Jak rodzice reprezentują dziecko przed urzędami i sądem
REKLAMA
REKLAMA
Dziecko w sądzie
Dziecko do czasu uzyskania pełnoletności nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych- oznacza to, że nie może samodzielnie występować w procesie ani czynnościach administracyjnych. Dzieci mogą być stronami postępowania sądowego w sprawach cywilnych (jako powodowie lub pozwani)- czy administracyjnych o ile postępowanie dotyczy ich praw i obowiązków.
REKLAMA
Przykładowe sprawy:
• spadkowe
• odszkodowawcze
• zadośćuczynienie
• rodzinne itp.
Każda osoba posiada bowiem zdolność sądową – czyli możliwość występowania jako strona w procesie. Nie mając jednak do czasu uzyskania pełnoletności zdolności procesowej , czyli możliwości podejmowania czynności procesowych – nie może w nim samodzielnie występować – do tego potrzebuje ingerencji rodziców, bądź innych opiekunów prawnych lub przedstawicieli.
Procedura
REKLAMA
Rodzice mogą występować w imieniu dziecka z mocy prawa – jako przedstawiciele ustawowi. Co do zasady każdy z rodziców (posiadających władzę rodzicielską) może samodzielnie występować w imieniu dziecka – w sprawach przekraczających jednak zwykły zarząd jego majątkiem- muszą podejmować działania wspólnie. W razie konfliktu między nimi- decyzję może podjąć sąd i upoważnić jednego z rodziców do działania w danej sprawie.
Jedynym dokumentem jaki jest potrzebny aby działać w imieniu dziecka przed sądem (lub organem administracji) jest w przypadku rodziców odpis aktu urodzenia- oraz ich dowody tożsamości. Akt urodzenia potwierdza zawiera dane rodziców, które mogą być zweryfikowane przez sąd.
Kiedy rodzice nie mogą reprezentować dzieci
Przepisy kodeksu rodzinnego przewidują kilka sytuacji, w których rodzic nie może działać w imieniu dziecka :
1. przy czynnościach prawnych między dziećmi pozostającymi pod ich władzą
rodzicielską;
2, przy czynnościach prawnych między dzieckiem a jednym z rodziców lub jego małżonkiem, chyba że czynność prawna polega na bezpłatnym przysporzeniu na rzecz dziecka albo że dotyczy należnych dziecku od drugiego z rodziców środków utrzymania i wychowania.
Po ustaniu lub odebraniu władzy rodzicielskiej – przedstawicielstwo ustawowe wygasa.
Zobacz również serwis: Władza rodzicielska
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA