Sześciolatki do szkoły - jak i kiedy?
REKLAMA
REKLAMA
Decyzja dyrektora
Decyzję o przyjęciu sześciolatka do szkoły podejmuje dyrektor placówki po zasięgnięciu opinii poradni psychologiczno- pedagogicznej. Jest ona wiążąca, ponieważ jeżeli stwierdzono w niej, iż sześciolatek nie jest dość dojrzały emocjonalnie, nie może on rozpocząć nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej.
REKLAMA
Obowiązek szkolny
Obecnie powszechnym obowiązkiem szkolnym są objęte dzieci, które ukończyły 7 rok życia i trwa aż do ukończenia gimnazjum, jednak nie później niż do ukończenia przez nie 18 roku życia.
Rok 2011 jest ostatnim rokiem, w którym to rodzice zadecydują czy posłać swoje sześcioletnie dziecko do przedszkola czy może już do szkoły.
Od 1 września 2012 roku wchodzi w życie zapis, kiedy to wszystkie sześciolatki obejmie powszechny obowiązek szkolny. Obecnie, aby sześcioletnie dziecko mogło rozpocząć obowiązek szkolny, szkoła musi mu zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju i nauki.
Przystosowanie sal
Aby szkoła mogła podjąć się nauki i wychowania sześciolatków, sale w których będą się odbywać zajęcia muszą być odpowiednio przygotowane. Muszą być one między innymi podzielone na dwie części: część dydaktyczną- w której się odbywała nauka czytania i pisania oraz część wypoczynkową, w której dzieci będą mogły odpocząć i pobawić się.
Zobacz także: Jak zapisać dziecko do szkoły?
Obowiązkowe wychowanie przedszkolne
Dzieci, które rozpoczynają naukę w szkole podstawowej muszą przez okres 1 roku uczęszczać do przedszkola. Jest to wymóg, który pozwala dziecku oswoić się z systemem szkolnym i przygotowuje je do funkcjonowania w grupie rówieśników.
Wychowanie przedszkolne jest realizowane w jednym z trzech typów placówek:
• przedszkolach,
• oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych,
• innych formach wychowania przedszkolnego.
Zobacz również: Jak będzie wyglądała edukacja sześciolatków w szkole
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z poźn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat