Jak wygląda władza rodzicielska we Francji?
REKLAMA
REKLAMA
Istota
Odpowiedzialność rodzicielska to zespół praw i obowiązków ojca i matki w okresie małoletniości dziecka, mających za zadanie chronić interes dziecka. Rodzice mają obowiązek chronić swoje dziecko, zapewnić mu bezpieczeństwo, ochronę zdrowia i ochronę moralności, wychowanie oraz umożliwić mu indywidualny rozwój. Zarówno matka jak i ojciec powinni wnosić swój wkład w utrzymanie i wychowanie dziecka w sposób adekwatny do swoich dochodów oraz dochodów drugiego rodzica.
REKLAMA
Kto sprawuje odpowiedzialność rodzicielską?
Niezależnie od tego czy rodzice dziecka pozostają w związku małżeńskim czy nie, odpowiedzialność rodzicielska przysługuje obojgu. Nie ma tu również znaczenia fakt czy rodzice zamieszkują wspólnie czy osobno. Władza rodzicielska przysługuje w taki sposób od chwili ustalenia pochodzenia dziecka od każdego z nich przed ukończeniem pierwszego roku życia dziecka.
Zobacz: Czy sąd może ingerować we władzę rodzicielską?
W przypadkach odmiennych władzę rodzicielską sprawuje ten małżonek, któremu przypisano pochodzenie dziecka. Opieka rodzicielska nawet w tym przypadku może być sprawowana wspólnie o ile zostanie to zdeklarowane przez oboje rodziców lub orzeczone przez sąd.
Odpowiedzialność rodzicielska a rozwód
REKLAMA
Podczas rozwodu rodzice dziecka mogą w formie ugody określić warunki sprawowania władzy rodzicielskiej. Mogą umówić się co do miejsca zamieszkania dziecka, jak również wysokości i formy wkładu na utrzymanie i wychowanie dziecka. Gdy rodzice nie są w stanie się porozumieć i zawrzeć ugody, orzeczenie o tym wydaje sąd. Rozwód nie wpływa na władzę rodzicielską, ani na jej wykonywanie.
Ze względu na interes dziecka, wykonywanie władzy rodzicielskiej może być jednak powierzone jednemu z rodziców. Rodzice muszą uczestniczyć w utrzymaniu i wychowywaniu dziecka. Uczestnictwo w utrzymaniu realizuje się poprzez płacenie alimentów przez jedno z rodziców drugiemu. Może być też spełnione również w inny sposób.
Zobacz serwis: Dziecko i prawo
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA