REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek pobierany przez rodzica w Niemczech a świadczenie Kindergeld

KANCELARIE PEŚLA
Adwokat Niemiecki (Rechtsanwalt) LL.M. - Radca Prawny (Prozessvertreter PL)
Zasiłek pobierany przez rodzica w Niemczech a świadczenie Kindergeld
Zasiłek pobierany przez rodzica w Niemczech a świadczenie Kindergeld
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W obliczu coraz częstszych pytań dotyczących praw rodziców do Kindergeld w Niemczech, konieczne jest zrozumienie złożonych regulacji dotyczących tego świadczenia. Czy rodzic pobierający zasiłek w Niemczech ma prawo do Kindergeld na swoje dzieci? Oto kilka kluczowych kwestii, które warto wziąć pod uwagę.
rozwiń >

Zasiłki dla poszukujących pracy, bezrobotnyc4h, chorobowe i inne niemieckie świadczenia

Rodzice w Niemczech mogą być uprawnieni do świadczenia Kindergeld, nawet jeśli pobierają różnego rodzaju niemieckie zasiłki, takie jak zasiłek dla poszukujących pracy (Arbeitslosengeld II / Harz IV), zasiłek chorobowy (Krankengeld) lub inne świadczenia, takie jak renta czy emerytura. Niemieckie prawo nie wyklucza wprost rodziców pobierających te świadczenia z prawa do Kindergeld.

REKLAMA

Dzieci mieszkające w Polsce

Jeśli Twoje dzieci mieszkają w Polsce, zazwyczaj przysługiwać będzie im świadczenie 500+ (od 2024 roku: 800+), na które zawsze warto złożyć wniosek, nawet jeśli zostanie on odrzucony. W takiej sytuacji w Niemczech może przysługiwać rodzicom różnica pomiędzy polskimi a niemieckimi świadczeniami.

Świadczenie dla bezrobotnych (ALG II / Harz IV)

Świadczenie dla bezrobotnych, znane jako ALG II lub Harz IV, nie daje rodzicom prawa do Kindergeld w Niemczech. Jest to ważna informacja, która może wpłynąć na decyzję rodziców w przypadku pobierania tego rodzaju świadczenia.

Zasiłek chorobowy (Krankengeld)

Jeśli rodzic pobiera zasiłek chorobowy (Krankengeld) w Niemczech i w tym czasie przebywa w Polsce, istnieje ryzyko odmowy przyznania świadczenia Kindergeld przez niemiecką Kasę Rodzinną. Jednakże, jeśli świadczenie w Polsce nie przysługuje, na przykład dlatego, że dziecko ukończyło 18 lat, ale nadal się uczy, wniosek o Kindergeld może być pozytywnie rozpatrzony.

Jednakże, istnieją sytuacje, w których niemiecka Kasa Rodzinna może podjąć decyzję o uchyleniu przyznania świadczenia Kindergeld, gdy rodzice wyprowadzają się z Niemiec, kontynuując jednocześnie pobieranie niemieckich świadczeń chorobowych na terenie Polski.

W takim przypadku istotne jest ustalenie, czy niemiecka Kasa Chorych (Krankenkasse) nadal opłaca składki na ubezpieczenie od bezrobocia (Arbeitslosenversicherung) za osobę, która opuściła Niemcy. Jeżeli tak jest, to ogólnie rzecz biorąc, nadal możemy spodziewać się świadczenia rodinnego Kindergeld, choć może to być przyznane na innej podstawie prawnej. Warto zaznaczyć, że dla osób mających stałe miejsce zamieszkania w Niemczech, Kindergeld przysługuje zgodnie z ustawą podatkową EStG. Natomiast dla osób przebywających za granicą, ale wciąż opłacających składki na ubezpieczenie od bezrobocia, świadczenie to przysługuje na mocy ustawy socjalnej BKGG.

Aby uniknąć utraty prawa do Kindergeld w takiej sytuacji, zazwyczaj zaleca się złożenie odwołania od decyzji Kasy Rodzinnej i jednoczesne złożenie wniosku o zawieszenie postępowania do czasu rozstrzygnięcia sprawy na podstawie ustawy socjalnej.

Warto pamiętać, że w Niemczech za datę wniesienia odwołania nie uważa się daty nadania pisma na poczcie, ale datę wpływu dokumentu do Kasy Rodzinnej. Dlatego zaleca się wysyłanie podpisanych pism faksem, aby spełnić to kryterium i uniknąć nieporozumień związanych z terminem. Warto również konsultować się z profesjonalnymi doradcami w dziedzinie prawa rodzinnego i socjalnego w celu uzyskania dokładnej i kompleksowej pomocy w takich przypadkach.

Ryzyko zaliczenia Kindergeld na poczet innych świadczeń

Warto zaznaczyć, że istnieje ryzyko, że świadczenie Kindergeld zostanie zaliczone na poczet innych świadczeń wypłacanych osobie pobierającej zasiłek. To oznacza, że ostatecznie może nie dojść do wypłaty Kindergeld.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skomplikowane regulacje prawne i koordynacja między Niemcami a Polską

Ponieważ w przypadku tych świadczeń zachodzi zarówno skomplikowana regulacja niemieckiego, jak i polskiego prawa socjalnego, a także koordynacja między nimi w oparciu o rozporządzenia Unii Europejskiej, zawsze zalecamy skorzystanie z indywidualnej porady specjalistów w dziedzinie prawa rodzinnego i socjalnego. Można sięgnąć po wsparcie oferowane przez specjalistyczne kancelarie lub podmioty zajmujące się tą tematyką, które pomogą zrozumieć, jakie świadczenia przysługują i jakie kroki należy podjąć, aby je otrzymać.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę - czy trzeba uczyć się go na nowo? Co się zmieni od 2026 roku?

Przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę stanowi jedną z ważniejszych regulacji rynku pracy, wpływając bezpośrednio na sytuację finansową pracowników oraz koszty prowadzenia działalności gospodarczej przez pracodawców. W ostatnich latach obserwujemy systematyczny wzrost płacy minimalnej.

Problemy z e-Doręczeniami. Radca prawny: nie ma pewności, że pisma dotrą w terminie. Papierowe listy polecone ratują sytuację

System e-Doręczeń działa wolno, co rodzi obawy o terminowe doręczanie przesyłek – wskazała radca prawny Magdalena Kordas w rozmowie z PAP. Poczta Polska 21 stycznia 2025 r. zapowiedziała zmiany, które mają przyspieszyć działanie systemu. Wsparcie Poczcie Polskiej zaoferował Centralny Ośrodek Informatyki (COI), o czym poinfomował w komunikacie.

Co wpływa na wysokość emerytury? Głównie długość okresów składkowych ale także dzień zakończenia pracy ma znaczenie

O wysokości emerytury decyduje kilka czynników. Najważniejsze jest to ile zgromadziłeś na indywidualnym koncie emerytalnym w ZUS, czyli ile składek i w jakiej wysokości tam wpłynęło. Ale znaczenie ma także dzień rozwiązania umowy o pracę przed przejściem na emeryturę.

Ceny masła - jak będzie w 2025 roku? Średnio za kostkę: 8-9 zł, czy raczej 9-11 zł? Duże różnice między sklepami

W 2024 r. masło w sklepach przeżyło prawdziwą „huśtawkę cenową”. Od ponad 14% spadków do 37% wzrostów. Było też mniej promocji niż rok wcześniej. A co nas czeka w 2025 roku? Masło stanieje, czy będzie droższe?

REKLAMA

Ile podatku trzeba zapłacić za komórkę? To zależy. Kolejna niespodzianka po nowelizacji. Sprawdź ile zapłacisz w 2025 roku

Podatnicy mają duży udział w procesie wymiaru podatku od nieruchomości. Muszą więc również posiadać w tym zakresie niezbędną wiedzę. Tymczasem po nowelizacji podatku od nieruchomości, która obowiązuje od 2025 roku, nie jest oczywiste, jaki podatek trzeba zapłacić od komórki.

Sąd: Emerytka z 2010 r. nie może skorzystać z wyroku TK z 4 czerwca 2024 r.

Jest zamieszanie w sprawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Emeryci nie wiedzą, czy podlegają pod ten wyrok, czy nie. I niekiedy niepotrzebnie składają wnioski o ponowne przeliczenie emerytury przez ZUS, a po decyzji odmownej kierują odwołanie do sądu okręgowego.

Wniosek o rentę wdowią. ZUS: te błędy są najczęstsze. Jak wypełnić prawidłowo?

ZUS informuje jakie błędy najczęściej są popełniane w składanych wnioskach o rentę wdowią. I jednocześnie wskazuje, że nie ma potrzeby śpieszyć się z wnioskiem. Jest jeszcze bardzo dużo czasu - trzeba zdążyć przed lipcem, bo dopiero od lipca renta wdowa będzie wypłacana. Ważne jest, aby wniosek został wypełniony prawidłowo i aby wszystkie odpowiednie rubryki zostały zaznaczone właściwie. W ten sposób można uniknąć wzywania przez ZUS do uzupełnienia albo nawet odrzucania wniosku.

Ukradł pieniądze z puszek WOŚP i wydał je na alkohol. Teraz grozi mu wysoka kara

35-latek okradł trzy puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znajdujące się w jednym z supermarketów w Ostrołęce. Usłyszał zarzuty.

REKLAMA

SN: Jak zasiedzieć współudział w działce? Trzeba stanowczo demonstrować, że działka jest moja

Zasiedzenie cudzego udziału w działce tylko wtedy, gdy posiadacz tego udziału zachowywał się jak właściciel działki (ma przecież tylko ułamek jej własności). Uważał siebie za wyłącznego właściciela nieruchomości stanowiącej przedmiot współwłasności i dawał termu wyraz na zewnątrz. Nie ma znaczenia, że np. Anna miała 60% udziałów w działce, a Piotr 40%. I tak Piotr może zasiedzieć 60% należące do Anny. Musi się tylko zachowywać jakby całość należała do niego (np. ogrodzić, postawić jakieś budowle, dostać zezwolenia na prace z urzędu).

Obowiązkowe wycieczki dla wszystkich uczniów w roku szkolnym 2025/2026? Co zrobił z tą sprawą rząd?

Obowiązkowe wycieczki dla wszystkich uczniów w roku szkolnym 2025/2026? Co zrobił z tą sprawą rząd? Jeszcze w sierpniu szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz informował o założeniach programowych projektu PSL dotyczącego wychowania patriotycznego w szkołach.

REKLAMA