REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stypendium szkolne 2023/2024 - kryterium dochodowe

stypendium szkolne uczeń szkoła próg dochodowy kryterium dochodowe
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Komu przysługuje stypendium w roku szkolnym 2023/24? Do kiedy złożyć wniosek o stypendium? Sprawdź!

Stypendium szkolne 2023/2024 - kryterium dochodowe

Kryterium dochodowe w wysokości 600 zł na osobę w rodzinie określa § 1 pkt 1, lit. b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2021 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz.U. 2021 poz. 1296). 

REKLAMA

Zgodnie z art. 90d ust.8 ustawy o systemie oświaty (Dz.U. z 2021 r. poz. 1915), zmiana kryterium stanowi podstawę do wyliczenia kryterium dochodowego, na podstawie którego od 1 stycznia 2022 r. uczeń będzie mógł ubiegać się o stypendium szkolne.(…)

Do kiedy złożyć wniosek o stypendium

Zgodnie z art. 90n ust. 7 ustawy o systemie oświaty w uzasadnionych przypadkach wniosek o przyznanie stypendium szkolnego złożony po terminie (czyli po 15 września)  podlega rozpatrzeniu, np. w przypadku zmiany sytuacji finansowej w rodzinie.  

Komu przysługuje stypendium w roku szkolnym 2023/24

Zgodnie z art. 90d ustawy o systemie oświaty 

  1. Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności, gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także, gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe (z zastrzeżeniem art. 90d ust. 12 ww. ustawy). 
  2. Stypendium szkolne może być udzielane uczniom w formie:
    • całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą;
    • pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników.
    • Szczegółowe rozwiązania prawne, dotyczące udzielania pomocy dla uczniów uchwala Rada gminy w formie: regulaminu udzielania pomocy materialnej 
    • o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy 
    • (art.90f ustawy o systemie oświaty), kierując się celami pomocy materialnej o charakterze socjalnym, w którym określa w szczególności:
    • sposób ustalania wysokości stypendium szkolnego w zależności od sytuacji materialnej uczniów i ich rodzin oraz innych okoliczności, o których mowa w art. 90d ust. 1;
    • formy, w jakich udziela się stypendium szkolnego w zależności od potrzeb uczniów zamieszkałych na terenie gminy;
    • tryb i sposób udzielania stypendium szkolnego;
    • tryb i sposób udzielania zasiłku szkolnego w zależności od zdarzenia losowego.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wirus HMPV już w Europie. Atakuje drogi oddechowe, zagraża szczególnie dzieciom

Służby medyczne Portugalii potwierdziły we wtorek 2 stycznia br. pojawienie się w tym kraju przypadków infekcji wirusem HMPV, atakującym drogi oddechowe. Wirus ten od kilku tygodni szybko rozprzestrzenia się w Chinach.

Zaniepokojenie i zastrzeżenia! Związki partnerskie mogą być wykorzystywane do obchodzenia prawa

Związki partnerskie mogą być wykorzystywane do obchodzenia obostrzeń dotyczących zakupu nieruchomości przez cudzoziemców czy unikania obowiązku składania zeznań – uważa resort sprawiedliwości, cytowany przez wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

System kaucyjny od środka: Ile sklepów będzie obejmował na początku? Jak będzie działał w praktyce?

Wprowadzenie systemu kaucyjnego w początkowej fazie będzie dotyczyło około 20-30 tys. sklepów w Polsce - tak przekazał prezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński. Największe sieci handlowe oceniły, że wdrożenie tego systemu będzie skomplikowane i kosztowne.

W 2025 roku wędkarze zapłacą więcej za zezwolenia i będą musieli pamiętać o formalnościach. Koniec programu Nasze Łowisko

Wraz z końcem 2024 roku zakończył się program Nasze Łowiska. W 2025 roku wędkarze zapłacą w każdym zarządzie osobno, czyli więcej. Jakie są stawki za zezwolenia roczne i co z popularyzacją uprawiania wędkarstwa?

REKLAMA

Czy ustawa o sygnalistach zadziała? Potencjalni sygnaliści obawiają się o bezpieczeństwo

Ustawa o sygnalistach weszła w życie 25 września 2024 r. Wówczas pierwsze firmy zobowiązane do wdrożenia zapisów o sygnalistach umieściły je w swoich regulaminach organizacyjnych. Prawnicy obawiają się, że przepis będzie martwy. Powody? Obawy potencjalnych sygnalistów.

Czy MOPS wypłaci zasiłek na leki i terapię?

Zasiłek celowy jest jednym ze świadczeń wypłacanych przez ośrodki pomocy społecznej. Czy można takie wsparcie przyznać na zakup leków czy wydatki związane z leczeniem? Oto najważniejsze zasady i przykładowe orzeczenia.

Co dalej z matematyką na maturze? Nadal jest postrachem humanistów. Trwają działania w celu zniesienia obowiązkowego egzaminu

W 2025 roku abiturienci obowiązkowo przystąpią do egzaminu z matematyki. Jednak starania o zniesienie obowiązkowej matury z matematyki nie ustają. Zwolennicy takiego rozwiązania wskazują, że matematyka to narzędzie do segregacji i eliminacji, a nie wyrównywania szans.

Słowo Roku 2024. Jak wybrała kapituła, a jak internauci?

Słowo Roku 2024. W organizowanym przez Uniwersytet Warszawski po raz czternasty konkursie na Słowo Roku zwyciężyła "koalicja". Internauci głosowali na "sztuczną inteligencję".

REKLAMA

Niższe przelewy na konta nauczycieli. Pieniądze można będzie jeszcze odzyskać, ale czy wiesz, jak to zrobić?

Część nauczycieli otrzymała w listopadzie i grudniu 2024 roku niższe przelewy, niż się spodziewali. Było to niemiłe zaskoczenie. Pieniądze można jednak nadal odzyskać. Trzeb jednak wiedzieć, jak to zrobić.

Kiedy można uzyskać wypłatę niezrealizowanego świadczenia wspierającego [komunikat ZUS]. Wniosek SWN-INF

Kto i w jakich okolicznościach ma prawo ubiegać się o wypłatę niezrealizowanego świadczenia wspierającego, a kiedy jest to już niemożliwe. Wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

REKLAMA