Obniżenie wieku szkolnego
REKLAMA
REKLAMA
W listopadzie bieżącego roku weszła w życie tzw. ustawa sześciolatkowa, tj. ustawa z dnia 30 sierpnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. 2013 poz. 1265). Przewiduje ona obniżenie wieku szkolnego, czyli objęcie obowiązkiem szkolnym dzieci od szóstego roku życia. Już od następnego roku szkolnego (od 1 września 2014 roku) sześcioletnie dzieci rozpoczną edukację szkolną.
REKLAMA
Wprowadzone zmiany
REKLAMA
Po pierwsze klasy I – III szkoły podstawowej mają liczyć maksymalnie 25 uczniów. Zdaniem MEN przyczyni się to do poprawy jakości początkowego etapu nauki. Kolejna zmiana dotyczy podziału pierwszoklasistów na poszczególne klasy. Uczniowie maja być przydzielani do konkretnego oddziału na podstawie daty urodzenia. To pozwoli połączyć uczniów będących w podobnym wieku i na podobnym etapie rozwoju.
We wrześniu 2014 roku naukę maja obowiązek rozpocząć dzieci siedmioletnie (tj. urodzone w 2007 roku) i sześcioletnie, urodzone w przedziale czasu od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 roku. Dla dzieci urodzonych w drugiej połowie tego roku jest to tylko możliwość, zależna od woli ich rodziców. Jeśli rodzice dziecka urodzonego w roku 2009 (czyli pięcioletniego, w momencie rozpoczęcia nauki) będą chcieli posłać je wcześniej do szkoły, będą potrzebowali opinii publicznej poradni psychologiczno – pedagogicznej. Dotyczy to również dzieci młodszych.
Od września 2015 roku obowiązek rozpoczęcia nauki obejmie dzieci siedmioletnie, urodzone w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2008 r. oraz wszystkie dzieci z rocznika 2009 (sześciolatki).
Zobacz również: Sześciolatki obowiązkowo pójdą do szkoły od 2014 r.
Przyczyny
MEN, Instytutu Badań Edukacyjnych oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Mierzenia Osiągnięć Szkolnych wskazują na fakt, iż dla rozwoju najmłodszych uczniów data urodzenia ma mniejsze znaczenie niż liczba lat spędzonych w szkole.
Konsekwencje
Wprowadzona nowelizacja wymaga dostosowania programu nauczania klasy pierwszej do poziomu rozwoju intelektualnego sześciolatków. Modernizacja jest konieczna także w samych szkołach, które muszą być odpowiednio przygotowane na przyjęcie tak małych uczniów.
Polecamy serwis: Dziecko i prawo
Podstawa prawna: ustawa z dnia 30 sierpnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. 2013 poz. 1265).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA