Wynagrodzenie dla opiekuna prawnego
REKLAMA
REKLAMA
Komu przysługuje wynagrodzenie?
Opiekunowi małoletniego przysługuje wynagrodzenie za sprawowanie opieki. Jego wysokość i wymiar ustala sąd opiekuńczy. Wypłaca się je z dochodów lub majątku osoby na rzecz której sprawowana jest opieka. Gdy ta osoba nie posiada dochodów lub majątku wynagrodzenie na rzecz opiekuna wypłaca się ze środków publicznych na podstawie przepisów o pomocy społecznej.
REKLAMA
REKLAMA
W jakiej wysokości przyznaje się wynagrodzenie?
Ustalenie wysokości wynagrodzenia za sprawowanie opieki zawsze jest w gestii sądu. Sąd ustalając wysokość wynagrodzenia bierze pod uwagę wysokość nakładów na małoletniego poniesionych podczas sprawowania opieki.
Zadania gminy
Gmina jest tylko organem który potwierdza i wykonuje orzeczenie sądu. Wydawanie środków finansowych przez gminę przybiera postać decyzji administracyjnej. Wyjątkowo, kiedy nie wydaje się decyzji w sytuacji gdy pomoc przyjmuje charakter:
- świadczenia interwencji kryzysowej,
- pracy socjalnej,
- poradnictwa,
- skierowania do placówki opiekuńczo-wychowawczej,
- uczestnictwa w zajęciach klubu samopomocy
- przyznanie biletu kredytowanego
Wywiad środowiskowy
Przyznanie decyzji administracyjnej poprzedzone jest przeprowadzeniem wywiadu środowiskowego. Wywiad ma na celu zbadanie sytuacji finansowej opiekuna. Odmowa współpracy z gminą w zakresie przeprowadzenia wywiadu środowiskowego jest równoznaczna z negatywną decyzją administracyjną o przyznaniu wynagrodzenia za sprawowanie opieki. Przeprowadzenie wywiadu środowiskowego nie jest wymagane tylko w dwóch przypadkach. W przypadku decyzji w sprawie pomocy dla cudzoziemców oraz decyzji o odmowie przyznania biletu kredytowanego.
Zadaj pytanie: Forum
Zobacz serwis: Dziecko i prawo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat