„Dobry start” - czy kwota świadczenia wzrośnie?
REKLAMA
REKLAMA
- Czy planowana jest waloryzacja świadczenia dobry start?
- Dobry start bez podwyżki
- Program „Dobry start”
Czy planowana jest waloryzacja świadczenia dobry start?
W interpelacji nr 35505 posłowie powoływali się na doniesienia medialne i od osób zwracających się do biura poselskiego o tym, iż w tym roku ceny podstawowych przyborów na skutek wysokiej inflacji wzrosły nawet o 20-30 procent. „W konsekwencji kwota 300 złotych, jaką obecnie wynosi świadczenie, nie jest wystarczająca do zapewnienia dzieciom wyprawki szkolnej” – czytamy w interpelacji.
REKLAMA
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zostało zapytane o to czy planowana jest waloryzacja świadczenia z tytułu programu „Dobry start”, a jeżeli tak, to od kiedy, w jakiej wysokości i na jakich zasadach.
Dobry start bez podwyżki
Barbara Socha Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej poinformowała, iż „nie są prowadzone prace nad zmianą wysokości świadczenia dobry start”.
REKLAMA
Wiceminister podkreśliła, iż obecny rząd znacząco i stale rozszerza pomoc dla rodzin z dziećmi na utrzymaniu, wymieniając takie formy wsparcia jak świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+, rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie do żłobka.
„Do rodzin o niższych dochodach kierowane są dodatkowo świadczenia z systemu świadczeń rodzinnych (szczególnie zasiek rodzinny z dodatkami). Należy podkreślić, że wsparcie dla rodzin o niskich dochodach jest odpowiednio wyższe gdy uwzględnimy przyznawane niezależnie od sytuacji dochodowej świadczenie wychowawcze oraz świadczenie dobry start” – czytamy w odpowiedzi udzielonej 12 września 2022 r.
Program „Dobry start”
Przypomnijmy, iż program „Dobry start” został wprowadzony w 2018 r. Wsparcie rodzin z dziećmi w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego polega na polega na przyznaniu na dziecko, raz w roku, świadczenia w wysokości 300 zł.
Ważne! Świadczenie dobry start przysługuje bez względu na dochód rodziny.
Obecnie obsługą programu zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Wnioski o tzw. wyprawkę na rok szkolny 2022/2023 można składać tylko w formie elektronicznej do końca listopada 2022 r.
Jak szacuje resort rodziny, w tym roku świadczeniem dobry start objętych będzie 4,4 mln uczniów.
Opracowano na podstawie:
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 czerwca 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu "Dobry start" (Dz. U. 2021 r., poz. 1092)
Uchwała nr 80 Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie ustanowienia rządowego programu "Dobry start" (M. P. z 2018 r., poz. 514)
Interpelacja nr 35505 w sprawie waloryzacji świadczenia Dobry Start
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA