Nadanie dziecku nazwiska
REKLAMA
REKLAMA
Nazwisko dziecka „małżeńskiego”
REKLAMA
Dziecko, co do którego istnieje domniemanie, że pochodzi od męża matki, nosi jego nazwisko, chyba że małżonkowie oświadczyli, że dziecko nosić będzie nazwisko matki.
Oświadczenia w tej sprawie składane są jednocześnie ze złożeniem oświadczeń w sprawie nazwisk przyszłych małżonków, w Urzędzie Stanu Cywilnego jeszcze przed zawarciem małżeństwa.
Ta sama zasada obowiązuje do nazwiska dziecka, którego rodzice zawarli małżeństwo po urodzeniu się dziecka. Jeżeli rodzice zawarli małżeństwo po ukończeniu przez dziecko 13 lat, do zmiany nazwiska dziecka potrzebne jest także wyrażenie zgody przez samo dziecko.
Nazwisko dziecka „pozamałżeńskiego”
Jeżeli ojcostwo zostało ustalone przez uznanie dziecka, dziecko nosi nazwisko ojca. Może jednak złożyć przy uznaniu dziecka oświadczenie, że nosić ono będzie nazwisko matki.
Jeżeli w chwili uznania dziecko ukończyło już 13 lat, potrzebne jest także wyrażenie zgody przez dziecko osobiście.
W przypadku sądowego ustalenia ojcostwa dziecko nosi nazwisko ojca, jeżeli dziecko albo jego przedstawiciel ustawowy złoży taki wniosek do sądu. Jeżeli dziecko ukończyło 13 lat, do nadania nazwiska ojca potrzebne jest także wyrażenie zgody przez samo dziecko.
Gdy nie wiadomo kto jest ojcem
Jeżeli zaś ojcostwa dziecka nie ustalono to kierownik urzędu stanu cywilnego wpisuje w akcie urodzenia dziecka nazwisko matki i - jako imię ojca - imię wskazane przez matkę.
Nadanie nazwiska dziecku - po ślubie
W sytuacji gdy matka małoletniego dziecka zawarła małżeństwo z mężczyzną, który nie jest ojcem tego dziecka, małżonkowie mogą złożyć przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego oświadczenie, że dziecko będzie nosiło nazwisko męża matki. Jeżeli dziecko ukończyło 13 lat to do nadania nazwiska męża matki potrzebne jest wyrażenie przez nie zgody.
Nadanie dziecku nazwiska męża matki nie jest możliwe w przypadku gdy, nosi ono nazwisko ojca, chyba że nazwisko ojca zostało nadane na podstawie sądowego ustalenia ojcostwa.
Zobacz serwis: Dziecko i prawo
Zadaj pytanie: Forum
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat