Kiedy rozpoczyna się obowiązek szkolny
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązkowo do pierwszej klasy sześciolatki pomaszerują dopiero w roku szkolnym 2012/2013.
REKLAMA
Obecnie rodzice sześcioletniego dziecka mają wybór: czy ich dziecko odbędzie roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne czy będzie uczęszczało do I klasy szkoły podstawowej.
Sześciolatek może rozpocząć naukę w szkole
Dyrektor może przyjąć sześciolatka do szkoły, jeżeli pozwalają na to warunki organizacyjne szkoły. Ponadto warunkiem jest odbycie przez dziecko przygotowania przedszkolnego w roku poprzedzającym pójście do szkoły.
Zobacz również: Kiedy gmina ma obowiązek zapewnić uczniom dowóz do szkoły
REKLAMA
Istnieje również możliwość posłania do szkoły sześciolatka, który nie odbył wymaganego przygotowania przedszkolnego, jeżeli posiada pozytywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego.
Sześciolatek nie musi zatem rozpoczynać edukacji szkolnej. Nie oznacza to jednak, że może pozostać w domu. Dziecko w wieku 6 lat ma obowiązek uczestniczenia w obowiązkowych zajęciach przedszkolnych.
Termin zapisywania dzieci do szkół określają same szkoły. Nie ma tu przepisów ustawowych.
Rodzice mogą zapisać do szkoły również sześcioletnie dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności. Istotna jest tu możliwość dostosowania warunków kształcenia do potrzeb takiego dziecka.
W roku szkolnym 2012/2013 sześciolatki obowiązkowo rozpoczną naukę w szkole podstawowej
Pięciolatek w „zerówce”
Pięciolatek ma prawo do odbycia rocznego przygotowania w przedszkolu. Mogą to być zajęcia prowadzone w szkole podstawowej. Od roku szkolnego 2012/2013 pięciolatki obowiązkowo pójdą do tzw. „zerówki”.
Klasy łączone
Niekiedy może się zdarzyć, iż pięciolatki i sześciolatki uczęszczają na zajęcia do tej samej klasy co siedmiolatki. Dzieje się tak w szkołach funkcjonujących w szczególnie trudnych warunkach demograficznych lub geograficznych. W takich szkołach dopuszczalne jest łączenie zajęć dla dzieci z klasy „O” i klasy I.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty;
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r.w sprawie ramowych statutów publicznych placówek oraz publicznych szkół.
Zobacz również serwis: Edukacja
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat