REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Edukacja – vademecum

Aleksandra Pajewska
Obowiązek nauki kończy się z uzyskaniem 18 lat.
Obowiązek nauki kończy się z uzyskaniem 18 lat.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak zapisać dziecko do szkoły? Jak będzie wyglądała nauka sześciolatków w szkole? Jakie są terminy ferii zimowych? Co warto wiedzieć o egzaminie gimnazjalnym? Właśnie na te pytania udzielamy odpowiedzi w poniższym poradniku.

Edukacja – definicja

Sam termin pochodzi od łacińskiego sformułowania educatio, oznaczającego wychowanie. Edukacja jest powszechnie rozumiana jako proces zdobywania wiedzy, związany z rozwojem umysłowym, kształtowaniem cech i umiejętności. Ma na celu uzyskanie wykształcenia. Może odbywać się w szkole lub poza nią.

REKLAMA

Edukacja formalna (szkolna) obejmuję naukę w szkołach podstawowych,  gimnazjach, średnich, także studia i różnego rodzaju szkolenia. Prowadzi do zdobywania dyplomów, certyfikatów oraz zaświadczeń.

Zobacz też: Jakie uczeń ma prawa w szkole

Rok szkolny

Harmonogram roku szkolnego jest ustalany z dużym wyprzedzeniem. Ma to ogromne znaczenie zarówno dla rodziców i uczniów, jak nauczycieli, instytucji edukacyjnych czy choćby zakładów komunikacji miejskiej.
Jest to obowiązek Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dużą rolę odgrywa tutaj także Rzecznik Praw Dziecka, w którego gestii leży troska o należyte dbanie o prawa i przywileje uczniów.

Zobacz też: Harmonogram roku szkolnego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązek szkolny

Rozumiany jest jako przymus szkolny. Jest to powinność poddania się edukacji powszechnej. Wygasa on wraz z uzyskaniem określonego wieku lub określonego poziomu kształcenia. W Polsce obowiązkiem tym objęta jest nauka w podstawówce i gimnazjum. Natomiast obowiązek nauki kończy się z momentem ukończenia 18 roku życia. Dlatego nauka musi być kontynuowana w szkole ponadgimnazjalnej przynajmniej do tej chwili.

Zobacz też: Jak zapisać dziecko do szkoły?

Pierwszoklasiści

REKLAMA

Od 1 września 2012 roku sześciolatki zamiast do przedszkola pójdą do szkoły.  Od tego czasu ulegnie obniżeniu wiek dzieci podlegających powszechnemu obowiązkowi szkolnemu. W związku z technicznym przygotowaniem się na przyjęcie tak małych dzieci szkoły mają wiele obowiązków.

Także pięciolatki będą miały możliwość rozpoczęcia nauki w szkole. Warunkiem posłania takiego dziecka do szkoły będzie pozytywna opinia z poradni psychologiczno – pedagogicznej. Ostateczną decyzje podejmie w tej kwestii dyrektor konkretnej szkoły.

Zobacz też: Pięciolatki w szkole od 2012 r.


Pomoc materialna

Zasiłki, stypendia i dofinansowania to tylko niektóre z możliwości uzyskania dodatkowych pieniędzy w związku z nauką w szkole.

  1. W roku 2011/2012 rząd wystosował program „Wyprawka szkolna”. Jest to celowa pomoc finansowa, przeznaczona na zakup podręczników dla uczniów niektórych klas i szkół. Maksymalna kwota jaką można uzyskać to 390 zł na ucznia.
  2. Dodatek na rozpoczęcie roku szkolnego to świadczenie przyznawane rodzicom do zasiłku rodzinnego. Jego przyznanie jest zależne od uzyskanych dochodów.
  3. Dodatek w związku z podjęciem nauki poza miejscem zamieszkania wypłacany jest przez dziesięć miesięcy w roku w okresie pobierania nauki, w wysokości 50 lub 90 zł. Także jest dodatkiem do zasiłku.
  4. O stypendium szkolne mogą ubiegać się uczniowie będący w trudnej sytuacji materialnej. Stypendium ma formę zwrotu kosztów udziału w zajęciach lub pomocy rzeczowej. Jest przyznawane na wniosek, na podstawie kryterium dochodowego. Jest to pomoc o charakterze socjalnym.
  5. Uczeń może uzyskać też pomoc motywacyjną – stypendium dla najlepszych. Jest to wyróżnienia dla osób nieprzeciętnych, o sukcesach naukowych bądź sportowych.

Zobacz też: Stypendia dla najlepszych uczniów

 Nowości

Szkoły starają się iść z duchem czasu. Przejawem nowoczesności jest możliwość zapisywania przebiegu zajęć i ocen uczniów w dzienniku elektronicznym. E- dziennik zawiera wszystkie dane wprowadzane do dziennika papierowego. Jest w każdej chwili dostępny dla rodziców. System jest także pomocny dla nauczycieli, np. w obliczaniu średniej ocen. 

Zobacz tez: Dziennik szkolny – papierowy czy elektroniczny

Egzaminy

Każdy etap nauki szkolnej zakończony jest sprawdzeniem zdobytej wiedzy w formie egzaminu. Test taki bada nie tylko poziom wiedzy ale także zdobyte umiejętności. Egzamin jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów, w większości przypadków każdy kto się na nim stawi ma zagwarantowany pozytywny wynik(poza maturą oczywiście). Jest podstawowym kryterium w rekrutacji do następnej szkoły.

Zobacz też: Co warto wiedzieć o egzaminie gimnazjalnym?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Czasu jest mało

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. A wszystko przez nabycie prawa do emerytury. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Wydaje się to wątpliwe, jednak środowisko nauczycielskie nie rezygnuje ze swoich starań.

Prezydent skierował do TK nowelę Kodeksu wyborczego - chodzi o głosowanie korespondencyjne

Nowela Kodeksu wyborczego trafi do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. Prezydent Andrzej Duda zarzuca, że wyłączające możliwości głosowania korespondencyjnego  wyborach samorządowych dla osób podlegających kwarantannie czy izolacji jest niezgodne z Konstytucją. 

Babciowe od 1 października. Pierwsze wypłaty jednak nie od razu

Wnioski o przyznanie babciowego, czyli do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października 2024 r. Pierwsze pieniądze mają zostać wypłacone rodzicom do końca roku, w listopadzie i grudniu. ZUS ma być gotowy do obsługi wniosków i wypłaty świadczeń.

10 nowych obowiązków pracodawców a tylko 2 miesiące czasu

10 nowych obowiązków pracodawców - czy zdążą je wypełnić? Zostały tylko 2 miesiące czasu. Jakie konsekwencje grożą za niedotrzymanie terminu i nieprzestrzeganie nowych przepisów? Trzeba się spieszyć.

REKLAMA

Popularny lek teraz dostępny bez recepty. Decyzję podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych

Popularny lek na potencję teraz dostępny bez recepty. Decyzję w tej sprawie podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, który zmienił kategorię dostępności leku z Rp na OTC. To oznacza, że do zakupu nie jest potrzebne zalecenie lekarza.

Kolorowe paski na zgrzewach tubek past do zębów i innych kosmetyków. Czy wiesz co znaczą? Ekspert obala mity

Badania pokazują, że 76,9% dorosłych Polaków nie zna znaczenia kolorowych pasków na tubkach past do zębów. Natomiast tylko 7,9% ankietowanych uważa, że wie, o czym one mówią. Natomiast 15,2% badanych twierdzi, że nie pamięta, o co w tym chodzi. Autorzy raportu przekonują, że choć na pierwszy rzut oka temat wygląda dość błaho, to długofalowo wprowadzeni w błąd konsumenci mogą na tym zdrowotnie ucierpieć. Raport obala też mity, że wyżej wskazane paski przynoszą konsumentom jakieś istotne informacje o składzie bądź innych aspektach past do zębów. Jedocześnie eksperci dodają, że właściwie nie mają one żadenego znaczenia, bo są to tylko i wyłącznie oznaczenia o charakterze drukarskim.

Obawa przed sztuczną inteligencją. Czy AI pozbawi nas pracy?

Technologia może pomóc w obliczu zmniejszania się siły roboczej spowodowanego starzeniem się populacji. Jednak prawie połowa respondentów spodziewa się, że sztuczna inteligencja zmniejszy dostępność miejsc pracy - poinformowano w raporcie Allianz Trade.

Tylko ZUS czy również OFE ma gromadzić składki? Oświadczenie tylko do 31 lipca. Ważna decyzja dla mężczyzn przed 55 r. życia i kobiet przez 50. urodzinami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że tylko do 31 lipca 2024 r. mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, a kobiety 50 lat mogą kolejny raz zdecydować, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE. Zmiana decyzji wymaga złożenia specjalnego oświadczenia ZUS-US-OFE-03.

REKLAMA

4-dniowy tydzień pracy sprawdza się za granicą. Polscy pracodawcy są sceptyczni

Polscy pracodawcy nie palą się do skrócenia tygodniowego czasu pracy, a 51 proc. uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. W programach pilotażowych przeprowadzonych w innych krajach odnotowano m.in. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców. Krótszy czas pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie już 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość.

Mój Prąd 6.0 - wnioski od 2 września 2024 r. Dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej przyłączonej po 1 sierpnia 2024 r. tylko z magazynem energii i rozliczanej w systemie net-billing

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało założenia programu Mój Prąd 6.0. Dofinansowanie otrzymają tylko takie mikroinstalacje fotowoltaiczne (PV), zgłaszane do przyłączenia do sieci po 1 sierpnia 2024 r., które będą współdziałać z magazynem energii i będą rozliczane w systemie net-billing. Nabór wniosków zaczyna się 2 września br.

REKLAMA