REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Próbna matura 2023/2024 już w grudniu. Czy jest obowiązkowa?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Próbna matura 2023/2024
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Próbna matura 2023/2024. Już w dniach 6-8 grudnia uczniowie ostatnich klas liceów, techników i szkół branżowych będą mogli przystąpić do testu diagnostycznego oceniającego poziom przygotowania do egzaminu maturalnego w Formule 2023. Czy tzw. matura próbna jest obowiązkowa dla wszystkich? Co z ocenami?

Dla kogo matura próbna 2023/2024

W październiku 2023 r. dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej poinformował o dostępności materiałów do przeprowadzenia próbnego egzaminu maturalnego i podał harmonogram przeprowadzania go w zainteresowanych szkołach. Test diagnostyczny przeznaczony jest dla uczniów: 

REKLAMA

  • klasy IV liceum ogólnokształcącego, 
  • klasy V technikum, 
  • klasy II branżowej szkoły II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej.

Obejmuje części pisemne z:

  • języka polskiego na poziomie podstawowym 
  • matematyki na poziomie podstawowym 
  • języków obcych nowożytnych na poziomie podstawowym.

Materiały do testów diagnostycznych będą również dostosowane do uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniów z niepełnosprawnościami. 

Czy matura próbna jest obowiązkowa? 

REKLAMA

Szkoły nie mają obowiązku przeprowadzania próbnego egzaminu maturalnego, jest to test dobrowolny. Ale CKE sugeruje, aby te placówki, które się na to zdecydują w miarę możliwości przeprowadziły go w warunkach odpowiadających właściwemu egzaminowi. Test ma pomóc uczniom zorientować się, jaki jest ich stan wiedzy przed egzaminem i jak pracować z arkuszem egzaminacyjnym w wyznaczonym czasie. 

Uczniowie (i nauczyciele) powinni mieć świadomość, że zagadnienia na testach diagnostycznych będą z całego zakresu materiału obowiązującego na egzaminie maturalnym, dlatego pewne zadania mogą nie zostać rozwiązane poprawnie, ze względu na to, że dany materiał jeszcze nie był analizowany na lekcjach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

CKE podkreśliła w komunikacie, ze wystawianie ocen za egzamin - czy to liczbą, czy literą - jest nieuzasadnione. 

Matura próbna 2023/2024 - harmonogram

Chętne do przeprowadzenia egzaminu szkoły będą mogły przetestować umiejętności uczniów zgodne z poniższym harmonogramem:

  • 6 grudnia br. (środa), godz. 9:00 – język polski na poziomie podstawowym (240 minut) 

  • 7 grudnia br. (czwartek), godz. 9:00 – matematyka na poziomie podstawowym (180 minut) 

  • 8 grudnia br. (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne na poziomie podstawowym, tj. język angielski, język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język rosyjski, język włoski (120 minut).

Materiały do przeprowadzenia testu diagnostycznego zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych w dniu, w którym będzie przeprowadzany test z danego przedmiotu, o godz. 9:00, tak aby w teście mogli wziąć udział również ci uczniowie, którzy nie będą mogli uczestniczyć w egzaminie w szkole.

Kiedy odbędą się egzaminy maturalne 2024 r.?

Termin główny od 7 do 25 maja 2024 r.‎

  • część ustna (wszystkie przedmioty) – od 11 do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 do 25 maja.
  • część pisemna (wszystkie przedmioty) – od 7 do 24 maja.

Termin dodatkowy – od 3 do 17 czerwca 2024 r.

  • część ustna (wszystkie przedmioty) – od 10 do 12 czerwca.
  • część pisemna (wszystkie przedmioty) – od 3 do 17 czerwca.
Ważne

Termin dodatkowy nie jest dla wszystkich! Skorzystać z niego mogą ci zdający, którzy z udokumentowanych przyczyn ‎zdrowotnych lub losowych nie mogli przystąpić do egzaminu w maju i uzyskali zgodę dyrektora OKE na ‎przystąpienie do egzaminu w czerwcu.‎

Termin poprawkowy – 20–21 sierpnia 2024 r.‎

  • część ustna (język polski, języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne) – 21 sierpnia.
  • część pisemna (wszystkie przedmioty na poziomie podstawowym) – 20 sierpnia‎.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niepełnosprawność i ciężka choroba. Co przysługuje, gdy ZUS odmówił renty?

Jakie są aktualnie możliwości wsparcia finansowego dla osób w ciężkiej sytuacji zdrowotnej po odmowie przyznania renty chorobowej? Takie zapytanie wpłynęło do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

MEN zbada, jak korzystać ze smartfonów w szkołach. Będzie zakaz?

60 proc. szkół w Polsce zdecydowało się na całkowity zakaz korzystania z telefonów komórkowych przez uczniów. W 2025 r. MEN planuje przeprowadzenie badań dotyczących sposobów uregulowania przez szkoły zasad korzystania ze smartfonów i innych urządzeń elektronicznych.

Najatrakcyjniejszy benefit dla pracownika? Pokolenie Z redefiniuje priorytety

Jak pokazuje najnowsze badanie Pracuj.pl dla pracowników młodego pokolenia coraz ważniejsze jest wsparcie psychologiczne. Ten benefit najmocniej wyróżnia „Zetki” na rynku pracy. Jakim oczekiwaniom będą musieli sprostać pracodawcy?

MSWiA: Żołnierz, który chce służyć jako policjant ma gorzej niż policjant, który chce zostać żołnierzem [wystąpienie RPO]

RPO problemy żołnierzy zawodowych przedstawił MSWiA. W skrócie chodzi o to, że żołnierz, który chce się stać policjantem ma gorzej niż policjant, który chce zostać żołnierzem

REKLAMA

Rumunia przegoniła Polskę - jeden z najszybszych wzrostów gospodarczych wśród krajów UE

Rumunia przegoniła Polskę pod względem PKB na mieszkańca według parytetu siły nabywczej. Ten kraj jest daleko przed Węgrami, Chorwacją i Grecją. Od wstąpienia do UE w 2007 r. Rumunia odnotowała jeden z najszybszych wzrostów gospodarczych wśród krajów członkowskich.

Będzie jeden bezpłatny dziennik elektroniczny? MEN wyjaśniło jak wygląda sytuacja. Od kiedy rodzice nie będą musieli płacić?

W odpowiedzi na interpelację MEN przypomniało, jakie przepisy regulują zasady korzystania z dziennika elektronicznego. Poinformowało też, że rozważane jest wprowadzenie jednego w pełni bezpłatnego dziennik, z którego miałyby korzystać wszystkie placówki.

Dodatki do zasiłku rodzinnego 2026 r.

W ustawie z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych wymienione zostały dodatki do zasiłku rodzinnego. W 2024 r. wysokość dodatków podlegała weryfikacji. Ile wyniosą dodatki do zasiłku rodzinnego w 2026 r.?

Prof. Piotrowski: jeżeli przyjąć, że naruszenia konstytucji to zamach stanu - to wszyscy są zamachowcami

W rozmowie z Polską Agencją Prasową, prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z UW powiedział m.in.: "(...) należy przestrzegać postanowień konstytucji, ale jeśli chcemy powiedzieć, że ten, kto narusza konstytucję przy pewnym nasileniu tych przypadków, dopuszcza się zamachu na państwo, to zmierzamy w takim kierunku, w którym wszyscy są zamachowcami". "Nie ma takiego okresu, w którym konstytucja nie była naruszana" - dodał profesor Piotrowski.

REKLAMA

MEN: Prognoza zapotrzebowania na pracowników. Wiadomo, jaki zawód wybrać

Ministerstwo Edukacji Narodowej sporządziło prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. Dzięki temu szkoły mogą zaplanować zawody, które będą uruchamiane w nowym roku szkolnym 2025/2026. Młodzi mogą zorientować się, jaką profesję warto wybrać. MEN zapowiada też dodatkowe środki dla szkół, które będą przygotowywać uczniów do wykonywania danych profesji.

Uczysz zawodu? Dostaniesz bon na 2500 złotych na zakup laptopa. Ministerstwo Cyfryzacji potwierdza, że takie wsparcie jest dostępne

Ruszyła kolejna tura składania wniosków o bon na zakup laptopa. I rodzą się kolejne pytania. Jedno z nich dotyczy sytuacji instruktorów praktycznej nauki zawodu. Czy będą mogli liczyć na wsparcie resortu cyfryzacji?

REKLAMA