Żądanie przez szkołę oświadczenia o nieuczęszczaniu na lekcje religii - czy zgodne z prawem?

Anna Mazurek
mediator, specjalizuje się w tematyce prawnej ochrony dziedzictwa kulturowego oraz w prawie cywilnym
rozwiń więcej
Żądanie przez szkołę oświadczenia o nieuczęszczaniu na lekcje religii - czy zgodne z prawem? / Shutterstock
Początek września dla rodziców dzieci w wieku szkolnym nieodzownie kojarzy się z zebraniami klasowymi oraz podpisywaniem wielu oświadczeń i deklaracji. Część szkół wymaga, aby rodzic zadeklarował, czy jego dziecko będzie bądź nie będzie uczęszczało na lekcje religii. Jednak warto zadać pytanie, czy żądanie ze strony szkoły wypełnienia takiego formularza jest zgodne z prawem?

Podstawa prawna

Zgodnie z § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, wydanego na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty:

„W publicznych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych, zwanych dalej „przedszkolami”, organizuje się naukę religii na życzenie rodziców. W publicznych szkołach podstawowych i szkołach ponadpodstawowych, zwanych dalej „szkołami”, organizuje się naukę religii i etyki: 1) w szkołach podstawowych – na życzenie rodziców; 2) w szkołach ponadpodstawowych – na życzenie bądź rodziców, bądź samych uczniów; po osiągnięciu pełnoletności o pobieraniu nauki religii i etyki decydują uczniowie”.

Z kolei zgodnie z brzmieniem § 1 ust. 2 tego rozporządzenia:

„Życzenie, o którym mowa w ust. 1, jest wyrażane w formie pisemnego oświadczenia. Oświadczenie nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym, może jednak zostać zmienione”.

Dodatkowo należy zauważyć, że działania szkoły w zakresie przygotowania formularzy zapisu na lekcje religii nie mogą naruszać art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, który stanowi, że:

„korzystając z wolności sumienia i wyznania obywatele mogą w szczególności zachowywać milczenie w sprawach swojej religii lub przekonań”.

Stanowisko Ministra Edukacji Narodowej

W sprawie stosowanej przez wiele szkół praktyki, polegającej na wymaganiu od rodziców złożenia oświadczenia o uczęszczaniu bądź nie przez ich dzieci na lekcje religii, stanowisko zajął Minister Edukacji Narodowej, który w opublikowanym na portalu ministerstwa w dniu 20 września 2016 r. stwierdził, że szkoła nie może domagać się od rodziców lub pełnoletniego ucznia oświadczenia o nieuczęszczaniu na lekcje religii lub etyki.

Bezprawne żądania szkoły

Szkoła nie ma prawa żądać od rodziców lub pełnoletnich uczniów podpisania deklaracji czy oświadczenia, z treści którego wynika, że rodzic bądź pełnoletni uczeń „nie wyrażają zgody” na uczęszczanie na lekcje religii w bieżącym roku szkolnym. Wyłącznie chęć uczestnictwa w lekcjach religii wymaga złożenia oświadczenia o takiej treści.

Zmiana decyzji odnośnie uczestnictwa w lekcjach religii

W sytuacji, gdy rodzic lub pełnoletni uczeń w trakcie roku szkolnego zmienią zdanie odnośnie uczestnictwa ucznia w lekcjach religii, to w każdej chwili mogą złożyć pisemne oświadczenie o rezygnacji z uczęszczania na lekcje religii lub o chęci uczestniczenia w takich zajęciach.

Podsumowanie

Zajęcia z religii są nieobowiązkowe i aby w nich uczestniczyć, to – analogicznie, jak w przypadku wycieczki szkolnej – trzeba złożyć oświadczenie o chęci uczestnictwa. Stosowane przez niektóre szkoły procedury zmuszające rodziców lub pełnoletnich uczniów do „nie wyrażenia zgody” w formie oświadczenia o nieuczęszczaniu na lekcje religii są niezgodne z prawem. Jedynym oświadczeniem, jakie może zostać przez szkołę przedłożone do podpisu rodzicowi bądź pełnoletniemu uczniowi w związku z organizowanymi przez szkołę lekcjami religii jest takie, którego treść brzmi np.: „Wyrażam życzenie uczestniczenia mojego dziecka w lekcjach religii”, zaś rodzic lub pełnoletni uczeń decyduje, czy takie oświadczenie podpisać, czy nie.

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...