Jak uregulowana jest władza rodzicielska we Włoszech?
REKLAMA
REKLAMA
Istota władzy rodzicielskiej
Prawodawca włoski za władzę rodzicielską uznaje wszystkie prawa i obowiązki nałożone przez prawo na rodziców, które muszą być wykonywane i wypełniane, nie we własnym a wyłącznie w interesie dziecka. Sprawując władzę rodzicielską nad dzieckiem, rodzice muszą decydować w kwestii opieki, wychowania i wykształcenia dziecka. Są uprawnieni do negocjacji w imieniu swojego dziecka i reprezentowania go w sądzie. Rodzice zarządzają również zwykłymi sprawami finansowymi dziecka, chyba że sąd rodzinny postanowi w tej kwestii inaczej.
REKLAMA
Do najważniejszych obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej jest obowiązek utrzymania oraz wychowania i wykształcenia dziecka.
Kto sprawuje władzę rodzicielską?
Władzę rodzicielską sprawują rodzice. Obowiązkiem jest wspólne jej wykonywanie aż do usamodzielnienia lub uzyskania przez dziecko pełnoletniości. W kwestiach spornych, gdy rodzice nie mogą się porozumieć co do spraw związanych z dzieckiem, każde z nich może wystąpić do sądu, o przyznanie mu wyłącznej władzy rodzicielskiej w konkretnej sprawie jak i w ogóle. Sąd przyzna ją temu z rodziców, które uzna za lepiej przygotowane do ochrony interesu dziecka.
Zobacz: Kto sprawuje władzę rodzicielską w Anglii i Walii?
Władzę rodzicielską nad dzieckiem pozamałżeńskim sprawują rodzice, którzy uznali je za swoje. W przypadku gdy nie mieszkają oni razem, władza rodzicielska przysługuje temu z nich, które mieszka razem z dzieckiem.
Władza rodzicielska a rozwód rodziców
REKLAMA
Sąd rozstrzyga co do władzy rodzicielskiej zarówno w przypadku separacji jak i rozwodu rodziców dziecka. Uwzględniane jest porozumienia pomiędzy małżonkami, jednak sąd nie ma przymusu takiego uwzględnienia. Najważniejsze dla orzekającego jest dobro dziecka i orzekając o rozwodzie sędzia dba przede wszystkim o nie.
Sąd może postanowić, że rodzice będą sprawować wspólną opiekę, jeżeli wymaga tego ochrona interesu dziecka. Możliwa jest również opieka naprzemienna, ale jest bardzo rzadko zarządzana.
Zobacz serwis: Dziecko i prawo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat