Zasiłek rodzinny przysługuje po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość kryterium dochodowego, tak jak wysokość zasiłku rodzinnego, podlega weryfikacji co trzy lata. Jak obliczyć dochód do zasiłku rodzinnego 2025 r. i 2026 r.?
Jak obliczyć dochód do zasiłku rodzinnego 2025 r. i 2026 r.
W przypadku uzyskania dochodu w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, należy dodać dochody wszystkich członków rodziny. Następnie sumę tych dochodów należy podzielić przez liczbę miesięcy, w których te dochody zostały osiągnięte. Kolejnym krokiem jest podzielenie otrzymanego wyniku przez liczbę osób w rodzinie. I to właśnie ten wynik będzie wysokością przeciętnego miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie.
W przypadku prowadzenia gospodarstwa rolnego przyjęto, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie przez Główny Urząd Statystyczny. Warto pamiętać, że Do powierzchni gospodarstwa zaliczane są także obszary rolne, które zostały oddane w dzierżawę. Dochód uzyskany z gospodarstwa rolnego pomniejsza się w wówczas o zapłacony czynsz z tytułu takiej dzierżawy. Dochód z gospodarstwa rolnego oraz dochody pozarolnicze należy zsumować.
Kryterium dochodowe a zasiłek rodzinny
Jak już wyżej zostało wspomniane, by móc pobierać zasiłek rodzinny, należy spełniać warunek dotyczący kryterium dochodowego. Zasiłek ten przysługuje w przypadku, gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 674 zł. W przypadku rodzinny, w której znajduje się dziecko z niepełnosprawnościami, dochód ten nie może przekraczać kwoty 764 zł. W przypadku, gdy dochód rodziny przewyższa wyżej wymienione kwoty, ale kwota ta pomnożona przez liczbę członków rodziny daje kwotę nie wyższą niż łączna kwota zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami przysługującymi rodzinie w danym okresie zasiłkowym, zasiłek rodzinny wraz z dodatkami przysługuje w wysokości różnicy między łączną kwotą zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami, o którą został przekroczony dochód rodziny.