Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny, czyli rządowy program wsparcia, skierowana jest do rodzin wielodzietnych, takich w których wychowuje się co najmniej trójka dzieci. Karta przysługuje każdej takiej rodzinie, niezależnie od uzyskiwanych przez nią dochodów.
Wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny
POBIERZ: Wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny
Dokument uprawniający do korzystania z różnorodnych zniżek i ulg wydawany jest na pisemny wniosek zainteresowanego. Karta jest dokumentem imiennym, wydawanym każdemu członkowi rodziny.
Wystarczy złożyć jeden wniosek, w którym będziemy ubiegać się o wydanie kart dla każdego członka rodziny.
Polecamy poradnik: Karta Dużej Rodziny - PDF
Karta Dużej Rodziny - opłaty
Uzyskanie karty nie wiąże się z koniecznością poniesienia żadnych opłat. Warto podkreślić, że ponowne wydanie karty jest odpłatne. Jeśli więc zniszczymy lub zgubimy dokument, będziemy musieli uiścić jednorazową opłatę w wysokości 8,76 zł.
Zobacz również: Program Karta Dużej Rodziny
Karta Dużej Rodziny - treść
Sam dokument będzie zawierał:
- imię i nazwisko członka rodziny wielodzietnej,
- numer PESEL,
- termin ważności Karty,
- numer Karty – składający się z 14 cyfr (7 pierwszych to identyfikator gminy, następne 5 cyfr to numer rodziny wielodzietnej nadany w procesie rejestracji pierwszej osoby z rodziny – a 2 ostatnie to przypisano kolejno numer osoby w rodzinie),
- logo programu,
- skrót KDR pisany alfabetem Braill'a,
- zabezpieczenia chroniące dokument przed podrobieniem i fałszowaniem.
Karta Dużej Rodziny - dokumenty
Przy składaniu wniosku należy się wylegitymować:
- dowodem osobistym (rodzice),
- dokumentem tożsamości/ aktem urodzenia (dzieci do 18 roku życia),
- dokumentem tożsamości i zaświadczeniem ze szkoły o planowanym terminie zakończenia nauki (dzieci powyżej 18 roku życia),
- dokument tożsamości i orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (dzieci powyżej 18 roku życia legitymujące się orzeczeniem o umiarkowanym/ znacznym stopniu niepełnosprawności)
- postanowieniem o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej/ rodzinnym domu dziecka (dzieci tam wychowywane).
Wniosek kierować należy do odpowiednich organów gminy, tj. wójta, burmistrza, prezydenta lub jednostki, której powierzono wykonywanie zadań w tym zakresie.
Polecamy serwis: Sprawy rodzinne
Podstawa prawna:
Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 maja 2014 roku w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu dla rodzin wielodzietnych.