W każdej szkole znajdzie się mydło
REKLAMA
REKLAMA
Takie zmiany wynikają z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 października 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Ostatnie wprowadzone w tym zakresie zmiany dotyczyły zapewnienia uczniom możliwości pozostawienia w szkole podręczników. W praktyce dzieci mogą zostawiać książki w szafkach lub w pudełkach.
REKLAMA
Obowiązki szkoły
Obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków w szkole należy do dyrektora. Powinien on przynajmniej raz w roku przeprowadzić kontrolę oraz określić kierunki poprawy sytuacji.
Lekcje i przerwy
Uczniowie powinni mieć równomiernie rozłożone zajęcia w poszczególnych dniach tygodnia. Zajęcia nie powinny odbywać się w blokach z tego samego przedmiotu.
Przerwy w zajęciach uczniowie spędzają pod nadzorem nauczyciela. Co ważne, nauczyciele podlegają szkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Jest to szczególnie ważne w przypadku pedagogów prowadzących zajęcia techniczne czy sportowe.
Podczas opadów śniegu teren szkoły powinien zostać oczyszczony ze śniegu i lodu oraz posypany piaskiem.
Sale lekcyjne
Pomieszczenia szkoły powinny być odpowiednio oświetlone. Uczniom zapewnia się także odpowiednią wentylację i ogrzewanie. Minimalna temperatura panująca w salach lekcyjnych powinna wynosić co najmniej 18 stopni C.
Jadalnia
Uczniowie spożywają gorące posiłki jedynie w jadalniach albo w innych pomieszczeniach specjalnie wydzielonych w tym celu.
Zobacz również: Kiedy gmina ma obowiązek zapewnić uczniom dowóz do szkoły?
Zajęcia techniczne
Maszyny i inne urządzenia techniczne powinny być w pełni sprawne i bezpieczne w użyciu. Wyposaża się je w zabezpieczenia, chroniące przed urazami, działaniem substancji szkodliwych dla zdrowia, porażeniem prądem, nadmiernym hałasem oraz promieniowaniem.
Laboratorium
Podczas zajęć chemicznych, gdzie dochodzi do kontaktu z substancjami chemicznymi, na szkole ciąży obowiązek zapewnienia uczniom odzieży oraz obuwia roboczego.
Zajęcia sportowe
Bramki i kosze mocowane są na stałe, co ma zapewnić bezpieczeństwo uczniów.
Ze względu na problemy zdrowotne nauczyciel wychowania fizycznego zwalania ucznia z wykonywania w tym dniu ćwiczeń, o czym powiadamia jego rodziców.
Zobacz również serwis: Dziecko i prawo
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 6 ze zm.);
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Sportu z dnia 18 października 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat