Jak rodzice reprezentują dziecko przed urzędami i sądem

Jak rodzic reprezentuje dziecko przed sądem?/ Fot. Fotolia
Rodzice są przedstawicielami ustawowymi dziecka – oznacza to, że co do zasady zawsze mogą występować w imieniu dziecka nie mającego pełnej zdolności do czynności prawnych.

Dziecko w sądzie

Dziecko do czasu uzyskania pełnoletności nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych- oznacza to, że nie może samodzielnie występować w procesie ani czynnościach administracyjnych. Dzieci mogą być stronami postępowania sądowego w sprawach cywilnych (jako powodowie lub pozwani)- czy administracyjnych o ile postępowanie dotyczy ich praw i obowiązków.

Przykładowe sprawy:
• spadkowe
• odszkodowawcze
• zadośćuczynienie
• rodzinne itp.

Każda osoba posiada bowiem zdolność sądową – czyli możliwość występowania jako strona w procesie. Nie mając jednak do czasu uzyskania pełnoletności zdolności procesowej , czyli możliwości podejmowania czynności procesowych – nie może w nim samodzielnie występować – do tego potrzebuje ingerencji rodziców, bądź innych opiekunów prawnych lub przedstawicieli.

Procedura

Rodzice mogą występować w imieniu dziecka z mocy prawa – jako przedstawiciele ustawowi. Co do zasady każdy z rodziców (posiadających władzę rodzicielską) może samodzielnie występować w imieniu dziecka – w sprawach przekraczających jednak zwykły zarząd jego majątkiem- muszą podejmować działania wspólnie. W razie konfliktu między nimi- decyzję może podjąć sąd i upoważnić jednego z rodziców do działania w danej sprawie.

Jedynym dokumentem jaki jest potrzebny aby działać w imieniu dziecka przed sądem (lub organem administracji) jest w przypadku rodziców odpis aktu urodzenia- oraz ich dowody tożsamości. Akt urodzenia potwierdza zawiera dane rodziców, które mogą być zweryfikowane przez sąd.

Kiedy rodzice nie mogą reprezentować dzieci

Przepisy kodeksu rodzinnego przewidują kilka sytuacji, w których rodzic nie może działać w imieniu dziecka :
1. przy czynnościach prawnych między dziećmi pozostającymi pod ich władzą
rodzicielską;
2, przy czynnościach prawnych między dzieckiem a jednym z rodziców lub jego małżonkiem, chyba że czynność prawna polega na bezpłatnym przysporzeniu na rzecz dziecka albo że dotyczy należnych dziecku od drugiego z rodziców środków utrzymania i wychowania.

Po ustaniu lub odebraniu władzy rodzicielskiej – przedstawicielstwo ustawowe wygasa.

Zobacz również serwis: Władza rodzicielska

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...