REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wyrobić paszport dla dziecka w 2022 roku?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Paszport dla dziecka w 2022 roku
Paszport dla dziecka w 2022 roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Paszport to dokument tożsamości, który jest potrzebny osobie podróżującej poza granicę Unii Europejskiej - również dziecku. Jak go wyrobić?

Gdzie złożyć wniosek o paszport dla dziecka w 2022 roku?

W celu złożeniu wniosku o paszport dla swojej pociechy udaj się do dowolnego urzędu wojewódzkiego. Nie musi to być ten, w którym dziecko jest zameldowane. Trzeba zrobić to osobiście. Niezbędna jest do tego także obecność obojga rodziców i dziecka, jeśli ukończyło 5. rok życia.

REKLAMA

Paszport dla dziecka w 2022 roku – ile kosztuje

Dokument tożsamości, uprawniający do podróżowania po całym świecie dla osoby nieletniej to koszt:

  • 30 zł,
  • jeśli wyrabiasz paszport dla dziecka z rodziny wielodzietnej (masz ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny) – 15 zł.

Wniosek o paszport dla dziecka – niezbędne dokumenty

Chcąc wyrobić dokument tożsamości swojemu niepełnoletniemu dziecku, uprawniający go do podróżowania po całym świecie musisz przygotować:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Jedno kolorowe zdjęcie dziecka – musi być zrobione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.
  2. Dokonać płatności i zabrać ze sobą dowód opłaty – płatności możesz dokonać elektronicznie, bądź zapłacić na miejscu w kasie urzędu.
  3. Wypełnić wniosek – nie pobieraj go ze strony internetowej. Formularz pobierz w urzędzie, w którym składasz wniosek. I nie podpisuj go! Musisz to zrobić w obecności urzędnika.

Dodatkowo zabierz ze sobą paszport lub dowód osobisty dziecka – jeśli takie ma. Pomocna może być również Karta Dużej Rodziny. Dzięki niej otrzymasz zniżki.

Ważne! Rodzice muszą zabrać ze sobą swój dokument potwierdzający tożsamość.

Czy wniosek o paszport dla dziecka może złożyć tylko jeden rodzic?

Zgodnie z polskim prawem w celu złożenia wniosku o wydanie paszportu dla dziecka niezbędny jest podpis obydwojga rodziców. Do tego muszą oni złożyć go osobiście w obecności urzędnika.

Kiedy tylko jeden rodzic może złożyć wniosek o paszport dla dziecka?

Polskie prawo przewiduje następujące okoliczności do złożenia takiego wniosku przez jednego rodzica. Może on złożyć wniosek w pojedynkę, jeśli:

  • drugi rodzic albo opiekun zgodzi się na to i potwierdzi to na piśmie. Jego podpis na zgodzie musi zostać potwierdzony przez notariusza, konsula albo urzędnika punktu paszportowego,
  • ma orzeczenie sądu, w którym jest informacja, że drugi rodzic nie ma prawa decydować o wydaniu paszportu dla dziecka,
  • ma orzeczenie sądu rodzinnego, w którym sąd wyraża zgodę na wydanie paszportu dla dziecka,
  • ojciec dziecka jest nieznany,
  • jeden z rodziców nie żyje.

Wniosek o wyrobienie paszportu dla dziecka – co jeśli drugi rodzic nie może stawić się osobiście w urzędzie

Do wyrobienia paszportu nieletniemu dziecka niezbędna jest zgoda obojga rodziców. Ta zasada nie ma odstępstw. Jeśli jednak jedno z rodziców np. nie mieszka w Polsce na stałe, bądź z innych przyczyn nie może zjawić się w urzędzie, może udzielić pisemnej zgody na jego wyrobienie. Musi ona jednak zostać poświadczona notarialnie. Czyli w praktyce oznacza to, że rodzic, który nie może stawić się w urzędzie wojewódzkim, musi stawić się u dowolnego notariusza i w jego obecności złożyć swój podpis pod taką zgodą, co notariusz poświadczy odpowiednią klauzulą. Jeśli poświadczenie to zostało sporządzone za granicą, musi zostać dodatkowo opatrzone klauzulą apostille. Dodatkowo przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Wyrobienie paszportu dla dziecka w 2022 roku – ile trzeba czekać

Maksymalny termin oczekiwania na jego wydanie wynosi 30 dni. Aby sprawdzić, czy jest już przygotowany zaloguj się na stronę internetową www.obywatel.gov.pl.

Możesz również otrzymać powiadomienie za pomocą sms-a, lub poczty elektronicznej, że przygotowany dokument tożsamości jest gotowy od odbioru. Musisz jednak zadeklarować chęć otrzymania takiego powiadomienia we wniosku i wpisanie do niego swojego numeru telefonu, bądź adresu e_mailowego.

Ważne!

Jeśli pilnie potrzebujesz nowego paszportu dla dziecka, na przykład z powodu pogrzebu kogoś z rodziny – złóż wniosek o paszport tymczasowy. Dostaniesz go szybciej niż zwykły paszport. Taki paszport ma jednak krótszy termin ważności – do 12 miesięcy.

Odbiór paszportu osoby nieletniej

Może to zrobić tylko jeden z rodziców. Obecność drugiego nie jest już w tym przypadku konieczna.

Paszport dziecka – ile jest ważny

- Dla dziecka poniżej 5 roku życia – 5 lat,

- Dla dziecka w wieku od 5 do 13 lat – 5 lat,

- Dla dziecka w wieku od 13 do 17 lat – 10 lat.  

Dokładną datę z terminem ważności znajdziesz w paszporcie.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA