Dwuczłonowe nazwisko dziecka

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
rozwiń więcej
W jakich przypadkach dziecko może nosić dwuczłonowe nazwisko?/Fot. Shutterstock / fot. Shutterstock
Zgodnie z polskim prawem nazwisko dziecka, które powstało z połączenia nazwisk jego rodziców nie może składać się więcej niż z dwóch członów. W jakich przypadkach dziecko może nosić dwuczłonowe nazwisko?

Co do zasady o nazwisku, jakie będzie nosiło dziecko, decydują jego rodzice. W przypadku braku odpowiedniego oświadczenia dziecku zostaje nadane nazwisko dwuczłonowe, składające się nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy konkretyzuje przepisy, dotyczące nazwisk dzieci w zależności od sytuacji: zawarcia małżeństwa przez rodziców, uznania ojcostwa, sądowego ustalenia ojcostwa.

Polecamy: Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko

Dziecko urodzone w małżeństwie a dwuczłonowe nazwisko

Jeżeli istnieje domniemanie, iż dziecko pochodzi od męża matki, to powinno ono nosić nazwisko, będące nazwiskiem obojga małżonków. Co w sytuacji, gdy małżonkowie posiadają różne nazwiska? Wówczas w oświadczeniu dokonują wyboru nazwiska dziecka. Oświadczenie takie składa się jednocześnie z oświadczeniem o nazwiskach, które będą nosili małżonkowie.

Dla dziecka można wybrać:

  • nazwisko jednego z małżonków;
  • nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca (o kolejności poszczególnych członów decydują małżonkowie).

W oświadczeniu, które złożyliśmy przed ślubem zdecydowaliśmy, iż nasze dzieci będą nosiły dwuczłonowe nazwisko. Teraz jednak chcielibyśmy zmienić naszą decyzję. Czy jest to możliwe?

Tak, przy sporządzeniu aktu urodzenia pierwszego wspólnego dziecka małżonkowie mogą złożyć przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego zgodne oświadczenia o zmianie wskazanego przez nich nazwiska dziecka.

Jeżeli rodzice zawarli małżeństwo po urodzeniu dziecka, również mogą dokonać zmiany jego nazwiska. Warto jednak pamiętać, iż do zmiany nazwiska dziecka, które ukończyło trzynaście lat, potrzebna jest jego zgoda.

Uznanie ojcostwa a dwuczłonowe nazwisko

W oświadczeniach składanych jednocześnie z uznaniem ojcostwa rodzice wskazują nazwisko dziecka. Podobnie jak w przypadku małżonków, rodzice mogą wybrać dziecku nazwisko, będące nazwiskiem jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca.

Do zmiany nazwiska niepełnoletniego dziecka, które ukończyło trzynaście lat potrzebna jest jego zgoda.

Zarówno w przypadku dziecka urodzonego w małżeństwie, jak i uznania dziecka, skutkiem niezłożenia przez rodziców oświadczeń, dotyczących nazwiska dziecka jest nadanie dziecku nazwiska dwuczłonowego. Składa się ono wówczas z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca.

Dzieci pochodzące od tych samych rodziców noszą takie samo nazwisko, za wyjątkiem tych sytuacji, gdy do zmiany nazwiska dziecka potrzebna jest jego zgoda.

Zmiana nazwiska dziecka po zawarciu nowego małżeństwa

Moje dziecko nosi nazwisko dwuczłonowe, składające się z nazwisk swoich rodziców. Tak zdecydowaliśmy w oświadczeniu. Niedługo zamierzam poślubić innego mężczyznę i zmienić swoje nazwisko. Czy dziecko również może otrzymać nazwisko mojego przyszłego męża?

Nie, dziecko dziecko mogłoby otrzymać nazwisko swojego ojczyma, gdyby nosiło nazwisko matki. Nie jest dopuszczalne nadanie dziecku nazwiska męża matki (który nie jest jego ojcem), jeżeli nosi ono nazwisko swojego ojca lub nazwisko dwuczłonowe utworzone na podstawie zgodnych oświadczeń rodziców przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka. Ponadto, do zmiany nazwiska dziecka, które ukończyło trzynaście lat, potrzebna jest jego zgoda.

W przykładowej sytuacji należałoby zatem najpierw postarać się o zmianę nazwiska dziecka na nazwisko matki.

Podstawa prawna:

Ustawa  z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (j. t. Dz. U. z 2017 r., poz. 682)

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...