 r.?

Termin główny od 7 do 25 maja 2024 r.‎

  • część ustna (wszystkie przedmioty) – od 11 do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 do 25 maja.
  • część pisemna (wszystkie przedmioty) – od 7 do 24 maja.

Termin dodatkowy – od 3 do 17 czerwca 2024 r.

  • część ustna (wszystkie przedmioty) – od 10 do 12 czerwca.
  • część pisemna (wszystkie przedmioty) – od 3 do 17 czerwca.
Ważne

Termin dodatkowy nie jest dla wszystkich! Skorzystać z niego mogą ci zdający, którzy z udokumentowanych przyczyn ‎zdrowotnych lub losowych nie mogli przystąpić do egzaminu w maju i uzyskali zgodę dyrektora OKE na ‎przystąpienie do egzaminu w czerwcu.‎

Termin poprawkowy – 20–21 sierpnia 2024 r.‎

  • część ustna (język polski, języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne) – 21 sierpnia.
  • część pisemna (wszystkie przedmioty na poziomie podstawowym) – 20 sierpnia‎.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...