REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najpopularniejsze kierunki studiów i uczelnie w roku akademickim 2018/2019

Najpopularniejsze kierunki studiów i uczelnie w roku akademickim 2018/2019
Najpopularniejsze kierunki studiów i uczelnie w roku akademickim 2018/2019
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Znamy ranking najpopularniejszych kierunków studiów w roku akademickim 2018/2019. Podobnie jak w roku ubiegłym, największą popularnością cieszyły się informatyka, zarządzanie i psychologia. Pierwszą piątkę szczególnie chętnie wybieranych kierunków zamykają ekonomia i prawo. Na niektórych kierunkach o jedno miejsce walczyło nawet 18 kandydatów. Najpopularniejszą uczelnią w tym roku akademickim jest Uniwersytet Warszawski - drugie miejsce zajmuje Politechnika Warszawska.

Spośród 416 153 osób przyjętych na studia (pierwszego i drugiego stopnia, a także jednolite studia magisterskie) ponad sto tysięcy osób zdecydowało się na naukę w niepublicznych szkołach wyższych.

REKLAMA

Top 10: najpopularniejsze kierunki studiów

W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kierunków (zestawienie dotyczy studiów stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiów magisterskich) znalazły się:

  • informatyka,
  • zarządzanie,
  • psychologia,
  • ekonomia,
  • prawo,
  • finanse i rachunkowość,
  • automatyka i robotyka,
  • budownictwo,
  • pedagogika,
  • logistyka.

REKLAMA

Niekwestionowanym zwycięzcą rankingu popularności jest informatyka, którą studiować chciało ponad 42 tys. osób. Na drugi w zestawieniu kierunek - zarządzanie aplikowało 27 tys. osób., a na psychologię – 22 tys. osób. Ekonomię i prawo chciało studiować kolejno 18 tys. i 17 tys. osób, finanse i rachunkowość – 16 tys. osób, automatykę i robotykę – ponad 15 tys. osób, a budownictwo i pedagogikę – po 12 tys. osób.

Dane wskazują, że wybory osób rozpoczynających naukę w tym roku niewiele różnią się z preferencjami kandydatów z roku poprzedniego. Pierwsza piątka najpopularniejszych kierunków jest taka sama jak w ubiegłym roku akademickim. Wśród pierwszej dziesiątki nie znajdziemy już jednak filologii angielskiej - za to do czołówki najchętniej wybieranych kierunków trafiła logistyka.

Więcej informacji o wynikach rekrutacji w roku akademickim 2018/2019 znaleźć można tutaj.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nawet 18 osób na jedno miejsce – najbardziej oblegane kierunki

Na jakie kierunki najtrudniej było się dostać? W tym zestawieniu prym wiedzie inżynieria farmaceutyczna. Maturzyści, którzy chcieli podjąć na nim studia , musieli pokonać ponad 18 konkurentów. Podobnym zainteresowaniem cieszyła się inżynieria i analiza danych – gdzie na jedno miejsce przypadało blisko 18 kandydatów, a także chemia i toksykologia sądowa – blisko 17 kandydatów na miejsce. Nieco łatwiej było dostać się na:

  • technologię chemiczną - 16,3 kandydata na jedno miejsce;
  • realizację obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografię - 15,0;
  • kierunek lekarski - 14,1 (dane dotyczące uczelni nadzorowanych przez MNiSW);
  • zarządzanie inżynierskie - 13,3.

Najchętniej wybierane uczelnie

REKLAMA

Uczelnią publiczną, która zachęciła do składania dokumentów największą liczbę osób, był w tym roku Uniwersytet Warszawski. W jego murach chciało się uczyć blisko 47 tys. kandydatów. Drugą w kolejności najchętniej wybieraną uczelnią była Politechnika Warszawska, na którą dokumenty złożyło ponad 45 tysięcy kandydatów. W ubiegłym roku zestawienie prezentowało się odwrotnie – na pierwszym miejscu była Politechnika Warszawska, a na drugim UW. W tym roku akademickim bardzo dużą popularnością cieszyły się także Uniwersytet Jagielloński (34,5 tys. kandydatów) i Politechnika Gdańska (29,5 tys. aplikujących).

Zestawienie prezentuje się inaczej, jeśli weźmiemy pod uwagę uczelnie najczęściej wybierane przez kandydatów w przeliczeniu na jedno miejsce. W tym rankingu, podobnie jak w roku ubiegłym, przoduje Politechnika Gdańska z blisko 8,8 aplikacjami na jedno miejsce. Za nią są: Politechnika Warszawska (7,2 zgłoszeń na miejsce) i Politechnika Poznańska (6,9 zgłoszeń na miejsce).

Największym zainteresowaniem spośród uczelni ekonomicznych cieszyły się Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu (blisko 10 tys. aplikujących) i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (7 tys.). Z kolei studenci decydujący się na wybór uczelni rolniczych/przyrodniczych najliczniej złożyli dokumenty do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (blisko 11 tys. kandydatów) i na Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (8 tys.). PWSZ w Tarnowie i PWSZ im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej – to z koeli najchętniej wybierane w Polsce uczelnie zawodowe, na które łącznie aplikowało 4 tys. osób.

Wśród uczelni niepublicznych oferujących studia stacjonarne najczęściej wybieraną szkołą wyższą był SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Warszawie (chciało tam studiować blisko 4 tys. kandydatów). Natomiast osoby wybierające się na studia w trybie niestacjonarnym najczęściej składały dokumenty do Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu (zrobiło tak blisko 6 tys. osób).

Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego 

Pełna informacja o wynikach rekrutacji znajduje się w załączniku.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Profesor z SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to już rozumie

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg o ofiarach ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości. W artykule prezentujemy depesze agencyjne za okres ostatnich kilkudziesięciu godzin. Artykuł aktualizujemy na bieżąco.

Więcej podatników skorzysta ze zwolnienia od VAT ze względu na wysokość obrotów. Już od 1 stycznia 2025 roku. W życie wchodzą nowe przepisy

Od 1 stycznia 2025 r. większa grupa podatników będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od VAT z uwagi na wysokość obrotów. Aby z niego skorzystać, nie trzeba będzie składać formularza rejestracyjnego. Wystarczy odpowiedni numer identyfikacyjny.

10 dni płatnego urlopu za staż pracy. Naprzemiennie. 36 dni urlopu. Potem 26 dni. I znów 36 dni urlopu. Za 10 lat pracy. Będzie nowelizacja?

To propozycja przywileju, ale tylko dla jednej grupy zawodowej. Dla asystentów rodziny. Oprócz bonusu urlopowego jest jeszcze dodatek terenowy i korzystny ryczałt. Propozycja tych przywilejów – w trybie petycji (patrz koniec artykułu) – trafiła do rządu. Powinna być załatwiona pozytywnie albo negatywnie do połowy lutego 2025 r. W przypadku "Tak" nowe przepisy powinny stać się obowiązującym prawem w 2026 r. Wtedy po raz pierwszy asystenci mieliby 36 dni urlopu wypoczynkowego.

Granice swobody umów. Przepisy, orzecznictwo

Jest wiele różnych rodzajów umów w polskim prawie. To strony zawierające umowę decydują o jej treści. Niemniej jednak kształtując konkretną treść postanowień umownych muszą one przestrzegać pewnych zasad ich tworzenia. Nie mogą także przekroczyć określonych granic.

REKLAMA

Zniesławienie i zniewaga. Gdzie kończy się krytyka, a zaczyna przestępstwo?

Obraźliwe słowa wypowiedziane z pełną premedytacją, ale i te rzucone w skrajnych emocjach czy pomówienia szeptane za plecami lub publikowane w komentarzach w sieci – to wszystko może nieść za sobą poważne konsekwencje prawne. Zniewaga i zniesławienie dotykają obecnie coraz więcej osób, zarówno w codziennych relacjach, jak i w wirtualnym świecie. Internet dodatkowo podsyca te zjawiska, zamieniając wymianę poglądów w lawinę hejtu, a pozorna anonimowość użytkowników dodatkowo wzmacnia poczucie bezkarności. Zniewaga i zniesławienie, choć przez wielu używane zamienienie, to w rzeczywistość dwa różne zjawiska. Czym się różnią i jakie kary grożą za obraźliwe słowa? Wyjaśnia to adwokat Dawid Jakubiec z Kancelarii Kupilas&Krupa w Bielsku-Białej, który tłumaczy także, gdzie kończy się wolność słowa, a zaczyna odpowiedzialność karna.

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł. Kolejne wypłaty z programu "Aktywny Rodzic" jeszcze w grudniu.

REKLAMA