Wypadek w szkole
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązki szkoły
W sytuacji, gdy w szkole nastąpi wypadek, pracownik, który się o tym dowiedział, powinien niezwłocznie wezwać pomoc medyczną.
REKLAMA
O każdym wypadku zawiadamia się rodziców dziecka lub jego opiekunów prawnych. Poza rodzicami o zdarzeniu informuje się pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy, społecznego inspektora pracy, organ prowadzący szkołę lub placówkę oraz radę rodziców.
O wypadku śmiertelnym, ciężkim i zbiorowym dyrektor zawiadamia prokuratora i kuratora oświaty. Jeżeli do wypadku doszło w wyniku zatrucia, informuje się państwowego inspektora sanitarnego.
Na dyrektorze szkoły ciąży obowiązek zabezpieczenia miejsca wypadku w taki sposób, aby nie dopuścić do miejsca zdarzenia osób niepowołanych.
Zespół powypadkowy
Obowiązkiem dyrektora szkoły w sytuacji wypadku jest powołanie zespołu powypadkowego. W jego skład wchodzi pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz społeczny inspektor pracy.
Zespół sporządza dokumentację powypadkową i protokół powypadkowy.
Z dokumentami tymi zapoznaje się rodziców poszkodowanego ucznia.
Zobacz również serwis: Edukacja
Jakich roszczeń mogą dochodzić rodzice
Wypadek w czasie zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych przez jednostki organizacyjne systemu oświaty zaliczany jest do tzw. wypadków szczególnych. Świadczenia za takie wypadki ustala i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Osobom poszkodowanym przysługuje:
- renta z tytułu niezdolności do pracy;
- jednorazowe odszkodowanie;
- świadczenia zdrowotne.
Należy pamiętać o dołączeniu do wniosku dokumentacji wypadku.
Wymienione świadczenia nie zostaną przyznane osobie poszkodowanej, która będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych przyczyniła się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku. Stan ten powinien być udokumentowany w aktach sprawy przez odpowiednie organy policji lub prokuratury. Świadczeń nie otrzyma również ten, który doznał szkody w wypadku, który nastąpił z jego winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa.
Świadczenia z ZUS rzadko rekompensują powstałą szkodę. Naprawienia szkody zaistniałej w wyniku wypadku można żądać na podstawie uprawnień wynikających z kodeksu cywilnego.
Osobom poszkodowanym przysługują roszczenia o:
- zwrot kosztów leczenia, zwrot kosztów potrzebnych na przygotowanie do innego zawodu;
- rentę;
- odszkodowanie;
- zadośćuczynienie za doznaną krzywdę;
- zwrot kosztów leczenia i pogrzebu w przypadku śmierci ucznia wskutek wypadku.
Odpowiedzialnym za naprawienie szkody jest organ prowadzący szkołę. Najczęściej są to jednostki samorządu terytorialnego, rzadziej ministerstwa. Szkoły mogą być również zakładane przez osoby fizyczne i prawne.
Podczas lekcji wychowania fizycznego uczennica została uderzona piłką koszykową w głowę. Nauczycielka zbagatelizowała problem. Okazało się, że dziewczynka w wyniku wypadku doznała urazu siatkówki oka. Pozwanym w procesie o odszkodowanie jest gmina, która prowadzi szkołę, do której uczęszcza dziewczynka.
Zadaj pytanie: Forum prawników
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA