Jak zarejestrować w Polsce urodzenie dziecka za granicą?
REKLAMA
REKLAMA
Gdzie z wnioskiem o rejestrację?
REKLAMA
Podanie o umiejscowienie w polskich księgach stanu cywilnego aktu urodzenia dziecka należy złożyć w urzędzie stanu cywilnego właściwym ze względu na miejsce ostatniego zamieszkania w Polsce jego rodziców.
W sytuacji, gdy rodzice - obywatele polscy nigdy nie zamieszkiwali w Polsce, wniosek powinien być złożony w Urzędzie Stanu Cywilnego Warszawa-Śródmieście.
Rejestracji możemy dokonać osobiście, ale nie tylko. Może to za nas zrobić ustanowiony pełnomocnik. W taki przypadku powinniśmy udzielić mu pełnomocnictwa na piśmie.
Wniosek o rejestrację mogą złożyć również członkowie najbliższej rodziny. Nie jest wówczas wymagane udzielanie im upoważnienia w formie pisemnej.
Dotyczy to następujących członków rodziny:
- wstępnych;
- zstępnych;
- rodzeństwa;
- małżonka;
- przedstawiciela ustawowego.
Rejestracji dokonamy także za pośrednictwem polskiego konsulatu.
Dokumenty składane w urzędzie stanu cywilnego
Poza podaniem w polskim urzędzie stanu cywilnego należy złożyć następujące dokumenty:
- oryginalny odpis zagranicznego aktu urodzenia;
- urzędowe tłumaczenie aktu urodzenia (dokonane w Polsce przez tłumacza przysięgłego, a za granicą poświadczone przez konsula);
- odpisy aktów urodzenia rodziców (jeżeli rodzice są małżeństwem i zawarcie związku małżeńskiego za granicą nie zostało zarejestrowane, należy złożyć także dokumenty konieczne do rejestracji).
Zobacz również: Jak zarejestrować w Polsce małżeństwo zawarte za granicą?
Jeżeli upoważniamy do złożenia wniosku inną osobę (i nie jest należy ona do naszych zstępnych, wstępnych, rodzeństwa ani nie jest małżonkiem lub przedstawicielem ustawowym), powinniśmy pamiętać o dołączeniu pisemnego upoważnienia.
Kiedy konieczne jest wystąpienie o zaprzeczenie ojcostwa?
Zgodnie z prawem polskim domniemanie ojcostwa może zostać obalone jedynie na drodze sądowej, poprzez wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa.
REKLAMA
W praktyce z domniemaniem, iż ojcem dziecka jest mężczyzna, który jest mężem matki dziecka mamy do czynienia, gdy dziecko urodziło się w czasie, w którym:
- jego matka pozostaje w związku małżeńskim nawet wówczas, gdy małżonek nie jest ojcem dziecka;
- jego matka nie pozostaje w związku małżeński, ale od dnia orzeczenia rozwodu upłynęło mniej niż 300 dni.
Oznacza to, iż nawet gdy dziecko uznał inny mężczyzna niż mąż matki dziecka, to polski urząd stanu cywilnego nie dokona umiejscowienia takiego aktu stanu cywilnego. Konieczne jest tu powództwo o zaprzeczenie ojcostwa. Dopiero wówczas możliwe jest złożenie wniosku o rejestrację aktu rodzenia dziecka.
Zobacz również serwis: Dziecko i prawo
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA