Rodzina wielodzietna
W ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. 2003 nr 228 poz. 2255) sformułowane zostały definicje pojęć rodzina oraz rodzina wielodzietna. Zgodnie z wyżej wskazanym aktem prawnym po pojęciem rodziny rozumiemy następujące osoby: małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25 roku życia, a także dziecko, które ukończyło 25 rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością rodzinie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne; do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, a także pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko. Rodzina wielodzietna definiowana jest jako rodzina wychowująca troje i więcej dzieci.
Polecamy poradnik: Karta Dużej Rodziny - PDF
Beneficjenci
To właśnie rodzin wielodzietnych dotyczy projekt resortu pracy. Ministerstwo ustanowiło program wsparcia dla dużych rodzin. Zgodnie z przytoczonymi definicjami jest on skierowany do rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci. Wysokość osiąganych dochodów nie stanowi w tym przypadku kryterium kwalifikującego do udziału w programie. Celem zaproponowanego rozwiązania jest docenienie roli rodzin wielodzietnych oraz umożliwienie im wspólnego i aktywnego spędzania czasu wolnego.
System ulg i rabatów
Karta Dużej Rodziny to dokument uprawniający do korzystania z enumeratywnie wskazanych ulg, zniżek i rabatów. Zapewnia ona dostęp do szerokiego katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej. Jako przykład wymienić można: bezpłatny wstęp do parków narodowych, ulgi na zakup biletów kolejowych, rabaty przy wstępie do muzeów i galerii. Aktualna lista ma być dostępna na stronie internetowej resortu pracy. Dotychczas chęć udziału w programie wyraziły: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (rabaty m.in.: do Zachęty i Zamku Ujazdowskiego), Środowiska (bezpłatne wejście do parków narodowych i rezerwatów przyrody), Sportu i Turystyki (50% zniżki do Centralnych Ośrodków Sportu), Obrony Narodowej, Infrastruktury i Rozwoju, Spraw Wewnętrznych (50% obniżki opłaty za wydanie paszportu), Pracy i Polityki Społecznej, Kancelaria Prezydenta oraz PKP Intercity (blisko 40% ulga na przejazdy koleją dla rodziców). Do programu mogą przystąpić zarówno instytucje państwowe – podległe ministerstwom jak i podmioty prywatne. Oznacza to także zniżki np. w restauracjach, księgarniach czy gabinetach lekarskich.
Zasięg terytorialny
Dokument ma charakter ogólnopolski. Lokalne Karty Dużej Rodziny cieszą się dużym zainteresowaniem i uznaniem. Są stosowane m.in.: w Łodzi, Gdańsku czy Legionowie.
Zobacz również: Program dożywiania na 2014 r.
Okres ważności
Dla rodziców karta wydawana będzie bezterminowo. Natomiast dziecko może korzystać z karty do ukończenia 18, a jeśli kontynuuje naukę – do 25 roku życia. Dokumentem powinien legitymować się każdy członek rodziny.
Dla pięcioosobowej rodziny zostanie wydanych pięć Kart Dużej Rodziny. Obydwoje rodzice otrzymają bezterminowe dokumenty. 7-letni Jaś dostanie kartę ważną do 18 roku życia (chyba, że będzie kontynuował naukę w szkole wyższej). 19-letnia Magda i 21-letnia Marta otrzymają karty ważne do chwili, ukończenia przez każdą z nich 25 roku życia. Obydwie bowiem studiują na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Wniosek
Do przyznawania kart uprawnione zostaną organy gminy: wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Mogą oni powierzyć prowadzenie tych zadań wybranej jednostce, ale nie ośrodkowi pomocy społecznej, chyba że w momencie wejścia w życie uchwały obsługuje on już kartę samorządową. Warunkiem niezbędnym uzyskania karty jest złożenie stosownego wniosku. Jego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia.
POBIERZ: Wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny
Karta Dużej Rodziny wydawana jest tylko na pisemny wniosek.
Opłaty
Karta wydawana będzie bezpłatnie. W przypadku zgubienia dokumentu możemy ubiegać się o wydanie duplikatu (także bezpłatnego). Program finansowany będzie ze środków budżetu państwa, przekazywanych samorządom w formie dotacji.
Zarówno uchwała Rady Ministrów jak i rozporządzenie znajdują się na etapie prac legislacyjnych.
Polecamy serwis: Dziecko i prawo
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. 2003 nr 228 poz. 2255),
- projekt rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz uchwały Rady Ministrów dotyczących ogólnopolskiego programu wsparcia dla rodzin wielodzietnych.