Renta dla dziecka po śmierci jednego z rodziców w 2024 i 2025 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Renta dla dziecka po śmierci jednego z rodziców w 2024 i 2025 r.
- Renta dla dziecka po śmierci jednego z rodziców: wniosek
- Renta dla dziecka po śmierci jednego z rodziców: wysokość
- Zmniejszenie i zawieszenie renty rodzinnej
- Dodatek dla sierot zupełnych
W przypadku śmierci jednego z rodziców, dziecko lub opiekun dziecka mogą wystąpić o dodatkowe świadczenie pieniężne, jakim jest renta rodzinna. Poniżej znajdują się informacje dotyczące tego świadczenia. Do renty rodzinnej prawo mają członkowie rodziny osoby, która w chwili śmierci spełniała jeden z poniższych warunków:
REKLAMA
- miała ustalone prawo do wypłacanej przez ZUS emerytury, w tym emerytury pomostowej, albo renty z tytułu niezdolności do pracy,
- spełniała warunki do ustalenia wypłacanej przez ZUS emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy (przy ocenie prawa do renty, która przysługiwałaby osobie zmarłej, przyjmuje się, że osoba ta była całkowicie niezdolna do pracy),
- pobierała z ZUS zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
Renta dla dziecka po śmierci jednego z rodziców w 2024 i 2025 r.
Rentę rodzinną mogą otrzymać m.in. dzieci zmarłego w tym także dzieci przysposobione oraz dzieci drugiego małżonka. By ją otrzymać, wyżej wymienione osoby muszą spełniać jeden z poniższych warunków: dziecko ma mniej niż 16 lat; dziecko ma od 16 do 25 lat i kontynuuje naukę w szkole lub stało się całkowicie niezdolne do pracy i do samodzielnej egzystencji albo całkowicie niezdolne do pracy, zanim, skończyło 16 lat, lub zanim skończyło 25 lat, pod warunkiem, że kontynuowało naukę. W przypadku dzieci w wieku od 16 do 25 lat prawo do renty rodzinnej ustaje wraz z zakończeniem nauki. W przypadku, gdy dziecko ukończyło 25 lat na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty przedłuża się do ukończenia tego roku studiów.
Renta dla dziecka po śmierci jednego z rodziców: wniosek
By otrzymać rentę, należy złożyć wniosek do ZUS. Wniosek można złożyć samodzielnie, lub w przypadku małoletnich, może go złożyć przedstawiciel ustawowy. Wniosek można złożyć w dowolnej placówce ZUS pisemnie lub ustnie do protokołu, lub wysłać pocztą.
Renta dla dziecka po śmierci jednego z rodziców: wysokość
Wysokość renty rodzinnej po śmierci jednego z rodziców różni się w zależności od tego, ile osób uprawnionych jest do tej renty. W przypadku, gdy do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba, otrzyma ona 85 proc. świadczenia zmarłego. W przypadku, gdy są uprawnione dwie osoby, otrzymają łącznie 90 proc. świadczenia zmarłego. W przypadku, gdy do renty rodzinnej uprawnione są trzy osoby lub więcej, otrzymają one łącznie 95 proc. świadczenia zmarłego. Warto pamiętać, że wysokość renty rodzinnej nie może być niższa niż kwota najniższej renty rodzinnej. W przypadku, gdy jest niższa, to łączna kwota renty dla wszystkich uprawnionych jest podwyższana do najniższej renty rodzinnej. Renta podlega corocznej waloryzacji. Od 1 marca 2024 r. kwota najniższej renty rodzinnej wynosi 1780,96 zł. 1 marca 2025 r. nastąpi waloryzacja emerytur i rent. Oznacza to, że także 1 marca 2025 r. wysokość najniższej renty rodzinnej ulegnie podwyższeniu.
Zmniejszenie i zawieszenie renty rodzinnej
Prawo do renty może zostać zawieszone w przypadku, gdy przychód osoby uprawnionej do tej renty przekroczy 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. A gdy przychód osoby uprawnionej do renty rodzinnej będzie wyższy niż 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ale nie przekroczy 130 proc. tego wynagrodzenia, ZUS zmniejszy rentę rodzinną o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.
Dodatek dla sierot zupełnych
W przypadku gdy świadczeniobiorca pobiera rentę rodzinną po zmarłej matce, a np. drugi rodzic jest nieznany, lub także nie żyje, można wystąpić o dodatek dla sierot zupełnych. Wysokość tego dodatku podlega corocznej waloryzacji. Od 1 marca 2024 r. dodatek dla sieroty zupełnej wynosi 620,36 zł.
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1251.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat