Żłobkowe w 2022 r.
„Żłobkowe” to potoczna nazwa dofinansowania pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, jeżeli nie został przyznany na to dziecko rodzinny kapitał opiekuńczy. Nowe rozwiązanie wejdzie w życie 1 kwietnia 2022 r.
Żłobkowe a RKO
W praktyce dofinansowanie rodzice otrzymają na dziecko pierwsze i jedyne w rodzinie czy też na dziecko w wieku przez ukończeniem 12 miesiąca i po ukończeniu 36 miesiąca życia. Z nowego programu skorzystają też rodzice dziecka pierwszego, gdy kolejne jest objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym.
Warunkiem jest uczęszczanie dziecka do żłobka, klubu dziecięcego lub korzystanie z opieki opiekuna dziennego.
Za ten sam okres na dane dziecko rodzic może otrzymać tylko jedno dofinansowanie: rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) albo świadczenie żłobkowe. „Dlatego rodzic będzie musiał wybrać rodzaj wsparcia na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca, które uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego lub znajduje się pod opieką opiekuna dziennego. Rodzic będzie musiał zdecydować czy chce skorzystać z dofinansowania czy rodzinnego kapitału opiekuńczego” – przypomina na swojej stronie internetowej Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Żłobkowe – maksymalnie 400 zł miesięcznie
Świadczenie żłobkowe wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie, nie więcej jednak niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.
Przez opłatę rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna rozumie się miesięczną opłatę ponoszoną przez rodzica z uwzględnieniem przyznanych zniżek. Nie wlicza się tu opłaty za wyżywienie.
Żłobkowe - wniosek
Do przyznania wsparcia niezbędne będzie złożenie wniosku do ZUS, który zajmuje się obsługą programu.
Od 1 kwietnia 2022 r. rodzice będą mogli złożyć wniosek o dopłatę do żłobka wyłącznie przez internet. Do wyboru są trzy sposoby: portal Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Platforma Usług Elektronicznych ZUS i bankowość elektroniczna.
Wniosek o żłobkowe a oświadczenia składane do 14 styczna
Do 14 stycznia 2022 r, rodzice przekazywali podmiotowi prowadzącemu instytucję opieki oświadczenia z niezbędnymi danymi. Jak podkreśla ZUS, nie jest to jednak równoznaczne ze złożeniem wniosku.
Żłobkowe - od kiedy wypłata?
Pieniądze będą wypłacane na rachunki bankowe placówek. Możliwe jest uzyskanie świadczenia z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r., jeżeli dziecko w tym czasie uczęszczało do placówki.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 17 listopada 2021 r. o rodzinnym kapitale opiekuńczym (Dz. U. z 2021 r., poz. 2270)