Będzie rozporządzenie w sprawie kształcenia dzieci emigrantów
REKLAMA
REKLAMA
Teraz głos w sprawie rozporządzenia będą mogły zabrać poszczególne resorty oraz społeczeństwo za pośrednictwem organizacji je reprezentujących.
REKLAMA
Wydanie rozporządzenia stało się koniecznością w obliczu dużą dynamiką procesów migracyjnych. Wielu ludzi migrujących posiada dzieci, których status prawny wymaga uregulowania. Stąd konieczność powstania rozporządzenia Ministra Edukacji.
Prezentowany poniżej projekt rozporządzenia uwzględnia nową sytuację oraz postulaty zainteresowanych rodziców.
REKLAMA
Zmiany zachodzące w sposobie nauczania dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą biorą pod uwagę fakt, że dzieci te zwykle realizują obowiązek szkolny w szkołach państw, na obszarze których przebywają wraz z rodzicami.
Projekt rozporządzenia wprowadza również możliwość realizowania obowiązku szkolnego poza szkołą (nauczanie domowe) lub możliwość kształcenia na odległość realizowanego przez istniejący w Warszawie przez Zespół Szkół dla Dzieci Obywateli Polskich Czasowo Przebywających za Granicą.
Zobacz też: Dziecko i prawo
W projekcie Minister Edukacji są zaprezentowane rozwiązania, które poprawiają efektywność wykorzystania środków przeznaczonych na kształcenie dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą, ułatwiają integrację dzieci ze środowiskiem lokalnym.
Ważne są też rozwiązania, które sprawiają że cały system jest bardziej wydolny i sprawniejszy z punktu widzenia ekonomii. Ponadto rozporządzenie przewiduje oszczędności w funkcjonowaniu szkół, zespołów szkół i szkolnych punktów konsultacyjnych.
Zobacz też: Edukacja
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA