Organ prowadzący może odwołać dyrektora szkoły w trybie natychmiastowym za publikowanie przez niego obraźliwych treści w mediach społecznościowych. Prawo do wyrażania poglądów musi bowiem ustąpić misji wychowawczej placówki, którą dyrektor kieruje. Obowiązkiem nauczyciela jest takie wychowanie i kształcenie uczniów, aby również poprzez własny przykład wspierać wartości takie jak tolerancja, sprawiedliwość i wolność.
Odwołanie dyrektora w czasie roku szkolnego
Naruszenie wartości etycznych stanowić może jedną z przesłanek szczególnie uzasadniających odwołanie nauczyciela ze stanowiska dyrektora szkoły w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia, tj. w trybie art. 66 ust. 1 pkt 2 ustawy - Prawo oświatowe.
Szczególnie uzasadniony przypadek
Pojęcie szczególnie uzasadnionego przypadku - wskazane w art. 66 ust. 1 pkt 2 Prawa oświatowego - może oznaczać albo nagłe zdarzenie powodujące konieczność niezwłocznego przerwania czynności dyrektora, albo naruszenie prawa przez dyrektora, czy inne jego zachowania (nawet niezawinione), które muszą być na tyle istotne, że mogą prowadzić do destabilizacji działalności placówki oświatowej lub zagrażać interesowi publicznemu. Zatem szczególnie uzasadnione przypadki to takie, które powodują, że nie można czekać z odwołaniem dyrektora, lecz decyzja o pozbawieniu funkcji kierowniczej musi być podjęta natychmiast.
W jednym z ostatnich orzeczeń Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygał kwestię szczególnie uzasadnionego przypadku odwołania dyrektora szkoły w kontekście dokonywanych przez niego wpisów na Twitterze.
(…)
Maria Zubczyk
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>