Reforma postępowania sądowego w sprawach rodzinnych w Niemczech

Paul Ostrowski
Adwokat i notariusz
rozwiń więcej
Przy poważniejszych konfliktach dla dziecka ustanawiany jest kurator./Fot. Fotolia
Postępowanie sądowe w sprawach rodzinnych wyłączone zostało z niemieckiego Kodeksu postępowania cywilnego i uregulowane zostało w osobnej ustawie. Ustawa o postępowaniu w sprawach rodzinnych i sądownictwie nieprocesowym weszła w życie z dniem 1.09.2009 r.

W porównaniu z Polską przepisy materialne znajdujące się w polskim Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym dotyczące rozwodu, alimentów, władzy rodzicielskiej, ustroju majątkowego itd. znajdują się w niemieckim Kodeksie cywilnym (Bürgerliches Gesetzbuch; skrót BGB), a przepisy dotyczące postępowania w sprawach rodzinnych w osobnej ustawie, która w istocie ma charakter kodeksu.

Reforma postępowania w sprawach rodzinnych dotyczyła przede wszystkim następujących problemów:

  • utworzony został tzw. duży sąd rodzinny („grosses Familiengericht”), który rzeczowo właściwy jest dla wszystkich spraw związanych z małżeństwem i rodziną;
  • spowodowało to też, że zniesione zostały sądy opiekuńcze, których zadania przejęły sądy rodzinne. Odnośnie władzy rodzicielskiej i prawa do kontaktów z dzieckiem sąd zobowiązany jest – jeżeli odpowiada to dobru dziecka – dążyć do zgodnego porozumienia rodziców. Porozumienia rodziców odnośnie wykonywania władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem muszą być zezwolone przez sąd przy uwzględnieniu dobra dziecka;
  • sprawy kontaktów z dzieckiem powinny być szybko uregulowane, aby uniknąć zakłócenia stosunków dziecka z uprawnionym do kontaktów rodzicem.

Zobacz również: Ile wynoszą alimenty dla dziecka w Niemczech?

Nowością jest, że dzieci, które ukończyły czternasty rok życia, mają nie tylko zdolność sądową ale także zdolność procesową. Oznacza to, zdolność do samodzielnego dochodzenia własnych roszczeń. Na podstawie niemieckiego Kodeksu cywilnego podobnie jak w Polsce małoletnie dzieci mają tylko ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

W sprawach bardziej skomplikowanych dzieci są wspomagane przez wyznaczonego dla nich przez sąd pomocnika postępowania. Naruszenia decyzji sądowych o wykonywaniu władzy rodzicielskiej czy regulujące prawa do kontaktów z dzieckiem karane są przez środki porządkowe (np. grzywny).

Przy poważniejszych konfliktach związanych z zakłóceniem utrzymywania kontaktów z dzieckiem przewidziane jest ustanowienie odpowiedniego kuratora.

Nowe pojęcia

Już od reformy prawa rodzinnego w roku 1978 niemiecki Kodeks postępowania cywilnego nie używa w zakresie prawa rodzinnego takich pojęć jak „powód” , „pozwany” czy „pozew”. Strony procesu zostały określone jako „wnioskodawca” i „przeciwnik wniosku” a pozew jako „wniosek”. Nowa reforma nie zna już pojęcia „procesu”, a tylko „postępowanie sądowe”. Nie ma już „wyroków” a orzeczenia sądowe określa ustawa jako „ postanowienia”.

We wniosku rozwodowym wnioskodawca musi podać, czy rodzice doszli do porozumienia odnośnie wykonywania władzy rodzicielskiej, kontaktów z dzieckiem i wysokości alimentów dla dzieci.

W sprawach o alimenty w celu ustalenia rzeczywistych stanów majątkowych uczestników postępowania rozszerzono kompetencje sądu rodzinnego. Są może zarządzić od strony postępowania przedłożenia informacji o dochodach, stanie majątkowym oraz przedłożenia odpowiednich dokumentów.

Powyższa ustawa reguluje - czego tutaj nie omawiamy - tez tzw. sądownictwo niesporne.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...