Jaka jest istota władzy rodzicielskiej w Belgii?
REKLAMA
REKLAMA
Istota
Kodeks cywilny wymienia główne obowiązki jakie ciąża na rodzicach. Jest to obowiązek zapewnienia mieszkania, utrzymania, nadzoru, kształcenia i szkolenia. Władza rodzicielska jest pełniona do osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości. Jest przedłużana i może obowiązywać dłużej jeżeli chodzi o obowiązek szkolenia swojego dziecka. Władza rodzicielska posiada dwa oblicza. Jedno z nich to sprawowanie władzy nad samym dzieckiem, a drugie nad jego majątkiem.
REKLAMA
Sprawowanie władzy nad samym dzieckiem, oznacza opiekę nad nim. Opieka wyraża się poprzez zajmowanie się dzieckiem, utrzymywanie, nadzór oraz podejmowanie decyzji dotyczących kształcenia i szkolenia. Sprawowanie władzy nad majątkiem dziecka dzieli się na administrowanie oraz użytkowanie tego majątku.
Zobacz: Jakie cechy ma władza rodzicielska w Niemczech?
Komu przysługuje władza rodzicielska nad dzieckiem?
Władza rodzicielska jest sprawowana wspólnie przez rodziców. Jeżeli pochodzenie dziecka od rodziców jest ustalone, nie ma wtedy znaczenia czy rodzice są małżeństwem czy nie oraz czy zamieszkują razem czy nie. Mają obowiązek wspólnie wykonywać władzę rodzicielską i wynikających z niej praw i obowiązków.
Rodzic sprawuje swoją władzę samodzielnie jeżeli jedno z rodziców nie żyje, jest nieobecne, lub nie jest w stanie przekazywać swoich życzeń.
Władza rodzicielska a rozwód rodziców
REKLAMA
Rozwód oraz separacja nie maja żadnego wpływu na władzę rodzicielską. Mogą jedynie utrudnić a nawet uniemożliwić wspólne sprawowanie władzy rodzicielskiej przez oboje rodziców. Sędzia orzekający o rozwodzie ma kompetencję do powierzenia wyłącznego sprawowania władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców.
Rodzice po rozwodzie mogą zawrzeć umowę, w której zadecydują o władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. Nie muszą zawierać jej przed sądem, jednak by móc ją egzekwować powinni przedstawić to porozumienie sędziemu, który orzeka o rozwodzie.
Zobacz serwis: Dziecko i prawo
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA