Do Senatu wpłynęła indywidualna petycja dotycząca zmiany zasad korzystania z ulgi rodzinnej na dziecko studiujące. Autor petycji uważa, że ulga podatkowa na dorosłe dziecko studiujące, powinna obowiązywać, pomimo zawarcia związku małżeńskiego przez to dziecko, do czasu otrzymania przez nie dyplomu magistra lub licencjata. Marszałek Senatu w sierpniu 2014 r. skierował tę petycję do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka Praworządności i Petycji w celu rozważenia ewentualnego podjęcia inicjatywy ustawodawczej.
Związek małżeński a ulga na dziecko
Postulat zawarty w petycji dotyczy wprowadzenia zmian w ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Autor petycji wyraził przekonanie, że ulga rodzinna na dziecko studiujące – niezależnie od tego, czy zawarło związek małżeński czy nie – powinna przysługiwać do dnia otrzymania przez nie tytułu magistra lub licencjata.
Ulga na dziecko studiujące i pracujące
Wnoszącego petycję bulwersuje stanowisko Ministerstwa Finansów dotyczące ulgi rodzinnej, zawarte w odpowiedzi na interpelację poselską w tej sprawie. Rząd jest zadania, że ulga przysługuje m.in. na dziecko pełnoletnie do ukończenia przez nie szkoły wyższej, będące na utrzymaniu rodziców do 25. roku życia (obowiązuje limit dochodów) oraz na dziecko otrzymujące dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną (bez względu na wiek). Rodzice nie mogą skorzystać z ulgi rodzinnej od miesiąca, w którym ich dziecko wstąpiło w związek małżeński. Dla resortu finansów podstawowym kryterium uniemożliwiającym skorzystanie z ulgi na dziecko studiujące jest założenie przez nie rodziny, a nie ukończenie studiów. Przepisy stanowią, że jeśli po otrzymaniu dyplomu dziecko pracuje i uzyska wynagrodzenie w wysokości nie powodującej powstania obowiązku podatkowego – rodzice mogą skorzystać z ulgi rodzinnej.
Alimenty na dziecko pracujące i uczące się
Koniec opłaty za drugi kierunek studiów
Ulga prorodzinna dla studenta
Autor petycji uważa, że obowiązujące przepisy są niekonstytucyjne, gdyż różnicują podatkowe uprawnienia rodziców zależnie od relacji osobistych ich studiujących dzieci. Wyraża pogląd, że prawo dopuszcza różne traktowanie dziecka, które w danym roku uzyskuje dyplom ukończenia studiów licencjackich lub magisterskich i podejmuje pracę - staje się samodzielnym podatnikiem. Wówczas rodzice przestają je utrzymywać i nie powinni korzystać z ulgi rodzinnej. Natomiast rodzice dziecka studiującego, które wprawdzie założyło rodzinę, ale nadal pozostaje na ich utrzymaniu, w opinii autora petycji, powinni mieć prawo do ulgi rodzinnej do czasu otrzymania przez dziecko dyplomu.
Reasumując, inicjator petycji widzi konieczność zmiany przepisów w taki sposób, by oba opisane przypadki były traktowane jednakowo. Obecną sytuację uznaje za niezgodną z zasadami sprawiedliwości społecznej. Wnoszący petycję uważa, że „interpretacja resortu finansów jest niekonstytucyjna i krzywdząca dla wielu rodzin”. Zadaje pytanie: „czym się różni dziecko kończące studia magisterskie lub licencjackie od dziecka, które w danym roku podatkowym wstępuje w związek małżeński?”.