REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie imiona były wybierane dla dzieci w 2023 r.? Czy można nadać dziecku dowolne imię?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Czy można nadać dziecku dowolne imię?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy na podium listy imion wybieranych dla dzieci w 2023 roku są zaskoczenia? Rodzice wybierali raczej klasyczne czy nowoczesne imiona? Czy zgodnie z polskim prawem można nadać dziecku dowodnie wybrane imię? Sprawdźmy. 

Wybór imienia - klasyka czy nowoczesność? 

Jeszcze dwie, trzy dekady temu Antoni, Stanisław czy Maria były uważane za przestarzałe imiona i raczej trudno było spotkać trzech Antków czy dwie Marysie w jednej klasie. Na przełomie millenium w rankingach wygrywały takie imiona jak Jakub, Mateusz, Kacper czy Natalia, Aleksandra i Wiktoria. Dziś z tych imion tylko Jakub załapał się do pierwszej dziesiątki. Ostatnie lata to zdecydowany powrót do imion klasycznych, często dla rodziców liczy się również ich znaczenie, źródłosłów

REKLAMA

REKLAMA

Na podium rankingu najpopularniejszych imion dla chłopców, podobnie jak w poprzednim półroczu, znalazł się Nikodem (z greckiego: "ten, który zwycięża dla ludu"). W 2023 roku to imię otrzymało 6532 chłopców. Dla porównania, w 2000 roku tylko 375.  

Wśród dziewczynek niepodzielnie królowała Zofia (z greckiego: "mądrość"), to imię dostało aż 4968 dziewczynek, dla porównania w 2000 roku - 917. Ale w 2017 już ponad 8,5 tysiąca. 

Najczęściej nadawane imiona dla dziewczynek

1. Zofia – 4968
2. Zuzanna – 4800
3. Laura – 4602
4. Hanna – 4565 
5. Maja – 4461
6. Julia – 4254
7. Oliwia – 3846
8. Pola – 3692
9. Alicja – 3593
10. Maria – 3137

Najczęściej nadawane imiona dla chłopców 

1. Nikodem – 6532
2. Antoni – 5663
3. Jan – 5638
4. Aleksander – 5625
5. Franciszek – 4965
6. Leon – 4916
7. Jakub – 4474
8. Ignacy – 4166 
9. Mikołaj – 4081 
10. Stanisław – 3874

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Coraz popularniejsze stają się tez imiona międzynarodowe. W 2023 roku urodziło się 1065 Natanów, 869 Alanów, 733 Milanów czy 669 Leo. Wśród dziewczynek aż 1232 nadano imię Mia, a 393 Sofia. 

Nietypowe imiona dla dzieci w 2023 roku

Ciekawie przedstawiają się także nietypowe wybory rodziców na imię dla dziecka. Po dwie dziewczynki w Polsce otrzymały imiona takie jak: Latika, Azra, Soraya czy Tekla. Po dwóch chłopców - Szarbel, Flavio, Jon czy Orion. 

Czy można nadać dziecku dowolne imię? Kiedy to zrobić?

W ciągu 21 dni od wystawienia karty urodzenia należy zgłosić dziecko do urzędu stanu cywilnego wraz z wybranym imieniem (kartę wystawia i przekazuje do USC osoba, która odebrała poród). Po tym terminie urzędnik sam rejestruje dziecko wybiera dla niego imię. 

Nie ma czegoś takiego jak lista imion, które można nadać dziecku, są natomiast pewne ograniczenia:

  • nie można nadać dziecku więcej niż 2 imion;

  • imię nie może być ośmieszające ani nieprzyzwoite;

  • imię nie może być w formie zdrobniałej.

REKLAMA

Imiona jak najbardziej mogą być obce, aby je nadać nie trzeba mieć innego obywatelstwa czy narodowości. Warto wiedzieć, że może to być imię, które nie wskazuje jednoznacznie na płeć, ale powszechnie przypisuje się je do danej płci. Jeśli imiona nie spełniają wyżej wymienionych wymagań, kierownik USC ma prawo odmówić przyjęcia wybranych imion. Od decyzji kierownika można się odwołać. 

Strona dane.go.pl stworzyła aplikację, która pomaga rodzicom wybrać odpowiednia imię dla dziecka. BRAIAN, czyli Bezkonkurencyjny Retrospektywny Asystent Imion Aplikowanych Noworodkom pokazuje ranking imion nadawanych, wykresy popularności, aktualne trendy, statystyki, czy umożliwia przeglądanie imion według pochodzenia.

Statystyki dostępne na dane.gov.pl

Zobacz także: 400 plus oprócz 800 plus. Komu przysługuje dodatkowe świadczenie na dziecko?
Dr Katarzyna Lubnauer: Prace domowe różnicują dzieci [WYWIAD]

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl r

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę - czy trzeba uczyć się go na nowo? Co się zmieni od 2026 roku?

Przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę stanowi jedną z ważniejszych regulacji rynku pracy, wpływając bezpośrednio na sytuację finansową pracowników oraz koszty prowadzenia działalności gospodarczej przez pracodawców. W ostatnich latach obserwujemy systematyczny wzrost płacy minimalnej.

Problemy z e-Doręczeniami. Radca prawny: nie ma pewności, że pisma dotrą w terminie. Papierowe listy polecone ratują sytuację

System e-Doręczeń działa wolno, co rodzi obawy o terminowe doręczanie przesyłek – wskazała radca prawny Magdalena Kordas w rozmowie z PAP. Poczta Polska 21 stycznia 2025 r. zapowiedziała zmiany, które mają przyspieszyć działanie systemu. Wsparcie Poczcie Polskiej zaoferował Centralny Ośrodek Informatyki (COI), o czym poinfomował w komunikacie.

Co wpływa na wysokość emerytury? Głównie długość okresów składkowych ale także dzień zakończenia pracy ma znaczenie

O wysokości emerytury decyduje kilka czynników. Najważniejsze jest to ile zgromadziłeś na indywidualnym koncie emerytalnym w ZUS, czyli ile składek i w jakiej wysokości tam wpłynęło. Ale znaczenie ma także dzień rozwiązania umowy o pracę przed przejściem na emeryturę.

Ceny masła - jak będzie w 2025 roku? Średnio za kostkę: 8-9 zł, czy raczej 9-11 zł? Duże różnice między sklepami

W 2024 r. masło w sklepach przeżyło prawdziwą „huśtawkę cenową”. Od ponad 14% spadków do 37% wzrostów. Było też mniej promocji niż rok wcześniej. A co nas czeka w 2025 roku? Masło stanieje, czy będzie droższe?

REKLAMA

Ile podatku trzeba zapłacić za komórkę? To zależy. Kolejna niespodzianka po nowelizacji. Sprawdź ile zapłacisz w 2025 roku

Podatnicy mają duży udział w procesie wymiaru podatku od nieruchomości. Muszą więc również posiadać w tym zakresie niezbędną wiedzę. Tymczasem po nowelizacji podatku od nieruchomości, która obowiązuje od 2025 roku, nie jest oczywiste, jaki podatek trzeba zapłacić od komórki.

Sąd: Emerytka z 2010 r. nie może skorzystać z wyroku TK z 4 czerwca 2024 r.

Jest zamieszanie w sprawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Emeryci nie wiedzą, czy podlegają pod ten wyrok, czy nie. I niekiedy niepotrzebnie składają wnioski o ponowne przeliczenie emerytury przez ZUS, a po decyzji odmownej kierują odwołanie do sądu okręgowego.

Sejm na żywo: 22 stycznia [Transmisja online]

27. posiedzenie Sejmu - dzień pierwszy. Dziś Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie.

Wniosek o rentę wdowią. ZUS: te błędy są najczęstsze. Jak wypełnić prawidłowo?

ZUS informuje jakie błędy najczęściej są popełniane w składanych wnioskach o rentę wdowią. I jednocześnie wskazuje, że nie ma potrzeby śpieszyć się z wnioskiem. Jest jeszcze bardzo dużo czasu - trzeba zdążyć przed lipcem, bo dopiero od lipca renta wdowa będzie wypłacana. Ważne jest, aby wniosek został wypełniony prawidłowo i aby wszystkie odpowiednie rubryki zostały zaznaczone właściwie. W ten sposób można uniknąć wzywania przez ZUS do uzupełnienia albo nawet odrzucania wniosku.

REKLAMA

Ukradł pieniądze z puszek WOŚP i wydał je na alkohol. Teraz grozi mu wysoka kara

35-latek okradł trzy puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znajdujące się w jednym z supermarketów w Ostrołęce. Usłyszał zarzuty.

SN: Jak zasiedzieć współudział w działce? Trzeba stanowczo demonstrować, że działka jest moja

Zasiedzenie cudzego udziału w działce tylko wtedy, gdy posiadacz tego udziału zachowywał się jak właściciel działki (ma przecież tylko ułamek jej własności). Uważał siebie za wyłącznego właściciela nieruchomości stanowiącej przedmiot współwłasności i dawał termu wyraz na zewnątrz. Nie ma znaczenia, że np. Anna miała 60% udziałów w działce, a Piotr 40%. I tak Piotr może zasiedzieć 60% należące do Anny. Musi się tylko zachowywać jakby całość należała do niego (np. ogrodzić, postawić jakieś budowle, dostać zezwolenia na prace z urzędu).

REKLAMA