Czy dzieci mają prawo do jednakowych alimentów
REKLAMA
REKLAMA
Nie
REKLAMA
Wysokość alimentów ustala sąd indywidualnie w każdej sprawie. Bierze przy tym pod uwagę usprawiedliwione potrzeby dziecka uprawnionego do alimentów oraz zarobkowe i majątkowe możliwości osoby zobowiązanej do ich płacenia.
Usprawiedliwione potrzeby sąd analizuje każdorazowo w każdej sprawie. Bierze przy tym pod uwagę sytuację dziecka, w tym:
- wiek,
- stan zdrowia,
- zdolności i
Na przykład dziecko starsze ma większe usprawiedliwione potrzeby, ponieważ zazwyczaj ponoszone są większe wydatki na jego naukę, jedzenie i ubrania. Natomiast dziecko chore, wymagające leczenia, często przez specjalistów prowadzących prywatne gabinety, zakupu drogich leków oraz przestrzegania odpowiedniej diety, ma większe usprawiedliwione potrzeby niż dziecko zdrowe.
Zobacz również: Od czego zależy wysokość alimentów?
Dlatego nie można domagać się, aby sąd na każde dziecko, mniej więcej w tym samym wieku, zasądził alimenty w takiej samej kwocie.
W dodatku wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, może polegać również w całości lub w części, na osobistych staraniach o jego utrzymanie lub wychowanie. Na przykład polega to na osobistej trosce o rozwój fizyczny i umysłowy dziecka, pielęgnacji w chorobie, zapewnieniu mu mieszkania itd. Dlatego sądy z reguły nie ustalają alimentów od tego rodzica, z którym dziecko po rozwodzie pozostaje.
Zobacz również serwis: Alimenty
Podstawa prawna:
Art. 135 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat