Owoce w szkole

Wioleta Matela
rozwiń więcej
Owoce i warzywa udostępniane są dzieciom w tych szkołach, w których rodzice wyrazili chęć przystąpienia do programu.
W nadchodzącym roku szkolnym najmłodsi uczniowie znów dostaną zdrowe porcje w ramach programu „Owoce w szkole”.

Udział w programie „Owoce w szkole”

Owoce i warzywa udostępniane są dzieciom w tych szkołach, w których rodzice wyrazili chęć przystąpienia do programu.

Szkoły, które chcą uczestniczyć w programie powinny zgłosić się do oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego. W przypadku udostępniania warzyw i owoców w okresie od 18 października 2010 r. do 11 lutego 2011 r. termin na zgłoszenie to 10 września 2010 r.

Dyrektorzy szkół mogą w tym terminie zgłosić też udział szkoły w programie na oba okresy trwania programu (drugi okres rozpoczyna się 31 stycznia 2011 r. i trwa do 17 czerwca 2011).

Z czego składa się owocowo-warzywna porcja

Każda porcja składa się z jednego owocu oraz jednego warzywa lub soków. Zgodnie z obowiązującym od 23 lipca 2010 r. rozporządzeniem katalog owoców, które mogą otrzymać dzieci powiększył się w tym roku o gruszki. Dzieciom będą również udostępniane jabłka, a w drugim półroczu truskawki. Zamiast owoców uczniowie mogą otrzymać porcję 0,2-0,33 l soku.

W nadchodzącym roku szkolnym najmłodsi uczniowie nie otrzymają ogórków. Warzywa, które trafią do dzieci to: marchew, papryka słodka oraz rzodkiewki. Dzieci mogą również otrzymać sok warzywny lub owocowo-warzywny.

Udostępniane warzywa i owoce oraz soki nie mogą zawierać dodatku tłuszczu, soli, cukru lub substancji słodzących.

Wszystkie produkty powinny mieć odpowiednią wagę . Waga jabłek i gruszek to ok. 150 g, truskawek – ok. 100 g, warzyw – ok. 60 g.

Zamiast jednolitych warzyw, tj. marchwi, rzodkiewek i papryki słodkiej, można udostępniać dzieciom również mieszanki złożone z dwóch lub trzech rodzajów jarzyn o wadze ok. 60 g.

Wszystkie warzywa i owoce podaje się dzieciom w stanie gotowym do bezpośredniego spożycia. Nie ma mowy o objawach gnicia i psucia.

W roku szkolnym 2010/2011 zrezygnowano z obowiązku krojenia warzyw w słupki.

Owoce i warzywa nie są spożywane na przerwach, podczas których dzieciom wydawane są regularne posiłki.

Zobacz również serwis: Edukacja

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 lipca 2010 r. w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z wdrożeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej programu „Owoce w szkole” w roku szkolnym 2010/2011

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...