Bon szkolny 2024 r. Ruszają darmowe wycieczki dla uczniów
REKLAMA
REKLAMA
Bon szkolny – darmowe wycieczki
– Program „Poznaj Polskę” uruchomiliśmy dwa lata temu – mówił minister Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej na trasie II Rajdu Martyrologii Poległych Lubelszczyzny w Serokomli. – Ten program cieszy się ogromną popularnością. Za każdym razem, kiedy uruchamialiśmy środki, trwało to kilka godzin, kiedy te środki były już zagospodarowane przez szkoły. Dlatego, widząc popularność tego programu i widząc wielką chęć uczniów we wszystkich szkołach poznawania Polski, zdecydowaliśmy, że dołożymy zdecydowanie więcej pieniędzy i na bazie programu „Poznaj Polskę” utworzymy „Bon szkolny – Poznaj Polskę” – mówił szef MEiN. Minister Edukacji i Nauki poinformował, że w ramach tego programu wszyscy uczniowie będą mogli skorzystać z dofinansowania do wycieczek szkolnych.
– Już od wiosny przyszłego roku blisko 5 mln dzieci i młodzieży, jeśli tylko szkoły będą chciały i organy prowadzące złożą wnioski, udadzą się w Polskę po to, żeby poznawać Polskę, poznawać jej piękno, kulturę, tradycję i być dumnym, że jesteśmy Polakami. Pedagogika dumy zamiast pedagogiki wstydu. Edukacja patriotyczna bardzo efektywna, przy wykorzystaniu potencjału muzeów, centrów nauki, centrów kultury i wszystkiego, co piękne w Polsce – zapowiedział szef resortu edukacji i nauki.
– To też jest duża szansa dla branży turystycznej – dodał minister Przemysław Czarnek, zwracając uwagę, że dzięki szkolnym wycieczkom ruch w branży turystycznej zwiększy się wiosną i jesienią.
Podsumowując założenia nowego programu, szef resoru edukacji i nauki zwrócił uwagę, że jest to wielki krok w rozwoju i popularyzowaniu edukacji patriotycznej. Dodał, że szczegóły zostaną ogłoszone jeszcze jesienią, aby już w kolejnym roku uczniowie mogli skorzystać z tej propozycji. Planowany budżet programu to ponad 1 mld zł.
„Poznaj Polskę” - co to
„Poznaj Polskę” to flagowy program Ministra Edukacji i Nauki, w ramach którego szkoły mogą otrzymać dofinansowanie na wyjazdy edukacyjne. Wycieczki te umożliwiają dzieciom i młodzieży poznawanie Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Dzięki nim nauka nabiera praktycznego wymiaru, a lekcje stają się ciekawsze i bardziej atrakcyjne dla młodych ludzi.
Inicjatywa od początku cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Dzięki środkom z programu młodzi ludzie mogli poznawać miejsca ważne dla naszej historii, kultury i nauki oraz zbiorowej tożsamości. Doświadczali bezpośrednio przeszłości i odkrywali ją w ciekawy sposób. Z programu skorzystało 920 tys. uczniów z całej Polski, którzy wyjechali na 22 tys. wycieczek edukacyjnych. Na ten cel Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach czterech edycji programu przeznaczyło ponad 180 mln zł.
Najchętniej odwiedzane miejsca
Na trasie wycieczek znalazło się blisko 1300 punktów edukacyjnych pogrupowanych w pięć obszarów tematycznych:
- Śladami Polskiego Państwa Podziemnego,
- Śladami Wielkich Polaków,
- Kultura i dziedzictwo narodowe,
- Największe osiągnięcia polskiej nauki,
- Odkrywamy Skarby Wsi.
Wśród najchętniej odwiedzanych punktów edukacyjnych znalazły się:
- Centrum Nauki Kopernik w Warszawie,
- Kraków - historyczny zespół miasta,
- Zamek Królewski w Warszawie,
- Hydropolis - Interaktywne Muzeum Wody we Wrocławiu,
- Łazienki Królewskie w Warszawie,
- Stare Miasto w Toruniu,
- Muzeum Powstania Warszawskiego,
- Zamek Królewski na Wawelu,
- Kopalnia Soli w Wieliczce.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat