Świadczenie „300 plus” w roku szkolnym 2019/2020 – komu przysługuje i jak je uzyskać?
REKLAMA
REKLAMA
„300 plus”, czyli świadczenie dobry start
Celem świadczenia dobry start jest wsparcie rodzin z dziećmi w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. Pieniądze przyznawane są bez względu na dochód na uczące się dzieci.
REKLAMA
Rządowy program „Dobry start” wszedł w życie 1 czerwca 2018 r.
Webinarium dr Magdalena Kasprzak: Zmiany w Karcie Nauczyciela – Termin: 29 sierpnia
W roku szkolnym 2019/2020 program będzie kontynuowany.
Świadczenia zostaną przyznane na podstawie nowej ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Obecnie kwestie te reguluje uchwała nr 80 Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie ustanowienia rządowego programu „Dobry start” oraz rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start”.
Komu przysługuje wyprawka?
Świadczenie w kwocie 300 zł przysługuje:
- rodzicom, opiekunom faktycznym, opiekunom prawnym, rodzinom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka, dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorom regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych – raz w roku na dziecko;
- osobom uczącym się – raz w roku.
Jeżeli dziecko zgodnie z orzeczeniem sądu znajduje się pod opieką naprzemienną rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, świadczenie zostanie wypłacone w wysokości połowy tej kwoty.
Świadczenie dobry start nie jest uzależnione od dochodu.
Ważne jest, by dziecko uczyło się w szkole. Od tego roku świadczenie będzie przysługiwało również na uczniów szkół dla dorosłych, w tym policealnych.
REKLAMA
Szkołą w rozumieniu projektowanej ustawy jest bowiem szkoła podstawowa, dotychczasowe gimnazjum, szkoła ponadpodstawowa i dotychczasowa szkołę ponadgimnazjalna, szkoła artystyczna, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, a także młodzieżowy ośrodek socjoterapii, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy.
Dla otrzymania świadczenia istotny jest wiek dziecka bądź osoby uczącej się. Wyprawka „300 plus”przysługuje do ukończenia przez dziecko lub osobę uczącą się 20. roku życia. W przypadku dzieci lub osób legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności maksymalny wiek to 24. rok życia.
Pani Anna spełnia warunki do otrzymania świadczenia dobry start jako osoba ucząca się. 20. rok życia ukończyła jednak w styczniu 2019 r. Mimo to, będzie mogła złożyć wniosek o wsparcie, ponieważ osiągnięcie 20. roku życia nastąpiło przed rozpoczęciem roku szkolnego 2019/2020.
Zgodnie z ustawą świadczenie dobry start przysługuje także w przypadku:
- ukończenia 20. roku życia przez dziecko lub osobę uczącą się przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 20. rok życia;
- ukończenia 24. roku życia przez dziecko lub osobę uczącą się przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 24. rok życia – w przypadku dzieci lub osób uczących się legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności.
W przypadku dziecka biorącego udział w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych, świadczenie dobry start przysługuje nie wcześniej niż od roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 7. rok życia.
Tak jak w poprzednim roku świadczenie nie zostanie przyznane na dzieci odbywające roczne przygotowanie przedszkolne.
Ponadto rodzice nie otrzymają świadczenia, jeżeli dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej nieodpłatne pełne utrzymanie, a także w sytuacji, gdy jednej z osób uprawnionych na dane dziecko świadczenie dobry start zostało już przyznane.
Jak ubiegać się o świadczenie „300 plus”?
Świadczenie przyznawane jest na wniosek. Należy złożyć go w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie. Postępowaniami w sprawie świadczeń „300 plus” zajmują się jednostki prowadzące postepowania w sprawie świadczeń wychowawczych („500 plus”).
Wniosek można złożyć:
- w formie papierowej – w urzędzie lub za pośrednictwem poczty w terminie od 1 sierpnia do 30 listopada 2019 r.;
- w formie elektronicznej – przez portal Emp@tia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, lub kanał bankowości elektronicznej w terminie od 1 lipca do 30 listopada 2019 r.
Jeżeli prawidłowo wypełniony i kompletny wniosek złożymy w okresie lipiec-sierpień, to wypłata świadczenia nastąpi nie później niż do końca września danego roku. W przypadku złożenia wniosku w późniejszym terminie, wypłata świadczenia powinna nastąpić w terminie do dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku.
Wnioski złożone po 30 listopada 2019 r. nie będą rozpatrzone.
Na podany adres e-mail organ wyśle informację o przyznaniu świadczenia. W przypadku braku adresu e-mail organ poinformuje o możliwości osobistego odbioru informacji o przyznaniu świadczenia. Co ważne, nieodebranie takiej informacji nie będzie wstrzymywało wypłaty wyprawki.
Podstawa prawna:
Projekt ustawy o świadczeniu dobry start - etap legislacyjny: konsultacje publiczne
Polecamy serwis: Edukacja
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat