Zakaz palenia na terenie szkoły
REKLAMA
REKLAMA
Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej wprowadziła zakaz palenia wyrobów tytoniowych m. in. na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty.
REKLAMA
Co więcej w przypadku szkoły nie ma możliwości wydzielenia odrębnego pomieszczenia, przeznaczonego na palarnię. Tak samo jest w przypadku placówek ochrony zdrowia.
Zakaz palenia nie dotyczy jedynie pomieszczeń, ale całego terenu placówki oświatowej.
Wyroby tytoniowe
W ustawie mamy do czynienia z zakazem palenia wyrobów tytoniowych. Są to wszelkie wyprodukowane z tytoniu wyroby, takie jak papierosy, cygara, cygaretki, tytoń fajkowy, machorka i inne, zawierające tytoń lub jego składniki, z wyłączeniem produktów leczniczych zawierających nikotynę.
Kto pali wyroby tytoniowe w miejscach objętych zakazami podlega karze grzywny do 500 zł.
Obowiązki szkoły
Do obowiązków dyrektora szkoły należy umieszczenie w widocznym miejscu odpowiedniego oznaczenia słownego i graficznego, informującego o zakazie palenia wyrobów tytoniowych na terenie szkoły.
Na dyrektora szkoły, który nie umieszcza zakazu palenia, można nałożyć karę grzywny w wysokości do 2000 zł.
Zobacz również: Dodatkowe dni wolne od nauki - obowiązki szkoły
Miejsca objęte zakazem palenia
Zgodnie z nowymi przepisami palenie wyrobów tytoniowych jest zakazane:
1) na terenie zakładów opieki zdrowotnej i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,
2) na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej,
3) na terenie uczelni,
4) w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w pkt 1 i 2,
5) w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego,
6) w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych,
7) w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych,
8) na przystankach komunikacji publicznej,
9) w pomieszczeniach obiektów sportowych,
10) w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci,
11) w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.
W niektórych miejscach objętych zakazem można wydzielić palarnie
REKLAMA
Palarnię można wyznaczyć na terenie wyższej uczelni oraz w domach pomocy społecznej lub domach spokojnej starości, w hotelach, w obiektach służących obsłudze podróżnych, w pomieszczeniach zakładów pracy, w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych.
Właściciel lub zarządzający lokalem gastronomiczno-rozrywkowym z co najmniej dwoma pomieszczeniami przeznaczonymi do konsumpcji, może wyłączyć spod zakazu określonego, zamknięte pomieszczenie konsumpcyjne, wyposażone w wentylację zapewniającą, aby dym tytoniowy nie przenikał do innych pomieszczeń.
Właściciel lub zarządzający lokalem gastronomiczno-rozrywkowym z co najmniej dwoma pomieszczeniami przeznaczonymi do konsumpcji, może wyłączyć spod zakazu określonego, zamknięte pomieszczenie konsumpcyjne, wyposażone w wentylację zapewniającą, aby dym tytoniowy nie przenikał do innych pomieszczeń.
Zobacz również serwis: Edukacja
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 8 kwietnia 2010 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat